מדגסקר – צלילה ומחקר ימי

במדגסקר כמה מאתרי הצלילה הטובים בעולם! בתכנית זו תצאו לצלילות ושנורקלינג ותעזרו באסוף מידע חיוני אודות החיים התת-מימיים באי. בואו ליהנות ממי הקריסטל התכולים, לתרום לסביבה ולהגן על המערכת האקולוגית הימית של מדגסקר.

8638
8639
8637
1749
8635
1752
1753
1754
1755
1756
1757
1758
1759
1760
1761
1762

תקציר

מידע כללי

מיקום: האי נוזי בי (Nozy Be), מדגסקר

משך התכנית: מינימום שבוע, מקסימום 12 שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה נוזי בי

אופי ההתנדבות: צלילה, מיפוי אלמוגים, לימוד התנהגות הדגים, מדידת עצי מנגרובים ועוד.

גיל: 16 – 50

הערה חשובה:

 • מתנדבים המעוניינים להירשם לתכנית לשבוע אחד בלבד – נדרשת תעודת צלילה בין-לאומית (PADI) במים פתוחים, ברמת מתקדמים לפחות.
 • מתנדבים המעוניינים להירשם לשבועיים – נדרשת תעודת צלילה בין לאומית במים פתוחים, ברמת מתחילים.
 • מתנדבים שאין ברשותם תעודת צלילה כלל צריכים להירשם לשלושה שבועות לפחות. קורסים זמינים במקום תמורת תשלום נוסף.

התוכנית כוללת

מגורים: באוהלים או בקתות משותפות

אוכל: שלוש ארוחות ביום

תדרוך: פרטי התכנית המלאים יימסרו לאחר ההרשמה

הכשרה: הכשרה והכוונה עם ההגעה

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: איסוף משדה התעופה ביום ההגעה

לא כולל

טיסות, ביטוח נסיעות, ויזה (במידת הצורך), הוצאות אישיות.

* בתכנית זו נדרשת תעודת צלילה. אם אינכם בעלי הסמכה זו, תוכלו להשתתף בקורסים הבאים (בעלות נוספת): קורס צולל מים פתוחים PADI כוכב ראשון (שבועיים). קורס צולל מים פתוחים מתקדמים PADI – כוכב שני (4 שבועות+). קורס PADI משולב כוכב ראשון ושני.

מיקום

מדגסקר הוא האי הרביעי בגודלו בעולם, שטחו בגודל של ספרד ופורטוגל גם יחד. כיוון שהוא נפרד מיבשת אפריקה לפני מיליוני שנים, נשמרו בו זנים וסוגים של צמחים וחיות שלא נמצאים בשום מקום אחר על פני כדור הארץ . התכנית מתקיימת באי נוזי בי, בכפר אמבלהונקו  Ambalahonko)), שבצפון-מערב מדגסקר. אמבלהונקו הוא כפר שליו שמתגוררות בו כ- 40 משפחות. האי נוזי בי מכונה "אי הבושם של מדגסקר", ובו מגוון ביולוגי מרשים הכולל יערות גשם, כרי מרעה, בשמים וגידולים חקלאיים שונים.

מזג האוויר במדגסקר: ממאי עד אוקטובר הטמפרטורות נעות בדרך כלל בין 25-30 מעלות צלזיוס ביום וכ- 20-25 מעלות בלילה. עונת הגשמים נמשכת בין נובמבר לאפריל ובתקופה זו האקלים חם מאוד ולח.

על התכנית

אוכלוסייתה של מדגסקר הולכת וגדלה במהלך השנים, לגידול זה השפעה שלילית על המערכת האקולוגית באי ובמיוחד על המערכת הימית שלו. על מנת לעצור את ההרס הסביבתי ולשמור על המגוון הביולוגי הייחודי של האי, עובדת ממשלת מדגסקר בשיתוף פעולה עם ארגוני שימור בינלאומיים, לרבות צוות הפרויקט. תכנית זו נועדה לספק לקהילות המקומיות, לגופים ממשלתיים ולבעלי עניין אחרים את המידע הדרוש להם, בעזרתו יוכלו לתכנן וליישם תכנית עתידית להגנה על המערכת האקולוגית הימית של האי.

אופי ההתנדבות

במהלך התכנית תשתתפו בצלילות ובצלילות שנורקלים. בצלילה תמפו אלמוגים, תזהו דגים וחסרי חוליות בשונית, תלמדו את התנהגות הדגים ואולי אפילו תראו כרישי-לוויתן! תשתתפו גם בפרויקט מדידת עצי המנגרוב, עצי-מים טרופיים הגדלים על קו החוף. למנגרובים תפקיד חיוני במערכת האקולוגית החופית והם מסייעים בבלימת נחשולים בזמן  סופות ציקלון או סערות.

בימים הראשונים של הפרויקט תתמקמו במחנה ותתוודעו לתחנת המחקר שבמקום. בשלושת השבועות הבאים תעברו את ההכשרה הנדרשת, בה תלמדו על שיטת איסוף הנתונים, חלק חיוני וחשוב בפרויקט. במהלך התקופה ייתכן שגם תעברו קורסי צלילת-ריענון.

חלק מן הפעילויות עשויות להיות:

 • מיפוי בית הגידול: תסייעו ליצור מפה תת-ימית מקיפה של המפרץ. תסמנו צמחי-ים, אלמוגים, חול, סלעים וחומרים אחרים. הפעילות מתבצעת באמצעות צלילות, שנורקלינג וסיורי לילה בסירות קטנות.
 • מיפי עצי המנגרוב: תבחנו את מגוון העצים באזורי גידול שונים.
 • מחקרי דיג:  תעבדו בצמוד לדייגים ותסייעו בהערכת הכמות וסוג הדגה שבמקום.
 • תצפיות על יונקים ימיים: תחפשו אחר לווייתנים ודולפינים ותרשמו הערות על תצפיות מקריות.
 • איסוף נתונים על מחלות-אלמוגים: תתחקו אחר הופעת מחלות אלמוגים בשוניות ותבדקו  האם אזורים מסוימים פגיעים יותר, בשל גורמים סביבתיים שונים.

הערה חשובה: בתכנית זו נדרשת תעודת צלילה  בינלאומית של PADI – מים פתוחים שלב ראשון ומתקדמים. אם אינכם בעלי הסמכה זו, תוכלו להשתתף בקורס אימון ברמה אחת או בשתי הרמות לפני תחילת ההתנדבות, בעלות נוספת. אנא התייעצו אתנו בעת ההרשמה. צוללנים מנוסים יוכלו להשתתף בקורסים שונים של PADI לפני תחילת התכנית (בעלות נוספת), כגון קורס צולל-הצלה, קורס צולל  מגיש עזרה ראשונה, ו/או קורס צולל בכיר.

מומלץ מאוד להשתתף בתכנית זו במשך 6 שבועות לפחות, בייחוד אלו שאינם בעלי ניסיון קודם בצלילה. מתנדבים השוהים 4 שבועות או פחות יקבלו הכשרה בסיסית בזיהוי ושיטות איסוף נתונים, אך לרוב המחקר המלא לא מתחיל לפני שבוע 4-5. אם באפשרותכם להצטרף לפרויקט ל-3 שבועות בלבד, קחו בחשבון כי מעורבותכם במחקר ובעבודת השימור תהיה מוגבלת.

מגורים ואוכל

מגורים: הלינה בתכנית זו היא במחנות של אוהלים ומבני שדה. עליכם לצפות לתנאי מגורים בסיסיים וללא מותרות כגון חשמל, מיטות או שירותים מערביים – הלינה היא בשק שינה על מחצלת. במחנה הראשי תמצאו כל מה שצריך למחייה בסיסית ומספקת, המיקום המדהים מספק אווירה שאין כמוה.

אוכל: ניתנות שלוש ארוחות ביום. האוכל פשוט ומזין: אורז, שעועית, ירקות ומצרכים בסיסיים. חלק מהפעילות בתכנית זו תהיה עזרה בבישול. מי השתייה והרחצה מגיעים מברז מסונן בכפר והשתייה מהם בטוחה.

כביסה: במקום אין מכונות כביסה חשמליות, המשתתפים יוכלו לכבס בעצמם בכביסה ידנית.

אינטרנט: רוב הזמן תהיו באזור ללא תשתיות, גישה לאינטרנט אינה זמינה או מוגבלת.

טיפים

מדגסקר הוא אי עם יופי טבעי מרהיב, וביתם של אלפי מיני-צמחים ובעלי חיים שלא נמצאים בשום מקום אחר בעולם. אם יהיה לכם זמן פנוי לפני או אחרי ההשתתפות בתכנית, תוכלו למצוא מקומות מעניינים שתוכלו לבקר בהם. הנה כמה רעיונות:

 • הפארק הלאומי Ranomafana
 • הפארק הלאומי Masoala
 • שדרת עצי הבאובב
 • הפארק הלאומי Isalo

דרישות מינימום

 • מינימום גיל 16
 • אנגלית ברמה טובה
 • חיסונים (יש להתייעץ עם מרפאת מטיילים טרם הנסיעה)
 • כושר גופני טוב
 • תעודת צלילה מים פתוחים – כוכב ראשון ושני (PADI) (מתקדם)
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

החל משבוע בעלות של $1600 לאדם, כולל לינה, ארוחות והכשרה מקצועית.

לא כולל טיסות וביטוח נסיעות.

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים