דרום אפריקה – שימור הכריש הלבן בחופי דרום אפריקה

הצטרפו למחקר ושימור אוכלוסיית הכריש "עמלץ לבן" באחד החופים היפים ביותר בדרום אפריקה, גאנסביי. השתתפו בצלילות בכלובים מיוחדים לעריכת תצפיות על הכרישים המרתקים ביחד עם מתנדבים מרחבי העולם.

2414
2415
2416
2417
2418
2419
2420
2421
2422
2423
2424
2425
2426
2427
2428
2429
2430
2431
2432
2434
2435
2436
2437
2438
2439
2440
2441
2442
2443
2444
2445
2446
Blue shark, Cape Point, South Africa

תקציר

מידע כללי

מיקום: גאנסביי, דרום אפריקה

משך התכנית: שבוע עד 12 שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה הבינלאומי בקייפטאון (CPT)

אופי ההתנדבות: צלילה עם כרישים, שימור ימי

מספר משתתפים: 12-20 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 18 – 80

התוכנית כוללת

מגורים: חדרים משותפים בבית מתנדבים

אוכל: ארוחת בוקר קלה

הכשרה: על ידי הצוות המקומי

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: מקייפטאון, לא מנמל התעופה

ציוד: שימוש בציוד צלילה, מגפיים ומעיל

אינטרנט: מחשב משותף בבית המתנדבים, אינטרנט אלחוטי

סיור מודרך: גאנסביי והסביבה

לא כולל

לא כולל טיסות, ביטוח נסיעות, טלפון, מזון (סביב 90 $ לשבוע), הוצאות אישיות, ויזה (במידת הצורך)

מיקום

גאנסביי שבדרום אפריקה מכונה "הבירה העולמית של הכריש הלבן הגדול (עמלץ לבן)". במרחק שעתיים נסיעה מקייפטאון, עיירת החוף היא ביתם של שפע בעלי חיים על היבשה ובים. האיים הקרובים לחוף מאוכלסים בכלבי ים ופינגווינים והמסדרון הימי שבין האיים לבין חופי המפרץ מכונה "סמטת הכרישים" בשל אוכלוסיית הכרישים הלבנים הצפופה בעולם השוכנת בו. בנוסף משמש המפרץ אתר רבייה חשוב ללוויתן האובלנה הדרומי המצוי בסכנת הכחדה ונודד מאזורי מחייתו באנטרקטיקה כדי להזדווג ולהתרבות במימי המפרץ בחודשים יולי-דצמבר בכל שנה.

על התכנית

בתכנית זו תסייעו למאמצי שימור הסביבה הימית ופיתוח התיירות האקולוגית (צלילה בכלובים) ביחד עם צוות מתנדבים מרחבי העולם. תעסקו באיסוף מידע וחקר הכריש הלבן ומינים נוספים במימי המפרץ ובנוסף תסייעו במיזם התיירותי של צלילות עם כרישים שמטרתו העלאת המודעות וגיוס כספים. בנוסף, התכנית מיועדת לפיתוח פרויקטים של חינות סביבתי בקרב תושבי האזור. המשתתפים בתכנית פועלים בצמוד לביולוגים ימיים וזוכים להיכרות עם מגוון גדול של בעלי חיים ימיים: מיני לוויתנים נוספים, דולפינים, כרישים, כלבי-ים ופינגווינים החיים במימי המפרץ לאורך כל השנה.

אופי ההתנדבות

המתנדבים לוקחים חלק בפעילויות התיירות האקולוגית (צלילה עם כרישים) ובפעילויות המחקר והשימור. במהלך התכנית תלמדו על הביולוגיה ודרכי ההתנהגות של המינים הימיים השונים באזור.

הפעילות כוללת:

 • איתור כרישים
 • צלילה בכלובים
 • עריכת מחקרים בנושא לוויתנים, דולפינים, כלבי ים, ציפורים ימיות (רק בעונת הלויתנים)
 • סיוע בתפעול צלילות עבור תיירים
 • שימור וניקיון חופים ביחד עם ילדי בית ספר מהאזור
 • תחזוקת סירות וציוד צלילה
 • סיוע לסקיפר ולצוות הסירה
 • איסוף מידע על בעלי חיים

המתנדבים פועלים בכל יום בהתאם לתנאי מזג האוויר והצרכים הספציפיים במקום. הפעילות נמשכת כ-5-8 שעות ביום. בתנאי מזג אוויר קשים מארגן הצוות המקומי פעילויות המתאימות לתנאים.

מגורים ואוכל

מגורים: המתנדבים גרים ב- 4 בקתות, כל בקתה מתאימה ל-4 עד 6 מתנדבים בכל בקתה חדר אמבטיה, מטבח ואזור מגורים משותף. במתחם הבקתות נמצא הבית המרכזי בו מתגוררים עובדי קבע בתכנית. בבית יש מטבח מאובזר, שולחן ביליארד, טלוויזיה ודי.וי.די. בנוסף, יש במתחם בריכת שחייה וגינה נעימה. הבקתות מרוהטות לחלוטין ולרשות המתנדבים עומדים מספר זוגות אופניים. המגורים כוללים מצעים.

אוכל: בבית המתנדבים מוגשת ארוחת בוקר קלה (קפה, תה, דגני בוקר) מדי יום. המגורים אינם כוללים ארוחת צהריים, ערב או חטיפים. תקציב המזון הממוצע עומד על כ-90$ לשבוע. המים במגורי המתנדבים בטוחים לשתייה.

כביסה: כביסה נעשית בימי שני בתשלום של כ-$1.5 לקילו. המצעים מכובסים אחת לשבוע.

אינטרנט: בבית המתנדבים יש אינטרנט אלחוטי.

טיפים

דרום אפריקה היא מדינה יפהפייה שנוח לטייל בה. לכל חובבי הטבע ובעלי החיים מומלץ לבקר בפארק קרוגר העצום ובשמורת הפילים אדו. חובבי התרבות יכולים לסייר בערים ולצאת לטעימות יין ביקבים הנפלאים והמפורסמים של דרום אפריקה.

דרישות מינימום

 • אהבה לבעלי חיים
 • מוטיבציה גבוהה, גמישות ואחריות אישית
 • יכולת עבודה בצוות ושיתוף פעולה
 • יכולת שחייה
 • גיל מעל 18

חשוב לדעת

הפעילות בתכנית זו תלויה מאוד בתנאי מזג האוויר, ועשויים להיות ימים בהם לא ניתן לצאת להפלגות ולצלילות. בימים כאלו צוות המקום יארגן פעילויות אחרות.
**מומלץ להביא תרופה נגד מחלת ים.

הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים