תאילנד – התנדבות עם שבט האקה

הצטרפו לתוכנית התנדבות ייחודית עם "שבטי ההרים" שבצפון תאילנד. בפרויקט זה תסייעו לבני המקום בחקלאות, חינוך ופיתוח הכפר, ותוך כדי תתוודעו לתרבות חדשה ומרתקת.

2983
2985
2988
2989
2990
2991
2992
2993
2994
2995
2996
2997
2998
2999
3000
3001
3002
3003
3004
3005
5084
5085
5086
5087
5088
5089
5090
5091
5092
5093
5094
5095
5096
5097
5098
5099
5100
5101
5102
5103
6481
6482
6483
6484
6485
6487
6489
6492

תקציר

 מיקום: כפרים שונים באזור צ'יאנג ראי, צפון תאילנד

משך התכנית: מינימום שבועיים, מקסימום 6 שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה הבין לאומי בבנגקוק (Suvarnabhumi)

אופי ההתנדבות: בנייה, חקלאות ופעילות קהילתית

מספר משתתפים: 5 – 10 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 18 – 80

התוכנית כוללת

מגורים:  חדרים משותפים במרכז מתנדבים. מתנדבים השוהים בפרויקט מעל שבוע יכולים לישון אצל משפחות מארחות

אוכל:  שלוש ארוחות ביום

תמיכה : מישראל בעת הצורך

הכוונה: שבוע היכרות הנערך עם ההגעה. השבוע כולל סיורים, שיעורי תאילנדית, שיעורי בישול ועוד

איסוף:  איסוף מנמל התעופה ביום ההגעה

הערה: הפרויקט מתקיים במיקום מרוחק, שאליו אפשר להגיע רק בנסיעה באוטובוס לילה (כלול בעלות התוכנית)

לא כולל

טיסות, ביטוח בריאות, ויזה (בעת הצורך), הוצאות אישיות

מיקום

התכנית מתקיימת בכפרים שונים של "שבטי ההרים" באזור צ'יאנג ראי שבצפון תאילנד. מחוז צ'יאנג ראי משתרע על שטח שגודלו 11,678 קמ"ר ואוכלוסייתו מונה 1.23 בני אדם. גובהו הממוצע הוא 580 מטרים מעל פני הים והוא גובל בבורמה מצפון ובלאוס מצפון ומצפון-מזרח. בירת המחוז נמצאת 829 ק"מ צפונית לבנגקוק.

את צ'יאנג ראי ייסד המלך מנג ראי בשנת 1262 והיא הייתה הבירה הראשונה של ממלכת לאנה הצפונית (ממלכת "מיליון שדות האורז"). במחוז נמצאת מאה סאי, הנקודה הצפונית ביותר בתאילנד, הידועה בנוף ההררי שלה ובשבטי ההרים שחיים בשטחה. צפון צ'יאנג ראי נמצא בשטח המכונה "משולש הזהב", האזור שבו נפגשות תאילנד, בורמה ולאוס.

על התכנית

בתוכנית זו מתקיימת פעילות עבור שבטי האקה (Akha) שבאזורים הכפריים של צפון תאילנד. כמתנדבים תהיה לכם הזדמנות לחוות את התרבות הייחודית של השבטים וללמוד על המנהגים ועל המסורת שלהם. מטרת הפרויקט היא לתמוך באורח החיים של שבטי האקה, תוך קידום חילופי תרבות בין הקהילה המקומית למתנדבים, המגיעים מכל רחבי העולם.

אופי ההתנדבות

שבט האקה הוא שבט חקלאי של שוכני הרים, הידועים בייצור האומנות שלהם. ככל הנראה הגיעה קבוצה אתנית זו ממונגוליה לפני כ-1500 שנה. רוב חברי השבט שנותרו מפוזרים כיום בכפרים קטנים בהרי סין, שם רואה בהם הממשלה חלק מן הקבוצה האתנית המכונה "האני", על אף שנושא זה שנוי במחלוקת גם בקרב בני שבט האקה עצמם. בלאוס הם מכונים "לאו סונג" ובצפון תאילנד ובורמה הם נחשבים אחד מששת שבטי ההרים העיקריים.

חברי האקה הגיעו לתאילנד בתחילת המאה ה-20. ההגירה המשיכה וכיום מתגוררים כ-80,000 מבני השבט בהרים הגבוהים של צפון תאילנד, במחוזות צ'יאנג מאי וצ'יאנג ראי.  תיירים יכולים לבקר ברבים מן הכפרים בטיולים רגליים, היוצאים משתי ערים אלו. בני השבט דוברים את שפת האקה, שפה ממשפחת השפות הטיבטו-בורמזיות. לאקה יש שפה הקרובה מאוד לשפתם של אנשי שבט הלאהו והליסו, משום שהשתייכו בעבר לשבט אחד ששלט במחוז יונאן שבסין, לפני הפלישה של שושלת מינג ב-1644. בקרב השבט קיים מנהג של גילוף שערי עץ, משם אמורות להיכנס הרוחות השומרות על בני האדם. הם מקיימים טקסים פולחניים לאבותיהם מזה 15 דורות.

במהלך התוכנית תעבדו עם ארגונים התומכים בבני השבט. העבודה מגוונת ונעה מבנייה ועד הוראה ועבודה עם אנשי הכפר. הפעילות תלויה בצורכי הקהילה באותו רגע ובהעדפה האישית של המתנדב. במהלך התקופה אפשר אף לבקר בשווקים של האזור ולעזור לקדם יוזמות מקומיות.

ההשתתפות בתוכנית זו דורשת רגישות תרבותית, גמישות וראש פתוח, במטרה לעבוד עם בני השבט ולתקשר איתם בצורה הטובה ביותר. העבודה כרוכה במאמץ פיזי ולעיתים עשויים גם להתלכלך מעט. חלק מהפעילויות יכולות לכלול:

 • עזרה בפרויקטים של בנייה, כולל בניית לבנים, בניית בתים מחימר ובניית תעלות מים
 • סיוע בחקלאות ובחקלאות אורגנית
 • סיוע ביצירת גישה נוחה למים
 • עזרה בשימור השפה והתרבות של בני השבט באמצעות בנייה של מערכת חינוכית ייעודית. שימור זה נערך באמצעות בנייה של מרכז תרבות עם גישה לספרים שבו נחשפים אל המסורות השונות של בני האקה. זוהי גם הזדמנות להיפגש עם זקני הקהילה וללמוד מהם.
 • עזרה בקידום פרויקטים בבית הספר והוראת אנגלית

הפעילות מתקיימת בימים שני עד שישי. ימי שבת וראשון הם ימים חופשים ותוכלו לבלות בהם כרצונכם.

מגורים ואוכל

מגורים: בית המתנדבים תוכנן כך שיתאים לאורח החיים הכפרי של התושבים. המתנדבים יחלקו חדר גדול שבו מזרנים תאילנדיים מסורתיים ודקים. יש חדר רחצה חיצוני ומשותף עם שירותים ומקלחות קרות. תוכלו גם לבלות לילה אחד בבית משפחה מארחת. אם תבחרו באפשרות זו, תלונו על הרצפה בבקתות קש ועץ מסורתיות. תחלקו את החלל עם המשפחה, תגורו איתם ותשתתפו במטלות היום-יום. המשתתפים מתבקשים לגלות רגישות בכל הנוגע לשימוש במשאבי הכפר ולנהוג באיפוק, בעיקר בשימוש במים, נייר וחשמל. בזמן השהות תתבקשו לנקות אחריכם ולוודא שבית המגורים מסודר ומאורגן.

אוכל: התכנית כוללת שלוש ארוחות ביום. הארוחות בסגנון בישול מקומי של השבט ובסגנון תאילנדי וכוללות בעיקר מנות אורז. המתנדבים ילמדו לבשל באמצעות עזרה בהכנת הארוחות.

אינטרנט: אין גישה לאינטרנט אלחוטי בכפר

כביסה: יש מספר מועט מאוד של מכונות כביסה בכפר, צפו לכבס את הבגדים ידנית.

טיפים

התוכנית מציעה כמה טיולים באזור ללא עלות, כדי שתוכלו להפיק את המרב מחוויית ההתנדבות. הפעילויות הכלולות הן טרק לילי בג'ונגל, כמו גם סיורים מודרכים ל"מקדש הלבן", למוזאון לעבודת יד מקומית ולמפלי קון טון.

שבוע היכרות תרבותית – כלול בעלות התוכנית

שבוע ההיכרות התרבותית הוא הזדמנות מצוינת להכיר את תאילנד ולהתוודע לשאר המתנדבים בתכנית. בשבוע זה נערכים סיורים וטיולים אל אתרים היסטוריים שונים, כגון אתר העתיקות איוטאיה או מקדש וואט פרה פותאבט, המכונה גם "מקדש טביעות הרגל של בודהא". בשבוע נערכים גם שיעורים בשפה התאילנדית, שיעורי בישול, סיורים בבתי ספר, ערבי טעימות ברביקיו תאילנדי ועוד. ההשתתפות בשבוע זה מומלצת מאוד ומוסיפה רובד לחוויית ההתנדבות, שכן היא מאפשרת להכיר טוב יותר את המדינה, את תרבותה ואת מנהגיה.

אנא קחו בחשבון כי לוח הזמנים יכול להשתנות בכל עת בהתאם לתנאי מזג האוויר.

תמורת עלות נוספת ובהודעה מראש, תוכלו גם להאריך את שהותכם ולהשתתף באחת מן הפעילויות הבאות:

אגרוף תאילנדי – הרשמה לשיעורי אגרוף תאילנדי מסורתי בהדרכתו של האלוף המקומי של מחוז סינגבורי. תוכלו ללמוד את העקרונות הבסיסיים של האגרוף ואת היסודות של אומנות הלחימה הזו.

התנדבות בחופים של הואה-הין – שבוע זה יכול להשלים את החוויה שלכם בתאילנד. תוכלו לצאת לטיולים, לסייע לנזירים וללמוד על בודהיזם. תוכלו גם ללמד ילדים מקומיים על שימור החופים. בזמנכם הפנוי אפשר כמובן לרבוץ בחופים היפים.

טרק בג’ונגל של הפארק הלאומי קאו-יאה – צאו להרפתקה ביערות הגשם המרשימים של האזור. בטיול תהיה לכם הזדמנות להצטרף לריקוד שבטי-מסורתי ולבקר במפלים מרהיבים ומערות עלומות.

 בודהיזם: קורס היכרות מזורז – בשבוע זה תוכלו להתוודע לעיקרי תורת הבודהיזם. תהיה לכם הזדמנות לשוחח עם נזיר מקומי ולשהות יומיים במקדש, שבו תוכלו לתרגל מדיטציה ולהיחשף לחיי היום-יום של הנזירים.

 טיפול בפילים באומפנג – סייעו למטפלים של הפילים (מהוטים) בעבודות היום-יום: האכלה, ניקיון ובדיקות רפואיות. זו הזדמנות נהדרת ללמוד על התפקיד של הפיל בתרבות התאילנדית, וכן על הבעיות החברתיות שהתעוררו בהקשר זה, כאשר האדם והפיל התחרו ביניהם על שטחי מחייה.

דרישות מינימום

 • מעל גיל 18
 • אנגלית ברמה טובה
 • נכונות להיחשף לתרבויות חדשות, מוטיבציה לעבודה עם ילדים
 • ביטוח בריאות מקיף
 • חיסונים (יש להתייעץ עם מרפאת מטיילים טרם הנסיעה)
 • שק שינה

הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים