מקסיקו – צלילה ושימור תת ימי

לחופי פס מאיה היפים מתקיים פרוייקט שימור מיוחד שמטרתו תיעוד ושימור של מיני חיים ימיים וחופיים והסביבה בה הם מתקיימים. החוקרים מקדישים את זמנם ומירצם לשמר את השונית המזו-אמריקנית, המשתרעת לאורך 3.2 ק"מ מול חופי פס מאיה. לטווח ארוך, מטרת התכנית הינה לשמר את האזור והשונית ולוודא שלא תהיה פגיעה במערכת האקולוגית למרות הפיתוח המואץ בעיירות הסמוכות קנקון ופלאיה דל כרמן.

1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960

תקציר

מידע כללי

מיקום: חופי פס מאיה, מקסיקו (מרחק של שעה נסיעה מהעיר טולום)

משך התכנית: 4 – 16 שבועות

נמל תעופה: שדה התעופה הבינלאומי של קנקון, מקסיקו

אופי ההתנדבות: איסוף מידע על בעלי חיים ימיים באזור, שימור חופים

מספר משתתפים: עד 24 מתנדבים ו- 8 אנשי צוות מקומיים

גיל: 18 – 45

התוכנית כוללת

מגורים: מעורבים (גברים ונשים), בקתות בונגלו בבסיס המחקר

אוכל: 3 ארוחות ליום, שיוכנו על ידי המתנדבים, על בסיס תורנות

הכשרה: הכשרה מטעם הצוות המקומי

תמיכה: צוות מקומי נוכח בבסיס המחקר, וקו חירום טלפוני, הזמין 24 שעות ביממה

איסוף: (יש להזמין מראש) הסעה משדה התעופה למקום תסופק בלילה שלפני תחילת התכנית. למגיעים לפני כן – יש לקחת אוטובוס משדה התעופה לעיירה פלאיה דה כרמן בעלות של כ- 12 דולרים

לא כולל

טיסות, אשרת כניסה, הוצאות אישיות, תחבורה לשדה התעופה לאחר סיום הפרוייקט

מיקום

התכנית מתקיימת לחופי פס מאיה, אזור קטן במקסיקו, מרחק כשלושים קילומטרים מדרום לעיר טולום. פס מאיה הינה שמורת טבע הידועה בחופיה המרהיבים, ובשפע העצום של בעלי החיים המתגוררים בשטחה. בשונית האלמוגים היפהפייה עושר עצום של בעלי חיים ימיים – אותם זוכים המתנדבים לראות ולתעד במהלך שהייתם במקום.

על התכנית

לחופי פס מאיה היפים מתקיימת תכנית מיוחדת שמטרתה תיעוד ושימור של מיני חיים ימיים וחופיים והסביבה בה הם מתקיימים. החוקרים מקדישים את זמנם ומירצם לשמר את השונית המזו-אמריקנית, המשתרעת לאורך 3.2 ק"מ מול חופי פס מאיה. לטווח ארוך, מטרת התכנית הינה לשמר את האזור והשונית ולוודא שלא תהיה פגיעה במערכת האקולוגית למרות הפיתוח המואץ בעיירות הסמוכות קנקון ופלאיה דל כרמן.

בתכנית המתנדבים לומדים על בעלי החיים באזור ועל סביבת המחייה שלהם. המתנדבים משתקעים בסביבה הטבעית של פס מאיה וחוקרים את האזור ביסודיות תוך תרומה חשובה למחקרים הנעשים באתר. בתכנית ישנו דגש על חשיבות החינוך לשימור הסביבה, ומתנדבים מוזמנים להפיץ את הידע שהם צוברים במקום בקרב תושבי הסביבה.

אופי ההתנדבות

התכנית נחלקת לשניים:

החלק הראשון, בן שלושה שבועות, יוקדש להכשרה. במהלך זמן זה ייערכו תרגולים מעשיים בים (לפחות צלילה אחת ביום), והכשרה תיאורטית בכיתה. הלו"ז היומי כולל:

 • הכשרה לתעודת צוללן במים פתוחים (למי שעוד לא מחזיק בה)
 • לימוד טכניקות לאיסוף מידע (הן בשטח, והן מתחת למים)
 • לימוד והיכרות עם הזנים המקומיים

החלק השני, לאחר ההכשרה, הוא שלב של פעילות מעשית, כולל:

 • צלילה יומית אחת או שתיים, הכוללות איסוף מידע על זני הדגים ומצב שונית האלמוגים
 • ניקוי חופים
 • סיור ותיעוד באזורי קינון של ציפורים מקומיות
 • בישול ומטלות יומיות
 • שטיפת הציוד ומילוי מיכלי האוויר לקראת יום המחרת
 • קבלת הרצאות בנושאים שונים
 • חינוך לשימור סביבתי באזור

בנוסף לכך, המתנדבים משתתפים בתחזוקה השוטפת של בסיס המחקר והאזור, כולל נקיונות, הכנת ארוחות, סידור הסירות וציוד הצלילה ועוד.

ארבעה ימים בשבוע יוקדשו לפעילות ההתנדבותית. ימים אלו עשויים להיות ארוכים ומעייפים, והם מתחילים בשעה שש בבוקר. היום החמישי מוקדש לצלילות תרגול וכיף בבוקר, ומנוחה בערב. סופי השבוע חופשיים.

יש לזכור כי הצלילה תתאפשר רק בתנאי מזג אוויר מתאימים ובטיחותיים בהתאם להנחיות הצוות המקומי.

מגורים ואוכל

המגורים – המתנדבים מתגוררים בבקתות משותפות לגברים ונשים, עד שישה מתנדבים בביקתה והלינה במיטות קומתיים. הגישה לחשמל מוגבלת, שכן החשמל מופק מלוחות סולריים וגנרטור רוח, ולכן זמין רק מספר מצומצם של שעות בכל לילה. אין מים זורמים באתר, אלא שירותים כימיים ומיכלי מים לשתייה. מים מסופקים לאתר במיכליות, או על ידי אגירת מי גשמים ומי באר מקומיים. בשל המחסור במים באזור, המקלחות יוגבלו לפעמיים או שלוש בלבד בכל שבוע. ישנן כספות זמינות באתר, לאיכסון חפצי ערך.

המזון – מצרכים יסופקו, והמזון מוכן על ידי המתנדבים על בסיס תורנות קבועה. אין קירור זמין באתר, ולכן סוגי המזון מוגבלים למדי. צפו להרבה שעועית, אורז, עגבניות, ירקות ופסטה.

טיפים

המתנדבים בתכנית נהנים מסופי שבוע חופשיים (שבת  וראשון),  שבמהלכם אפשר לטייל בשמורה או לצאת ולחקור את האזור. יש הרבה מה לראות באזור טולום – האתר העתיק בטולום, אתרי החורבות המפורסמים של צ'יצן איצה וקובה, וכן אתרים שוקקים כמו קנקון, פלאיה דל כרמן, ומרידה.

דרישות מינימום

מתנדבים ל- 4 שבועות חייבים להיות מוסמכים מראש לצלילה במים פתוחים.

 • גיל מינימלי – 18
 • כושר גופני טוב
 • חובה למלא שאלון רפואי והצהרת בריאות לפני ההגעה. אם ישנם סייגים לבריאותכם, יש לצרף הצהרת רופא כי המתנדב אכן מסוגל לעמוד בתנאי התכנית

דגשים חשובים

אינטרנט – אין אינטרנט באתר. במהלך הזמן הפנוי של המתנדבים, ניתן למצוא אינטרנט בעיירה הסמוכה.

כביסה – ניתן לשטוף כבסים ידנית באתר התכנית. ניתן לקחת את הכביסה למכבסה בעיר טולום תמורת 1.5 דולר לקילו כביסה.

שלב הניטור של התכנית איננו מתחיל באופן מיידי. תהליך ההכשרה של תכנית זו הוא אינטנסיבי ולרוב אורך כשלושה שבועות (בכפוף לתנאי מזג האוויר). ההכשרה כוללת שילוב של צלילות, לימוד מספרי הדרכה, זיהוי מיני בעלי חיים הייחודיים לאזור, וטכניקות לאיסוף ותיעוד מידע. אם יהיו עיכובים, יתכן שמתנדבים המגיעים לביקור בן ארבעה שבועות בלבד לא יגיעו כלל לשלב הניטור של התכנית.

הדרישות הלימודיות של תכנית זו הינן גבוהות ביותר. המתנדבים יקבלו חומרי לימוד לשינון עצמי בעת הגעתם. בנוסף לכך, בשבועות הראשונים, חלק מהאימונים ילוו בהרצאות מודרכות, שלאחריהן יחולקו חומרי לימוד נוספים.

צלילה הינה פעילות התלויה במזג האוויר ובגיאות. כך שיש לזכור להיות גמישים ופתוחים לעיכובים. לא תותר צלילה בתנאים שאינם בטוחים.

הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

החל מ 4 שבועות בעלות של $3700 לאדם, כולל לינה, ארוחות והכשרה מקצועית.

לא כולל טיסות וביטוח נסיעות.