סיישל – צלילה ומחקר ימי

בואו לגלות את העולם התת-מימי של איי סיישל הקסומים, אחד מאתרי התיירות המובילים בעולם. בתכנית זו תצאו לצלילות, תלמדו על שוניות האלמוגים וצבי הים ותחקרו את העולם המופלא שמתחת למים, תוך כדי איסוף מידע ותרומה למחקר.

2184
2185
2186
2188
2190
2192
2193
2194
2195
2196
2197
2198
2199
2200
2201
2202
2203
2204
2205
2206
2207

תקציר

מידע כללי

מיקום: קייפ טרני, מאהה, סיישל

משך התכנית: 4, 8, או 12 שבועות

נמל תעופה: שדה התעופה הבינלאומי של איי סיישל, האי מאהה

אופי ההתנדבות: ניטור אלמוגים בשונית, שימור ומחקר ימי

מספר משתתפים: עד 24 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 18 – 65

התוכנית כוללת

מגורים: בחדרים משותפים

אוכל: 3 ארוחות ביום – המתנדבים מבשלים באופן עצמאי

הכשרה: הכשרה והכוונה עם ההגעה

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: איסוף משדה התעופה ביום ההגעה, הסעה בחזרה ביום העזיבה

הסמכה: תעודת צלילה בינלאומית (PADI) במים פתוחים ברמת מתקדמים, התמחות ייחודית בצלילה מחקרית בשוניות אלמוגים (PADI).

לא כולל

טיסות, ביטוח בריאות, ויזה (במידת הצורך), הוצאות אישיות

מיקום

סיישל היא מדינת איים המורכבת מ-115 איים שונים לפחות. היא ממוקמת באוקיינוס ההודי, כ-1500 ק"מ מזרחית ליבשת אפריקה וצפון-מזרחית למדגסקר. באיי סיישל הטרופיים מגוון עצום של יופי טבעי, חופים עם חולות לבנים, שפע של חי וצומח ושוניות אלמוגים יפהפיות, השזורות לאורך החופים.

איי סיישל כוללים איים פנימיים וחיצוניים. האיים הפנימיים עשויים גרניט והם למעשה פסגותיהם של הרים תת-קרקעיים. הם משמשים בית למגוון עצום של דגים טרופיים, דגי טריגון (סטינג-ריי) וצבי ים. האיים החיצוניים הם איים נמוכים וקטנים, שעשויים מחול ואלמוגים ומאטולים – רצף של איים המקיפים לגונה במבנה טבעתי. הם מהווים כ-50% מהשטח של סיישל, אך מאכלסים רק 2% מהאוכלוסייה. האיים החיצוניים מפורסמים בשוניות האלמוגים והקניונים התת-מימיים שלהם.

באיי סיישל שילוב ייחודי של תרבויות,  שכן אנשים מאפריקה, אירופה ואסיה הגיעו אליהם והשאירו בהם את חותמם. את התרבות המיוחדת של האי ניתן לראות דרך המחול, המוזיקה, הארכיטקטורה והאוכל. איי סיישל הם ביתם של שני אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו: אלדברה (Aldabra) – אטול האלמוגים הגדול בעולם ושמורת הטבע ואלה דה מה Vallée de) Mai).

על התכנית

בתכנית זו תצאו למסע אל הארכיפלג המבודד ותבלו את ימיכם מתחת למים, באיסוף מידע על שניות אלמוגים, צבי ים ודגים טרופיים. המתנדבים בפרויקט יעבדו בשיתוף פעולה הדוק עם גורמים העוסקים בפרויקטים לשימור ימי, המספקים לשלטון המקומי מידע על שוניות האלמוגים ועל ההתנהגות ודפוסי הקינון של צבי ים.

רוב הזמן בתכנית מוקדש לצלילה. פרט לעבודה השגרתית, המתנדבים יקבלו הזדמנות לצאת לצלילות ולחקור את העולם התת-מימי המיוחד של האזור. המתנדבים בפרויקט זה ילמדו כיצד לזהות מינים רבים של דגים טרופיים ואלמוגים, בעודם צוללים באזור המבודד. המתנדבים יקבלו תעודת צלילה בינלאומית (PADI) במים פתוחים ברמת מתקדמים והתמחות ייחודית בצלילה מחקרית בשוניות אלמוגים. המעוניינים יוכלו להשתתף גם בקורסי צלילה רבים אחרים. המתנדבים יעברו הכשרה אינטנסיבית שתאפשר להם לבצע צלילה לצורך מחקר מדעי וילמדו רבות על עולם המים, כל זאת מבלי להפריע לסביבה הטבעית.

חשוב לציין כי על המשתתפים בתכנית להיות בכושר פיזי ברמה גבוהה. בנוסף, נדרשת תעודת צלילה בינלאומית במים פתוחים ברמת מתחילים לפחות. אם אין ברשותכם תעודה כזו, ניתן לארגן קורס צלילה לפני תחילת ההתנדבות, באחד ממרכזי הצלילה המקומיים בסיישל.

אופי הפעילות

העבודה שתבצעו בפרויקט תתרום להעלאת המודעות בקרב הקהילה המקומית ולפיתוח תכניות לחינוך סביבתי. חלק מהמשימות שלכם עשויות להיות:

  •   ניטור שוניות אלמוגים
  •  ניטור דגים וחסרי חוליות
  • העברת שיעורי חינוך סביבתי
  •  עבודה עם ילדים בבית הילדים

בפרויקט תעבדו חמישה ימים בשבוע, ימי החופש הם לרוב שבת וראשון. צפו לצאת ל-5-10 צלילות בשבוע. הצלילות תלויות כמובן במזג האוויר, יש לשמור על גמישות ופתיחות בקשר ללוח הזמנים. כשלא תעסקו בצלילה, תוכלו לבלות זמן עם שאר חברי הצוות וליהנות מהחוף, האוכל והחברה.

מגורים

לינה: המתנדבים שוהים במגורים בסיסיים, נקיים ופשוטים, בחדרים משותפים לנשים וגברים. במגורים מקלחות ושירותים משותפים, ניקיון החדרים נעשה ע"י המתנדבים בתורנויות.

אוכל: המתנדבים מקבלים 3 ארוחות ביום, האוכל ברובו צמחוני, עם דגים או בשר בערך אחת לשבוע. הכנת הארוחות נעשית ע"י המתנדבים. האוכל פשוט ומזין, ארוחת בוקר כוללת דייסה עם פירות טריים, ארוחות הצהריים והערב כוללות שעועית, פסטה, ירקות, פירות וכו'.

אינטרנט: במגורי המתנדבים אין גישה לאינטרנט. המתנדבים משתמשים לרוב באינטרנט בבתי קפה, אליהם יש גישה כפעם בשבוע.

כביסה: המתנדבים מכבסים בעצמם, מומלץ להביא עמכם סבון כביסה ידידותי לסביבה.

 טיפים

איי סיישל הם איים קסומים שמציעים מגוון גדול של פעילויות שיכולות להתאים לכל אחד. הארכיפלג כולל מעל 100 איים, אותם תוכלו לצאת ולחקור בזמנכם החופשי. האי מאהה (Mahé) הוא אי הגרניט הגדול ביותר בסיישל ובו נמצאת הבירה, ויקטוריה. מפרץ בו ואלון (Beau Vallon)  שבמאהה הוא יעד נפלא לטיול יום ולשנירקול במי הטורקיז הצלולים. האי מאהה מוקף בחופים קסומים עם חולות לבנים, צוקי גרניט המתנשאים מתוך המים וצמחייה. שוניות אלמוגים מקיפות את האי ומספר עצום של דגים וחסרי חוליות נראים בחופיו.

טיול לאיים מרוחקים יותר מספק אין-ספור אפשרויות ויש המון מה לחקור. פרסלין (Praslin), השוכן צפון מערבית למאהה, הוא האי השני בגודלו בסיישל וגם הוא יעד נהדר לביקור. פרסלין מכוסה ביערות טרופיים, מוקף בחופים יפהפיים ומאכלס זני ציפורים מיוחדים. קילומטר אחד צפון-מערבית לפרסלין נמצא האי קוריוז (Curieuse), בו יער טרופי שופע והרבה שבילי הליכה יפים, וגם הוא יעד מצוין לטיולי יום. האי הוא ביתם של כ-150 צבי-ענק ימיים והוא מאוכלס במספר אף מועט יותר של תושבי-קבע. גם האי לה-דיג La Digue)) הוא יעד נהדר, כיוון ששטחו 10 ק"מ בלבד וניתן להקיפו בטיולי רכיבה על אופניים. חשוב לציין שאם מחליטים לטיל בין איי סיישל, יש לקחת את הזמן ולאמץ את קצב החיים של האי כיוון שמרחקי הנסיעה אינם קצרים ויכולים לקחת זמן.

תוכלו גם לקחת חוויית ההתנדבות צעד אחד קדימה ולהשתתף בתכנית הסמכה עם חונך אישי, שישפר את הידע המקצועי שלכם בתחום. אפשרות נוספת היא השתתפות בקורס מחקרי בו תעברו הכשרה מעמיקה, שתאפשר לכם לבצע מחקרים משלכם בעתיד. שימו לב כי תכניות אלה אינן כלולות בעלות התכנית.

דרישות מינימום

  •  מגיל 18 ומעלה
  • תעודת צלילה במים פתוחים (PADI) ברמה 1
  • כושר גופני ברמה טובה
  •  ביטוח רפואי למטיילים
  • הבנה בסיסית בנושא המחקר הימי
  •  יכולת עבודה בצוות, גישה חיובית
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

החל מ 4 שבועות בעלות של $4100 לאדם, כולל לינה, מצרכי מזון להכנת ארוחות והכשרה מקצועית.

לא כולל טיסות וביטוח נסיעות.

 

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים