קוסטה ריקה – מרכז להצלת חיות בר

קוסטה ריקה היא המדינה הירוקה ביותר במרכז אמריקה. פירוש שמה הוא "החוף העשיר" ואכן כך – במדינה אלפי זנים שונים של צמחים, מאות מיני זוחלים, יונקים ובעלי כנף. הצטרפו למאמצי שימור הטבע המופלא בקוסטה ריקה במרכז הצלה לחיות בר, ותזכו להכיר מתנדבות ומתנדבים מרחבי העולם ולרכוש ניסיון בטיפול בבעלי חיים שונים.

6179
6180
6181
6182
6183
6184
6185
6186
6187
6188
6189
6190
6191
6192
6193
6194
6195
6196
6197
6198
6199
6200
6201

תקציר

מידע כללי

מיקום: פרובינציית אלחאולה, פרובינציית גואנקאסטה

משך התכנית: מינימום: שבועיים, כולל שבוע הכנה

נמל תעופה: נמל התעופה הבינלאומי בסן חוסה

אופי ההתנדבות: טיפול בבעלי חיים כולל הכנת אוכל, ניקיון ותחזוקה כללית

מספר משתתפים: בין 6 ל-15 מתנדבים

גיל: 18 – 80

התוכנית כוללת

מגורים: אצל משפחה מארחת או בבית מתנדבים

אוכל: שתי ארוחות ביום בשבוע ההכשרה, שלוש ארוחות במהלך ההתנדבות

הכשרה: שבוע הכנה כולל שיעורי ספרדית ופעילויות העשרה

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: הסעה מנמל התעופה ובחזרה

לא כולל

לא כולל טיסות, הוצאות אישיות, ביטוח נסיעות, תחבורה ציבורית בזמן השהות בסן חוסה – כשני דולר ליום, תחבורה ציבורית מסן חוסה אל מקום ההתנדבות – בין 4 ל-22 דולר הלוך ושוב, ארוחות צהריים במהלך שבוע ההכשרה בסן חוסה

מיקום

קוסטה ריקה היא מהיעדים הפופולריים ביותר בקרב חובבי התיירות האקולוגית מכיוון שרוב שטחה מוקדש לשימור טבע והמגוון הביולוגי שבה עצום. בקוסטה ריקה 5 % מכלל מיני החי והצומח בעולם – זה מרשים בעיקר לנוכח גודלה הבינוני. במדינה מגוון רחב של נופים מרהיבים – יערות גשם, יערות טרופיים, הרי געש וחופים מצוינים באוקיינוס השקט ובים הקריבי.

על התכנית

אף שקוסטה ריקה היא מדינה קטנה בשטחה, היא בורכה בעושר טבעי אדיר. בשנים האחרונות, ציד בלתי חוקי, מסחר בבעלי חיים וכריתת יערות מובילים להרס של בתי גידול וירידה במספרם של מיני בעלי חיים שונים עד כדי איום על הישרדותם. מטרת התכנית היא הצלה ושימור של חיות הבר של קוסטה ריקה, במגוון מרכזים הפועלים באזורים שונים במדינה.

אופי ההתנדבות

הפעילות בתכנית מתקיימת בשלושה מרכזים שונים:

מרכז ההצלה באלחואלה: המרכז פועל לשיקום של חיות בר פצועות או חיות שנשבו והוא מקבל אליו בעלי חייים מכל רחבי המדינה. המטרה היא להשיב את בעלי החיים בחזרה לטבע, במידת האפשר. במקום אפשר לראות מגוון חיות כמו טפירים, קופי עכביש ועוד.
שעות וימי הפעילות: מיום שני עד שישי בשעות 7:30 – 15:30.
מיקום: המרכז נמצא בפרובינציית אלחאולה, מרחק של כ-3 שעות נסיעה באוטובוס מסן חוסה.
משימות לדוגמה:

 • הכנת אוכל לבעלי החיים
 • האכלה
 • ניקיון הסביבה והכלובים
 • תחזוקה ובניית מכלאות
 • הדרכת מבקרים

מרכז ההצלה טורוקארס: מרכז זה מתמקד בשיקום וטיפול בבעלי חיים וכן במחקר על חיות הבר של קוסטה ריקה. המרכז פועל ביחד עם הממשלה והוא מקבל אליו בעלי חיים שנשבו או נפצעו. הרבה מבעלי החיים מסוגלים לחזור לטבע ואלו שלא נשארים במרכז.

שעות וימי הפעילות: 6 ימים בשבוע, בין השעות 7:30 – 15:30 או 8:30 – 15:30.
מיקום: המרכז נמצא באזור מיוער בצד המערבי של העמק המרכזי, מרחק של כ-40 ק"מ מצפון-מערב לסן חוסה.
משימות לדוגמה:

 • הכנת אוכל לבעלי החיים
 • האכלה
 • ניקיון הסביבה והכלובים
 • תחזוקה ובניית מכלאות
 • תחזוקת שבילים והצבת שלטים
 • הדרכת מבקרים
 • השתתפות בפעילויות כמו בנייה, צביעה ושיפור פני המרכז

הפרויקט במרכז הפסיפיק: באזור זה מתנדבים בשמורה פרטית שבעליה פועלים להצלת בעלי חיים שנפגעו מסיבות שונות. את המרכז הם מתפעלים בזכות הכנסות ממלון אקולוגי, ובהשגחת המשרד להגנת הסביבה. במרכז פועלים וטרינרים, אנשי צוות מקומיים וכן מתנדבים מרחבי העולם. בעלי החיים המגיעים למקום בשל פגיעות שונות מקבלים טיפול ובמידת האפשר שבים לסביבתם הטבעית. במידה וזה לא מתאפשר, הם עוברים למרכז אחר שם הם יכולים להמשיך את חייהם בנוחות ותחת השגחה. המרכז מקבל מגוון בעלי חיים, כמו קופים, ציפורים טרופיות, רקונים ועוד. במתחם השמורה ישנו בית מלון אקולוגי, חווה ואורווה. המתנדבים פועלים במקום 6 ימים בשבוע, כ-8 שעות כל יום במשמרות שונות בהתאם לצרכי המקום.

פעילויות לדוגמה:

הכנת אוכל לבעלי החיים

האכלות

ניקיון אזורי האכלה ומחייה של בעלי החיים

טיפול באחסנה של ירקות ופירות

השגחה על בעלי החיים ומעקב אחר החלמתם

ניטור החיות בשמורה, עריכת תצפיות

תחזוקה – צביעה, נטיעה, ניקיון, תיקונים וכו'

שבוע הכנה

השבוע הראשון בתכנית זו מוקדש להכנת המתנדבים בנושאים של שפה ותרבות מקומית. השיעורים כוללים קצת דקדוק ודגש על הגיה  נכונה על מנת לאפשר תקשורת טובה יותר עם הצוות המקומי במהלך ההתנדבות. ההשתתפות בשבוע ההכנה היא חלק בלתי נפרד מההתנדבות. לדוברי ספרדית שוטפת – ניתן אמנם לוותר על שבוע זה, אך הוא מומלץ לכל המתנדבים מכיוון שזו הזדמנות טובה להתאקלם בקוסטה ריקה, להכיר את הסביבה ואת המתנדבים איתם תבלו את שהותכם בתכנית. אם ברצונכם לוותר על שבוע ההכנה, אנא צרו עמנו קשר לפני ההרשמה.

ביום שני, בתחילת שבוע ההכנה, ייערך מבדק לקביעת רמת הספרדית על מנת לשבץ את המתנדבים בקורס המתאים לרמתם. המבדק נערך בשעה 8:00.

להלן דוגמה ליום אפשרי בשבוע ההכנה:

9:00-12:00 שיעורי ספרדית

12:00-13:00 הפסקת צהריים

13:00-15:00 שיעורי ספרדית

15:00-17:00 שיעורי ריקוד

או: שיעורי בישול

או: תרגול שיחה בספרדית

מגורים ואוכל

מגורים: במהלך שבוע הספרדית בסן חוזה, המגורים אצל משפחה מארחת. במרכז ההצלה באלחוואלה: מגורים אצל משפחה מארחת. התנאים בסיסיים אך נוחים: חדר פרטי, שירותים ומקלחות נקיים. כולל אינטרנט אלחוטי ואפשרות לכביסה. המגורים במרחק הליכה מהמרכז. במרכז ההצלה גוואנקאסטה: מגורים בבית הנמצא בשטח המרכז. במקום שלושה חדרים עם מיטות קומתיים וחדר רחצה לכל חדר. ניקיון הבית באחריות המתנדבים. בבית מי שתייה, חשמל, חיבור לאינטרנט קווי ובריכה קטנה. ישנה מכונת כביסה ויש להביא אבקת כביסה. במרכז ההצלה טורוקארס: המגורים בלודג' למתנדבים, בחדרים משותפים וחדרי רחצה משותפים. במקום בריכת שחייה. אוכל: למעט שבוע ההכנה בסן חוסה בו נכללות שתי ארוחות ביום, בכל אחד ממרכזי ההצלה כלולות שלוש ארוחות ביום. האוכל המקומי כולל בעיקר אורז, שעועית, פסטה, בשר, ירקות ופירות שונים. הארוחות פשוטות בהתאם למטבח המקומי. אפשר לבקש אוכל צמחוני בלבד.

טיפים

בימים חופשיים מומלץ לטייל ולסייר בקוסטה ריקה, מהמדינות היפות במרכז אמריקה ובעולם כולו.

דרישות מינימום

 • מעל גיל 18
 • מינימום שבועיים התנדבות, כולל שבוע הכנה
 • ספרדית ברמת שיחה בסיסית לפחות
 • נכונות להתנדבות באזור מרוחק ובתנאים בסיסיים
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית


Facebook


Twitter


Pinterest


Instagram


Youtube


קרא/י עוד בבלוג שלנו