דרום אפריקה – פעילות בחווה לחיות בר אפריקאיות

אם אתם חובבי חיות בר ומעוניינים לתרום ולהביא לשינוי בחייהן – זו התכנית עבורכם. בואו להתנסות בחוויה בלתי נשכחת ולסייע לצוות המקומי במאמצי השימור בחווה בעיירה אודסהורן שבכף המערבי, בעבודה עם צ'יטות, נמרים, למורים וחיות בר נוספות.

2392
2393
2394
2395
2398
2399
2400
2401
5125
5126
5127
5128
5129
5130
5131
5132
5133
5134
5135
5136
5137
5138
5139
5140
5141
5142
5143
5144
5145
5146
5147
6496
6497
6498
6499
6500
6501
6502
6503

תקציר

מידע כללי

מיקום: הכף המערבי, דרום אפריקה

משך התכנית: מינימום שבועיים, מקסימום 12 שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה ג'ורג' (GRJ)

אופי ההתנדבות: טיפול בבע"ח, שימור טבע, סיוע במחקר

מספר משתתפים: עד 23 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 18 – 55

התוכנית כוללת

מגורים: מגורים בלודג' מתנדבים משותף או פרטי

אוכל: בימים שני עד שישי. מצרכים לארוחת בוקר מסופקים בלודג', ארוחות ערב וצהריים בחווה.

תדרוך: פרטי הפרויקט המלאים יימסרו לאחר ההרשמה.

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: העברה משדה התעופה המקומי ג'ורג' בהלוך ובחזור, בימי שני.

לא כולל

טיסות, הוצאות אישיות, ביטוח נסיעות, ויזה (במידת הצורך), הוצאות רפואיות, ארוחות במהלך סופי שבוע (כשלא מתבצעת פעילות בחווה).

מיקום

העיירה אודסהורן (Oudtshoorn) שוכנת באזור המכונה "הקארו הקטן" (klein karoo), במורדות הרי שוורצברג הנישאים שבכף המערבי. זוהי עיירה קטנה ומתויירת, עם אקלים צחיח למחצה וימי-שמש מרובים. באודסהורן המספר הגדול בעולם של בנות-יענה והיא נחשבת לבירת היענים העולמית. היא מהווה גם מקום אידיאלי לעופות גדולים חסרי יכולת תעופה, בשל האקלים היבש שבה וגידולי האספסת שבאזור.

על התכנית

חווה זו נוסדה ב-1977 והייתה חוות התנינים הראשונה בדרום אפריקה. עשור לאחר מכן, היא נמכרה והפכה למרכז חינוכי מוביל בתחומו לשימור ותיירות. החווה ממשיכה לשכן אוכלוסייה צנועה של תנינים, אך כיום היא מתמקדת בפעילות למען מינים בסכנת הכחדה, בעיקר בחתולים הגדולים.

החווה, שנמצאת בבעלות פרטית, היא ביתם של יותר מ-90 מינים של בעלי חיים וזוחלים ומשמשת כאחד ממרכזי הרבייה לצ'יטות הגדולים בעולם. צוות החווה עובד במלוא המרץ כדי לטפל בחיות בסכנת הכחדה, ובד בבד ליצור פלטפורמה לשימור באמצעות חינוך ולעידוד המודעות הציבורית למצוקותיהם של מינים שונים, כמו גם לנושאים סביבתיים. החווה היא אחת מששת המוסדות היחידים באפריקה שחברה בארגון ה-WAZA  המוערך (World Association of Zoo’s & Aquaria). היא אחראית גם לפיתוח מספר תכנית-רבייה מוצלחות, וכיום היא אחת מתוך ארבע מוסדות ביבשת שקיבלו הסמכה מארגון גני החיות האפריקאי (PAAZA). מלבד עבודה עם בעלי חיים, בחווה מתקיימת פעילות ענפה לעידוד הציבור לסיוע בשימור טבע, באמצעות סיורים חינוכיים ואינטראקציה עם בעלי חיים.

הכוונה

עם הגעתכם לעיר ג'ורג', יפגוש אתכם איש-צוות בשדה התעופה או בתחנת האוטובוס. משם תמשיכו ל אודסהורן בנסיעה של 45 דקות עד שעה וחצי לתחילת ההכוונה. עם ההגעה ל אודסהורן ייערך סיור היכרות עם האזור ובית המגורים, בזמן הסיור תהיה לכם הזדמנות גם לערוך קניות חיוניות, במידת הצורך. בשאר היום תוכלו לנוח ולהכיר את ביתכם החדש לתקופה הקרובה.

בבוקר שלמחרת תערכו סיור היכרות עם החווה ותלמדו על האווירה הכללית, החובות, הציפיות וכללי המקום. זו גם הזדמנות לקבל מענה לכל שאלה שתתעורר. בחווה תערכו סיור מקיף במרכזי הרבייה, תכירו את מנהלי הפרויקט ואת הצוות שעמו תעבדו.

אופי ההתנדבות

אם אתם חובבים נלהבים של חיות בר ומעוניינים לתרום לשינוי במצבן – זוהי התכנית עבורכם. בפרויקט זה תוכלו ללמוד על מאמצי השימור במקום ולהרחיב את הידע על מינים בסכנת הכחדה ועל תכניות הרבייה. תעבדו עם מינים שונים של בעלי חיים, בהם נמרים לבנים, צ'יטות, למורים וסוריקטות. המשימות במקום עשויות לכלול:

 • ניקיון אזור המגורים של הצ'יטות, הנמרים וחיות שונות במרכז
 • הכנת אוכל לגורי צ'יטות, נמרים וחיות נוספות
 • האכלת החיות
 • תכנון פעילויות שונות עבור החיות במרכז
 • הכנת צעצועים ומשחקים לחיות (כגון: כדורים מעיסת נייר, משחקי חבל וכו'), על מנת להמריץ ולעודד את חושי הטרף שלהם.
 • רישום ואיסוף מידע על החיות לצרכי מחקר
 • סיוע בתחזוקה השוטפת של החווה
 • עזרה בפרויקטים שונים במידת הצורך

יום טיפוסי: הפעילות מתבצעת בימים שני עד שישי, בשעות 08:00 עד 16:30. משימות הבוקר כוללות ניקיון התאים ומתחם מגורי הלילה של החיות, אחריהן הפסקת תה או קפה. לאחר מכן תעזרו בהכנת משחקי העשרה לחיות. לאחר ארוחת הצהריים תבלו את שארית היום במשחק והמרצת החיות, תוך כדי רישום הערות על התקדמותן. ייתכנו גם עבודות תחזוקה שונות.

שימו לב: בתכנית תעבדו בצמוד לצוות האחראי על תזונת החיות ותסייעו לו בהכנת האוכל עבורן. המזון מורכב מבשר (לרוב בשר סוס או חמור), תולעים וכו'. העבודה יכולה להיות כרוכה בהסרת שאריות בשר מעצמות ובשהייה ליד הפגרים. הצוות מעודד את המתנדבים להציע הצעות הקשורות לתזונה ולהתייעץ עמו.

מגורים ואוכל

מגורים: הלינה בבית  מתנדבים משותף, ניתן לשדרג בתוספת תשלום ללודג' "זינדגו" (Zindago's lodge)

הלודג' המרכזי – זוהי האכסניה הראשית, הממוקמת על גדות הנהר וכוללת מדשאה גדולה, פינת ברביקיו ובריכת שכשוך קטנה לימי הקיץ. החדרים מכילים כ-2-4 מתנדבים, חדרי הרחצה משותפים. במקום אזורי סלון משותפים, פינת אוכל, מטבח מאובזר וחדר כביסה. ישנם גם טלוויזיה בלוויין ונגן DVD להנאתכם.

לודג' "זינדגו" – מתחם זה מיועד לאלו שמעדיפים סביבה שקטה יותר. הוא ממוקם ממש בסמיכות לחווה וכולל  גינה גדולה ואזור בריכה יפה. כל חדרי השינה ממוזגים, לשלושה מהם חדרי רחצה פרטיים. מעבר למסדרון נמצא חדר השינה הגדול, בו חדר רחצה מרווח. ישנם שני חדרי שינה זוגיים, שני החדרים העליונים מיועדים לשלושה. הלודג' הוא חלק מביתו של בעל החווה, אך יש בו פרטיות ושפע של מרחב. השהייה במתחם מגורים זה כרוכה בעלות נוספת.

אוכל: במתחמי המגורים מסופקים מצרכים בסיסיים לארוחת הבוקר. בנוסף מסופקים מוצרי בסיס יומיומיים כגון תה, קפה, סוכר, צמחים ותבלינים. פירות, דגנים, חלב, לחמים, ממרחים, רטבים וכו'. את ארוחת הצהריים מכינה מסעדת החווה והיא מוגשת במהלך יום הפעילות. את ארוחת הערב יבשל לכם מנהל הלוד'ג. הארוחות אינן כלולות בימים בהם לא מתקיימת פעילות (שבת וראשון). אם יש לכם מגבלות תזונה כלשהן או תפריט מיוחד, אנא הודיעו לנו בעת ההרשמה.

אינטרנט: בלודג' ישנו חיבור לאינטרנט אלחוטי ופינת מחשב.

כביסה: מכונת כביסה, מגהץ וקרש גיהוץ יעמדו לשירותכם ללא עלות נוספת.

טיפים

החווה ממוקמת כחמש דקות הליכה מאזור המגורים. בית הקפה הקרוב נמצא כעשר דקות הליכה. אודסהורן היא עיירה מנומנמת למדי, אך תוך חצי שעת הליכה תוכלו להגיע למרכז העיירה, בו תמצאו חנויות, מסעדות ופאבים. אודסהורן נחשבת למקום בטוח בלילה ותוך 20-30 דקות תוכלו למצוא את דרככם אל המרכז וליהנות מבילוי לילי. במהלך החודשים מרץ ואפריל מתקיים בה פסטיבל שבועי לאמנות אפריקנס. העיירה מתעוררת לחיים והרחובות מתמלאים בדוכני שוק, מופעים, להקות ובידור עבור אלפי האנשים שמגיעים לפסטיבל בכל שנה.

בסופי השבוע, כאשר לא מתקיימת פעילות, ניתן להשתתף בסיורים באזור או פשוט לנוח על שפת הבריכה. תוכלו לבקר במערות קנגו המפורסמות, ממערות השיש היפות בעולם. לא סתם מכונה אודסהורן "בירת היענים" של העולם – במרחק של 10 ק"מ דרומית אליה, ישנן חוות יענים בה תוכלו לבקר וללמוד ממדריך מנוסה על גידולם.

שימו לב כי הסיורים נתונים לשינויים ותלויים בזמינות ובעונות השנה.

דרישות מינימום

 • מעל גיל 18
 • גובה: לפחות 1.55 מטרים (לשם האינטראקציה עם החתולים הגדולים)
 • כושר פיזי סביר
 • אנגלית ברמת שיחה
 • תשוקה ורצון לעבוד עם בעלי חיים
 • מוטיבציה גבוהה ואחריות
 • יכולת הסתגלות ונכונות לעבודה פיזית
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים