זמביה – סיוע רפואי ופעילות קהילתית בליווינגסטון

הצטרפו לצוות מתנדבים ואנשי מקצוע בתחום הרפואה והסיוע הקהילתי, לחוויה מיוחדת בזמביה. התכנית כוללת סיוע לאנשי רפואה, ופעילות הסברתית חשובה בנושאים כמו תזונה, אורח חיים בריא ומודעות לאיידס, לצד השתלבות בפרויקטים שונים למען הקהילה.

3207
3208
3210
3211
3212
3213

תקציר

מידע כללי

מיקום: ליווינגסטון, זמביה

משך התכנית: שבועיים עד 12 שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה הבינלאומי בליווינגסטון

אופי ההתנדבות: סיוע לצוות רפאוי, פעילות קהילתית, פעילות עם קשישים וילדים

מספר משתתפים: עד 20 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 18 – 70

התוכנית כוללת

מגורים: חדרים משותפים בבית מתנדבים

אוכל: 3 ארוחות ביום למעט סופ"ש

הכשרה: הדרכה והכשרה במקום עם ההגעה

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: הסעה מנמל התעופה ובחזרה

לא כולל

טיסות, ויזה, חיסונים, ארוחות בסופי שבוע, הוצאות אישיות, כל מה שאינו כלול בתכנית

מיקום

זמביה היא מדינה מרתקת, המשלבת בין חיי טבע עשירים ובין עיור מואץ. במדינה כמה מוקדי עיור צפופים הגדלים במהירות, דבר המוביל לבעיות שונות כמו אבטלה, עוני והתפשטות של איידס. תכנית זו מתקיימת בליווינגסטון, עיר השוכנת ליד מפלי ויקטוריה הידועים ובקרבת הגבול עם זימבבואה. העיר שוקקת ויש בה מסעדות, חנויות ומלונות.

על התכנית 

בליווינגסטון ובסביבותיה, סובלים שירותי הרפואה ממחסור מתמיד בכוח אדם ובסיוע. מטרת התכנית להקל על עבודתם של רופאים ואחיות, וכן של עובדים סוציאליים ועובדי רווחה אחרים. המתנדבים מסייעים במספר מוקדים בעיר ובאזור, כולל סיוע לקשישים וילדים, ויוזמות קהילתיות כמו גינון קהילתי, חינוך לאורח חיים בריא ומודעות לאיידס ועוד. אין צורך ברקע רפואי, אף שרקע כזה יכול להעשיר ולהעמיק את החוויה.

אופי ההתנדבות

הפעילות היא כ 5 שעות ביום. בדרך כלל, יום הפעילות מתחלק לשניים. בבוקר, הפעילות היא במרכז רפואי או תכנית רפואית כלשהי. לאחר פעילות הבוקר, המתנדבים מוזמנים להשתתף בתכנית קהילתית (אפשרויות בהמשך).

פעילות הבוקר – סיוע לצוותי רפואה ולקשישים:

 • מרפאות: המרפאות באזור סובלות ממחסור באנשי צוות, כך שכל סיוע מצד המתנדבים מקל רבות על האחיות והרופאים. המרפאות מטפלות בחולי איידס, מעניקות שירותים לנשים הרות ולילדים וכן שירותי מרפאה רגילים. המתנדבים יכולים לסייע במילוי כרטיסים רפואיים, קבלת חולים ועוד.
 • ביקורי בית: ישנם חולים המרותקים למיטתם או שאינם יכולים להגיע למרפאה, והם מקבלים ביקורי בית. רבים מהחולים סובלים ממחלות כמו שחפת, מלריה או איידס. המתנדבים המגיעים לבתי החולים נותנים אוזן קשבת ותמיכה, ומסייעים בהסברה לגבי אורח חיים בריא, תזונה, היגיינה ונטילת תרופות כסדרן.
 • חינוך והסברה בנושא איידס: זוהי פעילות חשובה שמטרתה ניסיון להאט את קצב התפשטות האיידס ומחלות אחרות באזור. המתנדבים, ביחד עם צוות מקומי, מספקים לאוכלוסייה מידע בנוגע להיגיינה, מניעת העברת איידס ומחלות מין ועוד.
 • בית אבות: בית האבות מקבל תקציב ממשלתי אשר אינו מספיק כדי לדאוג לרווחתם של הקשישים, ופעילותם של מתנדבים במקום חשובה ומוערכת. המתנדבים מציעים אוזן קשבת ותמיכה לקשישים, שלחלקם אין בני משפחה היכולים לטפל בהם.

אחר הצהריים – פעילות קהילתית:

 • פרויקטים של שיפוץ ובנייה: בנייה ושיפוץ של כיתות לימוד או מתקנים קהילתיים אחרים.
 • חקלאות וגינון: סיוע בגינות קהילתיות וחקלאות מקומית, כחיזוק היכולת של תושבי האזור להסתמך על עצמם מבחינה כלכלית.
 • מועדון קריאה לילדים: מועדון לילדים בשעות שאחרי בית הספר, כקידום לקריאה ואוריינות.
 • שיפור קרוא וכתוב למבוגרים: סיוע למבוגרים לשפר את כישוריהם בתחום זה.
 • מועדונית לילדים: פעילויות אחר צהריים לילדים – אמנות, ספורט, חברה ועוד.

 מגורים

לינה: הלינה בחדרים משותפים ל-6 עד 8, תוך הפרדה לנשים וגברים. המגורים בבית מתנדבים גדול, נוח ובטוח במרחק 5 דקות הליכה בלבד ממרכז ליווינגסטון. המקום מספק מצעים, אך יש להביא מגבת. במגורים יש חדר טלויזיה, בריכת שחייה, גן גדול ואפילו קיר טיפוס.
אוכל: במהלך השבוע מוגשות 3 ארוחות ביום. ארוחת הבוקר בסגנון מזנון כוללת דגנים, לחם, קפה ותה. ארוחות צהריים וערב הן ארוחות מלאות. לא כולל ארוחות בסופי שבוע.
אינטרנט: במגורים יש אינטרנט, השימוש עבור תשלום נוסף.
כביסה: שירות כביסה זמין עבור תשלום נוסף, כ-4$ למכונה. מי שרוצה כמובן יכול לכבס ידנית.

טיפים

זמביה היא מדינה מרתקת שמציעה אפשרויות טיול רבות. בזכות הקרבה של ליווינגסון למפלי ויקטוריה, מומלץ מאוד לנצל את הזמן הפנוי בסוף השבוע לביקור במקום.

הערות חשובות

לישראלים יש צורך בוויזה לזמביה:נכון ליולי 2015, עלות הויזה היא כ-$50 בעת ההגעה למדינה. במידה ונשארים במדינה מעל 30 יום, יש לברר האם הוויזה מספיקה. בכל מקרה הוצאת הוויזה והתשלום – באחריות המתנדב/ת. מומלץ לברר לפני הנסיעה.חיסון לקדחת צהובה: נכון ליולי 2015, נדרשת הצגת אישור לחיסון נגד קדחת צהובה עם הכניסה לזמביה. אנא התעדכנו במרפאת מטיילים או בלשכות הבריאות.

דרישות מינימום

 • גיל מעל 18
 • הפקת תעודת יושר עדכנית
 • חיסונים – יש להתייעץ במרפאת מטיילים או לשכת הבריאות
 • אנגלית ברמת שיחה
 • גמישות ועצמאות
 • פתיחות תרבותית
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים