בפרויקט זה תצאו לצלילות בשונית המחסום היפהפייה של בליז – אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומאתרי הצלילה המרהיבים בעולם. הפרויקט מתמקד בשימור ימי, בדגש על פרת הים – מין נדיר וחמקמק שמספרו הולך ומצטמצם עם השנים. בזמן השהות בבליז תוכלו ליהנות מהחול הלבן, מהמים התכולים ומהאווירה הקריבית.

 מיקום: קיי קולקר (Caye Caulker), בליז

משך התכנית: מינימום שבוע, מקסימום עשרה שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה הבין-לאומי פיליפ גולדסטון, בליז סיטי (BZE)

אופי ההתנדבות: שימור ימי, סיוע למחקר, שימור פרות ים

מספר משתתפים: עד 20 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 18–50 (משתתפים מתחת לגיל 18 יוכלו להצטרף באישור הורים בכתב)

הערה חשובה:

 • מתנדבים המעוניינים להירשם לתכנית לשבוע אחד בלבד – נדרשת תעודת צלילה בין-לאומית (PADI) במים פתוחים, ברמת מתקדמים לפחות.
 • מתנדבים המעוניינים להירשם לשבועיים – נדרשת תעודת צלילה בין לאומית במים פתוחים, ברמת מתחילים.
 • מתנדבים שאין ברשותם תעודת צלילה כלל צריכים להירשם לשלושה שבועות לפחות. קורסים זמינים במקום תמורת תשלום נוסף.
 • המצטרפים לפרויקט לתקופה של פחות מארבעה שבועות –  ייתכן כי לא תוכלו להשתתף בכל הפעילויות שמציעה התכנית, אך תרומתכם עדיין תהיה חשובה ומשמעותית.

התכנית כוללת

מגורים באוהלים או בבקתות חוף כפריות

אוכל שלוש ארוחות ביום (המתנדבים מסייעים בהכנה ובבישול)

ביטוח נסיעות: ביטוח רפואי מקיף עם כיסוי להתנדבות בחו"ל

תמיכה : מישראל בעת הצורך

איסוף למגיעים ביום שני הראשון בכל חודש –  איסוף בסירה (water taxi) משדה התעופה למקום הפרויקט. למתנדבים שיצטרפו לפרויקט בימים אחרים ההעברה זמינה בתשלום נוסף.

לא כולל

טיסות, ויזה (בעת הצורך), ציוד צלילה מסוים, הוצאות אישיות.

מיקום

בליז שוכנת בחוף המזרחי של מרכז אמריקה וגובלת במקסיקו ובגואטמלה. המדינה הקטנה מוקפת בחופים טרופיים מדהימים ממזרח ובג'ונגלים ירוקים ועבותים ממערב. המים החמימים של הים הקריבי הם ביתה של שונית המחסום השנייה בגודלה בעולם. שונית זו היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו והיא ידועה באיי האלמוגים הנמוכים שלה, המכונים cays, וכן בחיים התת-מימיים השוקקים שלה – יעד צלילה מפורסם בעולם כולו.

על התכנית

פרויקט זה מתמקד בשימור פרות הים, הידועות גם בשם "תחש הנהרות הקריבי". פרות הים בבליז מסווגות כמין בסכנת הכחדה חמורה ואוכלוסייתן מדלדלת במהירות. מין זה נמצא תחת איום לא רק בשל הרס בית הגידול שלו, אלא גם בשל גורמים כגון זיהום מוגבר, שינויי אקלים ותיירות. בזמן השהות בפרויקט תהיה לכם הזדמנות לגלות את שוניות המחסום המפורסמות ולהתפעל ממבחר יוצא דופן של בעלי חיים ימיים, בהם דגים ופרות ים, כרישים, דגי קרב, קיפודי ים, שושנות ים, תמנונים, צבי ים ועוד. בזמנכם הפנוי תוכלו לחקור את המים הצלולים והחמימים של הים הקריבי ולהתנסות בצלילה באיי האלמוגים של בליז.

אופי ההתנדבות

כמתנדבים בפרויקט זה תצאו לתצפיות שבמהלכן תתעדו את התנהגות פרת הים ואת האופן שבו היא מגיבה לאיומים ולהפרעות מצד בני האדם ומצד גורמים סביבתיים שונים. תעסקו במחקר, מיפוי וניטור של שוניות האלמוגים ושל מיני הדגים המתגוררים בה, וכן של כרי העשב הימי – אזור רבייה וגידול חשוב במיוחד. ייתכן שאף יזדמן לכם לחקור את אוכלוסיית הכריש המקומי. הממצאים שתאספו ישתמשו להגנה על פרות הים ועל כרי העשב החיוניים להישרדותן.   

חלק מהפעילויות עשויות לכלול:

 • צלילות שנורקלים לאיסוף נתוני מחקר חיוניים
 • חקר אוכלוסיית פרות הים ובתי הגידול שלהן
 • הכשרה בצלילה של ארגון PADI – בזמנכם החופשי ובעלות נוספת

שימו לב: פרות הים לרוב נצפות בין החודשים אפריל ומאי, הנחשבים לשיא העונה. מחוץ לעונה, התצפיות עשויות להיות תכופות פחות, אך העבודה החיונית עם כרי העשב הימיים נמשכת לאורך כל השנה.

מגורים ואוכל

מגורים: הלינה במחנה חוף בבקתות בסגנון מקומי או באוהלים. המחנה ממוקם בקרחת יער על החוף והתנאים בו בסיסיים מאוד – המקלחת בסגנון דלי או כד מים והבישול מסביב למדורה. לעיתים נוסעים לאתר מרוחק לצורך הפעילות ולנים על החוף, במחנה אוהלים עטוי בכילות נגד יתושים.

אוכל: האוכל במחנה פשוט, מזין ומורכב בעיקר מירקות ומפירות מקומיים, מאורז, משעועית וממנות נודלס. חלק ממשימות המתנדבים הוא סיוע בבישול ובניקוי לאחר הארוחות. לעיתים קרובות מבשלים או אופים לחם במדורה.

אינטרנט: אין גישה לאינטרנט במחנה עצמו, אך יש ברים ואכסניות באזור שבהם יש חיבור זמין. עם זאת, קחו בחשבון שייתכן שהדבר לא יתאפשר בכל יום.

דרישות מינימום

 • ידע בשחייה ו/או בצלילה
 • כושר גופני ומצב בריאותי טובים
 • מוטיבציה להשתתף במטלות הבישול
 • עניין בתחום השימור הימי
 • נכנות להתגורר בתנאים בסיסיים
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:

החל משבוע בעלות של $1480 לאדם, כולל לינה, ארוחות והכשרה מקצועית.

לא כולל טיסות וביטוח נסיעות.
 

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר! 

  הרשמה לעדכונים ופרסומים