מדגסקר – חקר חיות בר וסביבה

האי מדגסקר הוא אחד המקומות המגוונים ביותר בעולם מבחינה אקולוגית. בואו לגלות את מדגסקר ולסייע במחקר אודות חיות הבר הרבות של האי. בתכנית זו תכירו מגוון עצום של בעלי חיים אקזוטיים, תצאו לטיולים באזורים מרוחקים, ופחות מוכרים של האי ותחזרו הביתה עם זיכרונות מדהימים.

1763
1764
1766
1767
1768
1769
1770
1771
1772
1773
1774
1775
1776
1777
1778
1779
1780
1781
1782
1783

תקציר

מידע כללי

מיקום: האי Nosy be מדגסקר

משך התכנית: מינימום שבוע, מקסימום 12 שבועות

נמל תעופה: שדה התעופה באי Nosy be

אופי ההתנדבות: צפייה, מחקר ושימור בעלי חיים

גיל: 16 – 50

התוכנית כוללת

מגורים: לינה במחנה אוהלים בחוף, בשקי שינה

אוכל: 3 ארוחות ביום

הכשרה: הכשרה מלאה לפעילות בה עוסקים בעת ההגעה

תמיכה: צוות מקומי, מהארץ במקרה הצורך

איסוף: איסוף משדה התעופה למגיעים לפני 12 בצהריים ביום התחלת הפעילות (יום שני הראשון בכל חודש)

לא כולל

לא כולל טיסות, ויזה, ביטוח נסיעות, הוצאות אישיות

מיקום

מדגסקר הוא האי הרביעי בגודלו בעולם, שטחו בגודל של ספרד ופורטוגל גם יחד. כיוון שהוא נפרד מיבשת אפריקה לפני מיליוני שנים, נשמרו בו זנים וסוגים של צמחים וחיות שלא נמצאים בשום מקום אחר על פני כדור הארץ .

התכנית ממוקמת בכפר שליו שמתגוררות בו כ- 40 משפחות. מאחר ורק לאחרונה קיבלו דיירי הכפר את צוות התכנית לתוך הקהילה המקומית, מערכת היחסים הנרקמת בין הצדדים ותופסת תאוצה. כמתנדבים בתכנית זו תוכלו לבלות עם מנהלי התכנית ועם התושבים המקומיים במוצאי שבת מדי פעם, ולהשתתף במפגשי הכנסייה ובהתכנסויות טקסיות אחרות. בנוסף, תזכו בהזדמנות ללמוד את השפה המקומית, מלגשית, וללמוד כיצד לבשל מאכלים מסורתיים מקומיים.

מזג האוויר במדגסקר: ממאי עד אוקטובר הטמפרטורות נעות בדרך כלל בין 25-30 מעלות צלזיוס ביום וכ- 20-25 מעלות בלילה. עונת הגשמים נמשכת בין נובמבר לאפריל ובתקופה זו האקלים חם מאוד ולח.

על התכנית

האי מדגסקר מפורסם באוסף המוזר של חיות הבר שבו, בנופיו ובמערכת האקולוגית הייחודית שלו – אין עוד מקום בעולם שמשלב מבחר כזה של מינים.

מטרת התכנית היא להעריך את המגוון הביולוגי באזור זה ולהשוות בין סוגים שונים של בתי גידול. המתנדבים יעזרו להרכיב רשימה של בעלי החיים, תוך ביצוע סקרים ביערות על יונקים, ציפורים, זוחלים ודו-חיים. המתנדבים גם יעזרו במיפוי הצמחייה ובהערכת ההשפעה של הנוכחות האנושית במקום ורמת השימוש במשאבים טבעיים. תוכלו ללמוד טכניקות מדידות ותהיה לכם הזדמנות לתרום לקהילה המקומית גם בימי חינוך שייערכו בכפר.

במהלך התכנית תצאו למסעות בכל יום, יחד עם מתנדבים אחרים ואנשי צוות, מהמחנה הראשי לאורך החוף ולמקומות נידחים ביערות כדי לערוך את הסקרים. עבודתכם תתרום למחקר שמטרתו לעזור לשלטון המקומי להבין כיצד לנהל בהצלחה את היערות שנותרו ולשמר את הנכסים הטבעיים שלהם.

אחרי יום קשה במסעות ובאיסוף מידע ביערות, תוכלו להירגע על החוף, לצלול עם שנורקל במים הצלולים או לשחק כדורגל עם תושבי הכפר.

אופי ההתנדבות

ההשתתפות בתכנית מתחילה בהכשרה, בה תלמדו עקרונות אקולוגיים בסיסיים ושיטות איסוף נתונים, תוך התמצאות בשטח והכרת האזור. ההשתתפות תכלול פעילות עיונית ומעשית, כולל סדרה של הרצאות, מבחנים, תרגול זיהוי מינים והדרכות על טכניקות מחקר.

לאחר  ההכשרה תשתתפו בסקרים של צמחים ובעלי חיים. הפעילות תוכל לכלול:

 • חיפושים אחר דו חיים וזוחלים. בדרך כלל נחפש זיקיות, שממיות ומיני נחשים ביום וגם בלילה. למשתתפים תינתן הכשרה לאיסוף נתונים לפי זנים שונים וגם הזדמנות לטפל במינים שיימצאו. חשוב מאוד להביא כפפות גינון ופנס טוב  עם סוללות.
 • מיקום והנחת מלכודות לצפרדעים ומכרסמים למטרות מחקר. התכנית משתמשת בשתי טכניקות ללכידת חיות כדי לדגום יונקים יבשתיים קטנים, צפרדעים יבשתיות, נחשים ולטאות. המלכודות הנפוצות תופסות בדרך כלל מיני צפרדעים כגון pygmaea Stumpffia, שהיא אחת הצפרדעים הקטנות בעולם, וגם את צפרדע Testudo Rhombophryne המוזרה.
 • זיהוי ומעקב אחר ציפורים. המשתתפים במסלול זה יעברו הכשרה ל זיהוי ציפורים באמצעות הקלטות קול וצפייה בתמונות. בתצפיות משתמשים בין היתר במשקפות, למרות שאת רוב סוגי הציפורים מזהים לפי הציוץ שלהן.
 • חקר למורים שחורים ואיסוף מידע להבנת הרגלי מחייה. במסלול זה יעקבו המשתתפים אחר התנהגות אוכלוסיית הלמורים השחורים באתרים שונים ובסוגי צמחייה שונים ברחבי האי. המחקר יתמקד בעיקר באיתורם ובאיסוף מידע על הלמור השחור, ואתם תתבקשו לצפות בלמורים ובהתנהגותם בשישה אתרים שונים ברחבי האי. במסלול זה תעסקו במחקרים ביום וגם בלילה ובנוסף שואף המחקר להאזין לקריאות הטריטוריאליות של cathemeral – זן של מכרסם החי על עצים – ומינים ליליים נוספים.

הפעילות במסלולים השונים תכלול ברוב הימים טיול בוקר וטיול אחר הצהריים אל תוך היער. ימי שבת יהיו פנויים מפעילות. בכל המסלולים תהיה פעילות רבה בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הלילה המאוחרות, כדי לנסות ולהימנע מפעילות מאומצת בשיא החום. עומס הפעילות יתחלק בין כל משתתפי התכנית כדי לאפשר לכולם מגוון סוגי פעילות.

מגורים ואוכל

מגורים: הלינה בתכנית זו היא במחנות של אוהלים ומבני שדה. במחנה יש מקלחות מאולתרות, לעתים תוך שימוש במי נהרות, כדים, דליים, או רחיצה בים. אם תרצו לצאת לטיולים תוכלו ללון באחד מ"מחנות הלוויין" שהוקמו באי. לשם כך מוקמו כילות נגד יתושים במספר קרחות יער מרוחקות. התכוננו לחיות בתנאים בסיסיים, במגורים ללא חשמל ובלי מיטות או שירותים מערביים. הלינה היא בשק שינה על מחצלת. במחנה הראשי תמצאו כל מה שצריך למחייה בסיסית ומספקת, המיקום המדהים מספק אווירה שאין כמוה.

אוכל: האוכל פשוט ומזין: אורז, שעועית, ירקות ומצרכים בסיסיים. חלק מהפעילות בתכנית זו תהיה לעזור בבישול. מי השתייה והרחצה מגיעים מברז מסונן בכפר ומיועדים לשתייה בטוחה.

כביסה: ניתן לכבס בכביסה ידנית באופן עצמאי.

אינטרנט: רוב הזמן תהיו באזור ללא תשתיות, לכן מומלץ להכין את ההורים והחברים לכך שלא תוכלו לשמור על קשר קבוע. ביום החופשי (שבת) תוכלו לגשת לכפר, שם יש גישה לאינטרנט, אבל הביאו בחשבון שלא תוכלו להגיע לכפר בכל סוף שבוע.

טיפים

מדגסקר הוא אי עם יופי טבעי מרהיב, הוא ביתם של אלפי מיני צמחים ובעלי החיים שלא נמצאים בשום מקום אחר בעולם. אם יהיה לכם זמן פנוי לפני או אחרי ההשתתפות בתכנית, תוכלו למצוא מקומות בילוי קרובים ורחוקים,.בין היתר:

 • הפארק הלאומי Ranomafana
 • הפארק הלאומי Masoala
 • שדרת עצי הבאובב
 • הפארק הלאומי Isalo

ההשתתפות בתכנית היא כיף גדול. בזמן הפנוי תוכלו לשחות במפלים ולשחק במגוון ענפי ספורט נגד הקבוצות המקומיות. אפשר להכיר אנשים מכל העולם, לשבת יחד סביב המדורה, להשתתף במסיבות המסורתיות של מוצאי שבת, לשחק במשחקי קופסה או להצטרף לחידוני לילה. אחרי יום ארוך של טיולי שטח ועבודה במסלולים השונים, ייתכן שתרצו להירגע עם משקה, להתנדנד בערסל או לדבר עם החברים החדשים תחת שמים טרופיים המוארים במיליוני כוכבים מנצנצים.

תוכלו לבקר בכפרים נידחים ולהשתתף בטיולי צלילה. הצוות המקומי יעזור לכם לתאם פעילויות אלה עם ספקים מקומיים ומפעילי תיירות באי (בתוספת תשלום ישירות לספקים המקומיים).

קורסי צלילה עשויים להיות זמינים (בתוספת תשלום, בכפוף לזמינותם של אתרי צלילה ואילוצי הזמן).

דרישות מינימום

 • גיל מינימאלי 16, גיל מקסימאלי 50
 • רמה טובה של אנגלית
 • חיסונים (יש להתייעץ עם רופא מטיילים)
 • כושר גופני טוב
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

החל משבוע בעלות של $1200 לאדם, כולל לינה, ארוחות והכשרה מקצועית.

לא כולל טיסות וביטוח נסיעות.

 

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים