בליז – צלילה ושימור ימי באי פרטי

בואו לגלות את העולם המסתתר במצולות הים הקריבי ולהגן על המערכת האקולוגית הייחודית שלו. תכנית זאת מתאימה לצוללנים מנוסים ומתחילים כאחד –  גם אם יש לכם ניסיון עשיר בצלילה וגם אם לא התנסיתם בה מעולם ותמיד רציתם ללמוד. תוכלו לשפר את כישורי הצלילה שלכם או לרכוש מיומנות חדשה, ובו זמנית לתרום למטרה חשובה בתחום השימור וחקר הים.

6898
6899
6900
6901
6902
6903
6904
6905
6906
6907
6908
6909
6910
6911
6912
6913
6914
6915
6916
6917
6918
6919
6920
6921
6922
6923
6924
6925
6926
6927
6928
6929
6930

תקציר

 מיקום: טום אוונס קיי (Tom Owens Caye), בליז ופלסנסיה, בליז

משך התכנית: מינימום שבוע, מקסימום ארבעה שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה בפלסנסיה (PLJ)

אופי ההתנדבות: שימור ימי

מספר משתתפים: עד 17 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: מגיל 18 ומעלה (משתתפים מתחת לגיל 18 יוכלו להצטרף באישור הורים בכתב)

הערה חשובה: אם אין ברשותכם תעודת צלילה – יש להירשם לקורס צלילה במים פתוחים בן שבועיים לפחות, בתוספת דמי ניהול על-סך 100$ (בהסמכת ארגון הצלילה הבין-לאומי PADI). קורסי צלילה למתקדמים זמינים גם הם בעלות נוספת.

התכנית כוללת

מגורים:  במהלך השבוע – בבקתות "קבאנאס" משותפות, בסופי השבוע – בבית מלון בבליז (בפנים היבשת).

אוכל:  שלוש ארוחות ביום בימי ההתנדבות (שני עד חמישי), ארוחת בוקר בימי שישי

ביטוח נסיעות: ביטוח רפואי מקיף עם כיסוי להתנדבות בחו"ל

תמיכה : מישראל בעת הצורך

הכשרה: הכוונה וסיור היכרות קצר באי ביום שני

איסוף:  המתנדבים יכולים להגיע משדה התעופה בבליז (BZE) לשדה התעופה בפלסנסיה (Placencia) בטיסה או בנסיעת אוטובוס, שם יחכה להם איסוף למקום הפרויקט. העברות בסירה מן היבשת לאי ובחזרה כלולות בתכנית.

לא כולל

טיסות, ויזה (בעת הצורך), העברות משדה התעופה ואליו, ציוד צלילה מסוים, הוצאות אישיות, ארוחות צהריים וערב בימי שישי, ארוחות בסופי שבוע (שבת וראשון), 25$ לשבוע דמי כניסה לפארק הימי.

מיקום

בליז שוכנת בחוף המזרחי של מרכז אמריקה וגובלת במקסיקו ובגואטמלה. חלקים מהמדינה נמצאים בפנים היבשת וחלקים ממנה כוללים איים המכונים cays – איי אלמוגים נמוכים הנפוצים באקלים הטרופי של הים הקריבי. שונית המחסום הגדולה בבליז היא אחת מן השוניות הגדולות בעולם, שנייה רק לשונית המחסום הגדלה באוסטרליה, דבר ההופך אתה ליעד צלילה פופולרי ברחבי העולם.

מרבית הפרויקט מתקיים על אי פרטי יפה הנמצא כ-40 ק"מ מהיבשת. האי הטרופי המבודד משתרע על פני שישה דונמים והוא גן עדן אמיתי למתנדבים. באי בקתות קאבאנאס צבעוניות ומוארות וחופים עם  עצי דקל. תוכלו להשתרע על הערסלים ולצאת להשתכשך במים התכולים המקיפים את האי.

בימי שישי ושבת חוזרים המתנדבים ליבשת. הלינה בקצה הפנינסולה, בעיירה הייחודית פלסנסיה – עיירת נופש הידועה בחופיה היפים והנוצצים.

על התכנית

שוניות האלמוגים הן מקור חשוב לבעלי חיים שונים מתחת למים; השוניות מספקות להם מזון, הגנה ומחסה, אך בשל גורמים שונים הן נמצאות תחת איום. המתנדבים בתכנית זו ישתמשו בכישורי הצלילה שלהם כדי לתרום לשימור המערכת האקולוגית של השונית. את הידע ואת הניסיון שרוכשים בתכנית אפשר להעביר הלאה – וכך יכולים המתנדבים להותיר חותם חיובי גם לאחר שעזבו את הפרויקט.

אופי ההתנדבות

בתכנית זו עוסקים במשימות שימור ימי שונות, כגון צלילות מחקר, צלילות לזיהוי מינים שונים ולעיתים אף צילומי כרישי לווייתן. המתנדבים ישתתפו בהרחקת מינים פולשים, כגון דגי הזהרון (Lionfish), באיסוף נתונים על מינים ילידיים שונים ובהערכה של מצב השונית בכללותה. המשימות עשויות לכלול:

משימות דגי זהרון: דג הזהרון הוא דג טורף שהגיע במקורו מהאוקיינוס האינדו-פסיפי, אך שוחרר בטעות למים זרים. זהו דג ממשפחת העקרבנונים, בעל סנפירים קוצניים וחדים שבקצותיהם ארס להגנה מפני טורפים. דג זה ניזון מהדגים האחרים של השונית ומביא להרס המערכת האקולוגית של בליז. הזהרון מסוגל להטיל 20 אלף ביצים בכל ארבעה ימים, דבר הגורם לפלישה בלתי מבוקרת. חלק ממטרות הפרויקט היא מיגור המין ההרסני, שאינו מין ילידי לאזור, באמצעות סיוע במשימות כגון:

  • ציד הדגים
  • ביצוע נתיחה

משימות מינים ילידיים:

  • סיוע במחקר על סרטנים
  • סיוע במחקר על Queen conch – חסר חוליות ממשפחת החלזונות
  • צלילות לזיהוי מינים שונים
  • צילומי כרישי לווייתן

משימות שוניות אלמוגים:

  • איסוף נתונים על אלמוגים (תיעוד מחלות, מיפוי השונית)
  • סקרי הרגלים

שימו לב: המשימות מגוונות באופיין ועשויים לחול בהן שינויים במידת הצורך.

לוח זמנים לדוגמה –  לצוללנים מוסמכים:

ביום ראשון מגיעים המתנדבים לפלסנסיה  ושוהים לילה במלון. ביום שני שטים בסירה לכיוון האי, מתמקמים ועוברים הכוונה. בשעות אחר הצהריים עורכים צלילה ראשונה.

ימים שני–רביעי: מתחילים את היום בשעה 6:00 בארוחת בוקר נדיבה. יוצאים לצלילה ראשונה ב-7:30 ולצלילה שנייה ב-14:30. בטווח שעות זה מוגשת ארוחת הצהריים. ארוחת הערב מוגשת ב-19:00 ולאחריה זמן חופשי.

יום חמישי: בימי חמישי משתתפים המתנדבים בשלוש צלילות.

יום שישי: יוצאים לצלילת הבוקר; בשעה 10:30 עוזבים את האי וחוזרים לפנים היבשת.

סופי שבוע: סופי השבוע הם זמן חופשי למתנדבים לטייל בבליז עצמאית. אפשר להצטרף למגוון רחב של סיורים ופעילויות באזור (בעלות נוספת – ראו בהמשך). המתנדבים שעוזבים את התכנית יוצאים ביום שבת. המתנדבים שיבחרו להישאר יותר משבוע אחד יועברו בסירה ביום שני בבוקר מהמזח שליד המלון ועד לטום אוונס קיי.

לוח זמנים לדוגמה –  ללא תעודת צלילה (מינימום שבועיים):

המתנדבים מגיעים לפלסנסיה ביום ראשון וישהו לילה במלון. ביום שני בבוקר שטים בסירה אל האי, מתמקמים ועוברים הכוונה. אחר הצהריים מתחילים בשיעור הצלילה הראשון.

הסמכה של ארגון הצלילה PADI אורכת כ-3–4 ימים בשבוע. ביום או ביומיים הנותרים עוסקים בפעילות התנדבותית. אנו ממליצים למי שאינו מוסמך בצלילה להירשם לתכנית זו לשבועיים לפחות, כדי להשאיר זמן שיוקדש לפעילות המחקר.

מגורים ואוכל

מגורים: השהייה בבקתות אבן באי. בכל חדר עד שלושה מתנדבים, חדרי השירותים והמקלחת משותפים. בסופי השבוע לינה בחדרי מלון משותפים בפלסנסיה.

אוכל: שלוש ארוחות בימי הפעילות (שני–חמישי); ארוחת בוקר עשירה בימי שישי. הארוחות לרוב כוללות אוכל ביתי, פירות טריים, ירקות ומנת בשר. יש אפשרות להתחשב ברוב דרישות התזונה או בהגבלות מסוימות – אנא עדכנו אותנו מראש.

אינטרנט: אינטרנט אלחוטי זמין על האי, אך עם זאת יש להביא בחשבון כי עלולות להיות הפרעות בחיבור בשל התנאים המקומיים.

כביסה: במרחק הליכה מהמלון (בפנים היבשת) קיימת מכבסה שבה אפשר להשתמש בעלות נוספת.

טיפים

בזמנכם החופשי בבליז תהיה לכם הזדמנות לחקור את כל מה שיש לה להציע! תוכלו להצטרף למגוון פעילויות ואטרקציות, שימו לב כי פעילויות אלו אינן כלולות בעלות הפרויקט.

ביקור במקלט לחיות בר (Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary)

המקלט ידוע כשמורת היגואר הראשונה והוא ביקור-חובה לכל חובבי חיות הבר.

ביקור באתר העתיקות טיקאל (Tikal)

חובבי ההיסטוריה יוכלו לצאת לטיול יום בגואטמלה ולחזות במקדשים ובעתיקות של בני שבט המאיה, כולל הפירמידות המרשימות ומקדש היגואר הגדול.

שיט בנהר הקוף (Monkey River)

תוכלו ליהנות משיט לאורכו של הנהר, וכמובן לא לשכוח לחפש את קופי השאגן (howler monkeys) המתגוררים בו, שקיבלו את שמם בעקבות שאגותיהם וצווחותיהם הנשמעות למרחקים.

שיט אבובים במערות ואומגה ב-Jaguar Paw

חובבי הרפתקאות יוכלו לצאת לטיול יום ב-Jaguar Paw, שם יוכלו לצאת לטיול רגיל בג'ונגל, ליהנות משיט אבובים במערות או לגלוש באומגה לאורך יערות הגשם של בליז.

סנפלינג מפלים ואומגה בבוקווינה (Bocawina)

בבוקווינה תוכלו ליהנות מהאומגה הארוכה ביותר בבליז או לגלוש בסנפלינג במורדות מפלי אנטלופ שגובהם 150 מטרים, או במפלי בוקווינה הקטנים מהם.

דרישות מינימום

  • מגיל 18 ומעלה (מתנדבים בני 16–17 יכולים להצטרף באישור הורים)
  • יש למלא הצהרת בריאות לתלמידי צלילה
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

החל משבוע בעלות של $1040 לאדם, כולל לינה, ארוחות והכשרה מקצועית.

לא כולל טיסות וביטוח נסיעות.

 

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים