זימבבואה – בית היתומים לחיות בר אפריקאיות

בתכנית זו תיקחו חלק במאמצי השימור באחד ממרכזי השיקום הגדולים והמצליחים לחיות בר באפריקה. במרכז מגוון רחב של חיות בר – מקופים ועד אריות. יחד עם מתנדבים מרחבי העולם תוכלו לחוות את זימבבואה היפה ולהשאיר חותם חיובי על המערכת האקולוגית החשובה של אפריקה.

3410
3411
3412
3413
3414
3415
3416
3417
3418
3419
3420
3421
3422
3423
3424
3425
3426
3427
3428
3429
3430
3431
3432
3433
3434
3435
3436
3437
3438
3439
3440
3441
3442
3443

תקציר

מידע כללי

מיקום: בולוואיו, זימבבואה

משך התכנית: 2-12 שבועות

נמל תעופה: נמל התעופה בבולוואיו

אופי ההתנדבות: טיפול בחיות בר, הכנת אוכל, ניקיון מכלאות, חינוך לשמירת טבע

מספר משתתפים: 2-15 מתנדבים מרחבי העולם

גיל: 17 – 80

למשפחות: ניתן להצטרף מגיל 12 בליווי הורים

מים חמים: כל יום חמישי בארבע

התוכנית כוללת

מגורים: בבקתות משותפות

אוכל: 3 ארוחות ביום

הכשרה: הכוונה מצוות התכנית לפני תחילת ההתנדבות

תמיכה: מישראל בעת הצורך

איסוף: מנמל התעופה ביום ההגעה

לא כולל

לא כולל טיסות, ויזה, ביטוח נסיעות, הוצאות אישיות

מיקום

בית היתומים לחיות בר ממוקם בבולוואיו, העיר השניה בגודלה בזימבבואה. העיר נחשבת מרכז העסקים והתעשייה של המדינה ומתגוררים בה מעל 650,000 תושבים. בעיר מספר מועדונים ופאבים והיא מספקת אפשרויות רבות לבילוי בסוף השובע. גם מחוץ לעיר יש שפע של מקומות מעניינים כמו הפארק הלאומי מאטובו שבו ריכוז הנמרים הגבוה ביותר מכל הפארקים במדינה.

על התכנית

בית היתומים לחיות בר הוקם ב-1973 ומהווה מקום מבטחים לחיות בר שהסיכוי לשרידותן בטבע נמוך מאד או כלל אינו קיים. חיות שהתייתמו, ננטשו, נפצעו, נולדו בשבי או נלכדו וגודלו כחיות בית. במקרים רבים זהו המפלט האחרון לחיות הפצועות או החולות ולאחרונה הוא הופך יותר ויותר למרכז עבור חיות שהוחרמו משוביהן. בית היתומים מוכר בכל העולם בשל עבודתו פורצת הדרך ונחשב לאחד מהמרכזים החשובים והמצליחים בשיקום חיות בר ובשחרורן לטבע. אינספור סרטי תעודה צולמו במקום.

חשוב לציין כי בית היתומים לחיות בר אינו גן חיות. בכל הזדמנות, מוחזרות חיות הבר אל הטבע. במידה ושחרור החיה לטבע בבטחה אינו אפשרי, נשארות החיות במרכז לצרכי חינוך ומחקר זואולוגי. עבור חיות בסכנת הכחדה מפעילים במקום תכניות לרבייה בתנאי שבי.

בית היתומים לחיות בר העמיד לפניו ארבע מטרות עיקריות:

 • שיקום והצלת חיות בר יתומות – טיפול ומתן בית בטוח לחיות פצועות, חולות, נטושות, שעברו התעלות או נשבו באופן לא חוקי בכל רחבי זימבבואה
 • חינוך לשימור סביבה ובעל חיים – חינוך הציבור בזימבבואה, בייחוד ילדים, על החשיבות של שמירת טבע וחיות הבר על ידי הכרה מקרוב של חיות הבר החיות במתחם. העברת הרצאות, סרטים, שקופיות לקבוצות והטמעת שמירת הטבע וחשיבות המורשת הטבעית של זימבבואה בקרב הילדים.
 • מחקר – תצפית ותיעוד החיות במרכז, וחקר ההתפתחות שלהן בתנאי השבי בתחומים כמו תזונה, גדילה ותקופות היריון. סקרים והשוואה בין תנאי השבי, הפארקים הלאומיים והתנאים הטבעיים.
 • שיתוף פעולה – בית היתומים מקשר בין ארגונים מקומיים וממשלתיים ומציע את עזרתו לארגוני שמירת טבע, בתי ספר ואנשים פרטיים בכל נושא או בעיה הקשורה בחיות בר

אופי ההתנדבות

עם הגעתכם לנמל התעופה ימתין לכם איש צוות שייקח אתכם ישירות לבית היתומים.

הפעילות בתכנית נמשכת 6 ימים בשבוע, יום שני הוא יום חופשי. המתנדבים מקבלים הכשרה והכוונה במקום ולכן אין צורך בניסיון קודם. כל שעליכם להביא איתכם הם המוטיבציה וההתלהבות לעבודה עם החיות.

יום הפעילות נמשך כ-8 שעות אך בעונת השריפות וכאשר יש גורים בבית היתומים, כל העובדים נמצאים במעין כוננות. משמרות הטיפול בגורים מתחלקות בין המתנדבים. במהלך השבוע הראשון בתכנית, המוקדש להכוונה,  תוכלו להכיר את בית היתומים וכיצד הוא פועל. בשבוע זה תעבדו עם צוותים שונים ובמחלקות שונות: הטורפים, הקופים, עופות דורסים, נחשים ועוד. הפעילות כוללת:

 • הכנת מזון וחיתוך בשר נא לבעלי החיים בהתאם לתכנית התזונה הייחודית לכל מין
 • האכלה
 • ניקיון המכלאות
 • בנייה ואחזקה של מכלאות חדשות
 • העברת סיורים והדרכת מבקרים
 • טיפול אישי וידני בחיות היתומות – פעילות הטומנת בחובה סיפוק רב וכוללת ניחום של החיות ומתן תשומת לב חשובה, האכלה, ומשחק. יש לציין כי הטיפול האישי בחיות יכול להיות גם מעייף כי לעיתים זקוקות החיות להאכלה בשעות הלילה ואפילו למישהו להתכרבל איתו כשהן מפחדות.
 • יש לציין שכמות וסוג החיות בפרוייקט משתנים כל הזמן וכן כמות המגע עם בעלי החיים משתנה בהתאם.
 • העבודה היא פיסית ולאורך הרבה שעות.

מגורים ואוכל

מגורים: בקתות בסיסיות משמשות את המתנדבים למגורים, בכל בקתה 2 מתנדבים. בבקתה מיטה נוחה, רשת יתושים וחשמל. המקום מספק מצעים נקיים, שמיכות ומגבת רחצה. המגורים כוללים מקלחות ושירותים משותפים נפרדים לנשים וגברים, איזור ברביקיו, מטבח משותף ובריכת שחייה. במרכז הפארק יש לאונג' מיוחד למתנדבים הכולל מכשיר DVDD, בר וספרייה.

אוכל: 3 ארוחות בסיסיות מוגשות ביום, ניתן לקבל תפריט צמחוני (אין אפשרות לתפריט טבעוני). תה, קפה ומים זמינים במהלך כל היום. מתנדבים מוזמנים לבשל לעצמם ולהשתמש בגריל לברביקיו.

כביסה: המגורים כוללים שירותי כביסה וגיהוץ פעמיים בשבוע.

אינטרנט: יש אינטרנט במבנה הראשי בתשלום של 20$ לכל תקופת שהותכם (חיבור של 500 מגהבייטס). יש להביא מחשב אישי לשימוש באינטרנט.

טיפים

במהלך שהותכם בבית היתומים לחיות בר תשתתפו בטיול בהתאם ללוח הזמנים המקומי. הטיולים הם בעלות כספית נוספת:

שחרור אריות בטבע או מעקב אחרי נמרים בפארק הלאומי במטאפוס הם רק שתיים מהאפשרויות. המסעות האלו כלולים במחיר ההתנדבות. מחוץ לתכנית, תוכלו ליהנות מכל מה שיש לזימבבואה להציע למטייל בה. החל ממפלי ויקטוריה המלכותיים, מסעות ספארי או שיט בספינות פאר אל עבר אתרים היסטוריים מעבר לאגם קאריבה. במדינה רשת מסילות רכבת אך רוב המטיילים מעדיפים את האוטובוסים. כמו כן, במהלך התכנית תוכלו לפגוש מתנדבים נוספים, לצאת ביחד לטיולים ולחסוך בהוצאות הדלק. מספר יעדים מועדפים:

 • הארארה: בירת זימבבואה, מלאת היסטוריה ותרבות. המקום המושלם כדי ללמוד עוד על ההיסטוריה של המדינה
 • מפלי ויקטוריה: באחד מפלאי תבל תוכלו לעשות את כל מה שאתם אוהבים. מקפיצות בנג'י וראפטינג במים הגועשים של הזמבזי ועד טיולים בפארק סביב המפלים. לסיום תוכלו לצאת לשיט ולצפות בחיות רוחצות בנהר לאור שקיעה
 • הפארק הלאומי הוונגה: פארק ענק, שגודלו כ-14,600 ק"מ רבועים ומאכלס את המספר הרב ביותר של חיות בר בזימבבואה. בפארק תוכלו לפגוש בפילים, אריות, ג'ירפות, בופאלו, היפופוטמים, תנינים, נמרים קרנפים ועוד ועוד. בפארק נספרו גם למעלה מ-400 מינים של ציפורים.
 • אגם קאריבה: האגם המלאכותי הגדול בעולם, 220 ק"מ אורכו ו-40 ק"מ רוחבו מהווה אתר תיירותי פופולארי מאד בזימבבואה. ניתן לצאת לשיט באגם, לשכור בית סירה או לקחת את המעבורת מבינגה לקריבה שם תוכלו לצפות בחיות הבר והציפורים המגיעות לשולי האגם כדי לשתות ולרחוץ. האגם אינו מומלץ לשחייה בשל אוכלוסיית הקרוקורדילים וההיפופוטמים במקום.
 • ההריסות הגדולות של זימבבואה: כפר עתיק הבנוי מאבן על ראש גבעה, ממנו קיבלה זימבבואה את שמה- 'דזימבה דזימבאווה'- בתי האבן

דרישות מינימום

 • אנגלית ברמה טובה
 • אחריות אישית, מוטיבציה לעבודה עם בעלי חיים
 • חיסונים – יש להתייעץ עם מרפאת מטיילים
 • מגיל 17 ומעלה
הבהרה: ייתכן והמידע המופיע בעמוד זה אינו מעודכן באופן מלא. בכדי לקבל את המידע המלא והמעודכן חשוב לצפות בעמוד התכנית באתר GoEco באנגלית:


לחצ/י למעבר לאתר באנגלית

מעוניינ/ת לשמוע עוד על התכנית?

בוא/י נדבר!  הרשמה לעדכונים ופרסומים