המדריך להתנדבות

מהי התנדבות בעולם?

התנדבות בעולם היא דרך חדשה ומרתקת לטייל, להכיר תרבויות, לתרום מעצמך ולהשתתף בחוויה מעשירה במדינות שונות. שימור טבע, סיוע לבעלי חיים, פיתוח קהילתי, פעילות עם ילדים ונוער והקמת פסטיבלים הם חלק מהתחומים בהם אפשר להתנדב ולתרום, במסגרת ארגונים מקומיים וביחד עם צוות של מתנדבים מרחבי העולם. תכניות ההתנדבות נעשות במסגרות זמן שונות, כך שאפשר להתנדב לתקופה של שבוע ועד שנה. התכניות כוללות הכשרה, מגורים משותפים או אצל משפחות מקומיות, מצרכי מזון או ארוחות, וכמובן פעילות התנדבותית ראויה.

ועכשיו, איך לבחור תכנית התנדבות?

איך לבחור תכנית התנדבות?

כדי להירשם לתכנית ההתנדבות המתאימה לכם ביותר יש להביא בחשבון כמה גורמים שישפיעו על החלטתכם הסופית: תחום ההתנדבות, משך ההתנדבות הרצוי, מיקום ההתנדבות ותנאי המחיה.

הדבר העיקרי שעליכם להחליט הוא מהו תחום ההתנדבות המועדף עליכם. התחומים העיקריים הם: שימור טבע, סיוע הומניטרי, עזרה לבעלי חיים, חינוך, חקלאות, תרבות ואמנות. כדי להחליט איזה תחום מתאים לכם ביותר, מומלץ להיכנס לקישורים הבאים, לקרוא קצת על כל תחום ולעניין ברשימת התכניות הרלוונטיות.

 

בעלי חיים שימור טבע
סיוע הומניטרי חינוך
רפואה למשפחות
לבני 50+ לבני נוער

 

הקריטריון הבא שעליכם לשקול הוא מיקום תכנית ההתנדבות. אירופה או אסיה, אפריקה או ארצות הברית, דרום אמריקה ומרכז אמריקה או אזור אוסטרליה וניו זילנד – כל יבשת שונה מקודמתה ובכל אחת תכניות אחרות. איזו מדינה מעניינת אתכם? איפה תמיד חלמתם לטייל? איזו תרבות מרתקת אתכם? השאלות האלו יסיעו לכם לבחור את האזור בו תרצו להתנדב ולטייל.
אחרי שצמצמתם את האפשרויות לפי תחום ומיקום תכנית ההתנדבות, עליכם לבדוק בדף התכנית מהם התנאים הכלליים והאם הם מתאימים לכם. לדוגמה: המגורים בתכניות אינם אחידים, במקומות מסוימים תלונו בחדרים מערביים עם שירותים ומקלחות צמודים ובמקומות אחרים תגורו אצל משפחה מקומית. דוגמה נוספת: בתכנית מסוימות יכינו בעבורכם את הארוחות ובאחרות תקבלו מצרכי מזון ותכינו את הארוחות בעצמכם יחד עם שאר המתנדבים.
ולבסוף, יש להביא בחשבון את התקציב לטיול ההתנדבות ואת הזמן העומד לרשותכם. התקציב שלכם להתנדבות צריך לכלול את הדברים הבאים: כרטיס טיסה, עלות ההשתתפות בתכנית, ביטוח נסיעות, הוצאות אישיות במהלך ההתנדבות וחיסונים וויזות במידת הצורך. תכניות ההתנדבות נמשכות משבוע ועד שנה, לכל אחת מסגרת זמן משל עצמה. כמו כן, לכל תכנית עלות אחרת המשתנה לפי משך זמן ההתנדבות והמיקום. לרוב, במדינות מפותחות (באירופה, ארה"ב ויפאן) עלות התכניות נמוכה יותר מאשר במדינות מתפתחות (באפריקה, אסיה ודרום אמריקה). הסיבה לכך היא שבמדינות מפותחות למארגני התכניות יש משאבים כלכליים וביכולתם לסבסד חלק מפעילות המתנדבים.
רוצים לדעת למה התנדבות כרוכה בתשלום? היכנסו לקישור הבא: למה התנדבות בחו"ל כרוכה בתשלום?!
מצאתם את התכנית המושלמת, איך נרשמים?

איך נרשמים?

השלב הראשון בהרשמה הוא מציאת תכנית ההתנדבות המתאימה לכם. לאחר שקראתם את פרטי התכנית במלואם, הצעד הבא הוא מילוי טופס ההרשמה הפשוט המופיע באתר.

בכל דף תכנית תוכלו להגיע ישירות לטופס ההרשמה ולמלא כמה פרטים פשוטים כמו שם, דוא"ל וכו. בכל תכנית התנדבות מספר מקומות מוגבל, תוכלו לשריין את מקומכם כבר בשלב זה ע"י העברת מקדמה על חשבון התכנית. לאחר ההרשמה נחזור אליכם להמשך טיפול. חשוב לציין כי כל עד העברת המקדמה לא נוכל לשריין עבורכם מקום בתכנית המבוקשת.
נרשמתם לתכנית התנדבות, מהן ההכנות לקראת הנסיעה?

מהן ההכנות לקראת הנסיעה?

לאחר שמצאתם את תכנית ההתנדבות מתאימה ונרשמתם אליה, יש לדאוג לסידורי הנסיעה הכוללים: הזמנת כרטיס טיסה וביטוח נסיעות, בירור לגבי חיסונים וויזות ובירור התנאים במקום על מנת לארוז ביגוד וציוד מתאים.

הדבר החשוב ביותר הוא הזמנת כרטיס הטיסה. מוקד ההזמנות הארצי של איסתא: 03-7777-777.

 

 

ביטוח נסיעות הוא חלק בלתי נפרד מההכנות לנסיעה. אנו ממליצים על ביטוח מקיף ומהימן של חברת הפניקס: ביטוח נסיעות לחו"ל

 

 

לפני הנסיעה עליכם לברר האם עליכם לעשות חיסונים כלשהם (ניתן לברר במשרד הבריאות) והאם אתם זקוקים לוויזה כדי להיכנס למדינה. חשוב לברר פרטים אלו מספיק זמן מראש, לעתים התהליך אורך זמן.

 

הנסיעה מתקרבת, רגע לפני האריזה מומלץ לברר באינטרנט מהם תנאי מזג האוויר במקום אליו נוסעים כדי לארוז את הבגדים והציוד המתאימים. בנוסף, חשוב לברר האם הפעילות ההתנדבותית דורשת ביגוד מסוים. לדוגמה: לפעילות התנדבותית בחקלאות כדאי להביא בגדים חזקים וישנים שלא אכפת לכם ללכלך/להרוס.