עבודה בחו”ל

כל מה שרצית לדעת על עבודה בחו”ל 
עבודה בחו”ל היא שאיפה של צעירים בישראל ובעולם. סקר שערכה חברת מנפאוור העולמית העלה כי 78% מהעובדים בעולם חולמים על עבודה בחו”ל . מתוכם 41% מוכנים להגר בכדי לממש זאת ולמצוא עבודה בחו”ל עוד עולה בסקר כי שיעור הצעירים בני 30 ומטה בקרב המחפשים עבודה בחו”ל רב יותר משיעור הבוגרים (שגילם גבוה מ 30) השואפים למצוא עבודה בחו”ל.

ישראלים מתאימים יותר לעבודה בחו”ל
העובדה כי רק 3% מאוכלוסיית העולם עובדים בפועל מחוץ למדינתם מעידה על פער בין החלום לאפשרות להגשימו. בעוד רבים מתושבי העולם רוצים לחפש את מזלם מעבר לגבולות ארצם הרי שמעטים מצליחים לעשות זאת. מקורו של הקושי הוא דלות אמצעים, אי ידיעת השפה וחוסר במיומנויות הכרחיות. עלות הנסיעה ממדינת עולם שלישי למערב שווה במקרים רבים לעלות שכר עבודה שנתי ואף יותר, זאת ועוד, גם אם יצליח אותו אזרח לצאת ממדינתו הוא יתקשה לכלכל עצמו בימים הראשונים עד מציאת העבודה המיוחלת וקבלת השכר. מערכות חינוך כושלות לא השכילו להכשיר עובדים מיומנים ובודאי שלא אפשרו להם לרכוש שפה זרה. כך שגם אם יתגברו על מחסום הכסף ויצליחו להגיע למדינה מערבית, ימצאו עבודות פשוטות שאינן דורשות מיומנות או ידיעת האנגלית. לעומת זאת, ישראלים המחפשים עבודות בחו”ל או ישראלים הנרשמים למסלול לימודים בחו”ל, הינם משאב אטרקטיבי בזכות שליטתם באנגלית, יכולתם להסתגל לחיים במדינה זרה וכישוריהם המתאימים לעבודה בחברה מערבית מודרנית. אם כן, אין זה מפליא כי חברות רבות הפעולות בחו”ל שמחות לקלוט את צעירי ארצנו ומוכנות לתגמלם בהתאם.

איפה יש עבודה בחו”ל ?
בעוד עובדים ממדינות העולם השלישי זקוקים לפרנסה מחוץ למדינתם בכדי לכלכל את משפחתם, הרי שישראלים המחפשים עבודה בחו”ל עושים זאת ממניעים שונים בתכלית – מימון הטיול, כחוויה, הזדמנות לחסוך מעט כסף ובכדי לשפר את האנגלית. ככל שהגלובליזציה מתפשטת כן מתרבות אפשרויות התעסוקה בחו”ל וכיום ניתן למצוא עבודה במדינות מערביות (וגם באילו שאינן מערביות) רבות:

עבודה בארה”ב – ארץ האפשרויות מזמנת לחייל המשוחרר סוגי עבודה שונים: החל ממכירת מוצרי קוסמטיקה בקניונים, דרך מכירת תמונות, הובלות, פריצת מנעולים, מכירת מכונות למשחקי מחשב ועוד .
עבודה באוסטרליה – מולדת הקנגרו מוקפת הים מציעה עבודה במכירות תמונות ומוצרי קוסמטיקה, עבודה בסביבה ימית כאבטחת אוניות או דייג ימי, עבודות חקלאיות בחווה, וכמובן טיפול בילדי משפחה כאופר.
עבודה בקנדה – אומרים ששכנתה הצפונית של ארה”ב דומה לה בהרבה מובנים ואכן גם הזדמנויות העבודה שהיא מציעה לישראלים דומות באופיין לשכנה הדרומית, וכך תמצאו בקנדה עבודה בקניונים במכירת מוצרי קוסמטיקה, תמונות או צעצועים.
עבודה באירופה – נראה כי הבירה האירופית לעובדים ישראלים הינה אנגליה וניתן לשער כי הסיבה לכך היא השפה האנגלית. באנגליה פועלות חברות לממכר מוצרי קוסמטיקה, מוצרי ים המלח ומוצרים אחרים בקניונים. מדינות אירופאיות בולטות נוספות, בהן ניתן למצוא עבודה הן ספרד וצרפת.

עבודה בחו”ל ומעט ציונות
הסוכנות היהודית פועלת בחו”ל במטרה לשמר את הקשר בין הקהילות היהודיות למדינת ישראל. בכל עיר בה יש קהילה מגובשת מוצב נציג סוכנות אשר אחראי על מערכת יחסים זו. המשרה דורשת שליטה גבוהה באנגלית וזהות ציונית מגובשת. מבדקי קבלה ארוכים וקשים מהווים מכשול למרבית הפונים, אך המעטים הזוכים במשרה, נהנים משהות של שנה רצופה בחיק הקהילה ומתגמול נאה הכולל שכר ודיור.  בנוסף מפעילה הסוכנות בימי הקיץ קייטנות לנוער יהודי. לרוב עבודה זו אינה בשכר אך הסוכנות תממן למדריך את כרטיס הטיסה והוצאות שהותו בקייטנה.
חיפוש עבודה בחו”ל מתחיל ברשת
רשת האינטרנט היא הסממן המובהק ביותר לגלובליזציה ובזכותה ניתן למצוא בקלות עבודה בחו”ל. כיום אינכם נדרשים לכתת רגליים בין החברות וניתן למצוא את כל המידע כולל המלצות הגולשים, מספרי טלפון ותמונות באתר Maka המהווה פורטל מקיף לנושא עבודות בחו”ל.