goeco@goeco.co.il   |   077-5527000

איסלנד - אורות הזוהר הצפוני ושיפוצים בפיורדים המזרחיים

הפיורדים המזרחיים באיסלנד הם אזור של נופים מרהיבים - מפרצים, הרים וכפרי דייגים קטנים. הצטרפו לצוות מתנדבים מרחבי העולם לפעילות של שיפוץ מגורי מתנדבים. הפעילות מתקיימת בחודשי החורף, העונה המושלמת לתפוס את אורות הזוהר הצפוני המרהיבים.$590

 

מידע כללי

מיקוםהפיורדים המזרחיים, איסלנד
משך התכנית10 ימים
נמל תעופהנמל התעופה הבינלאומי ברקאוויק
אופי ההתנדבותשיפוץ ושימור מגורי מתנדבים, צילום אורות הזוהר הצפוני
מספר משתתפיםעד 12 מתנדבים מרחבי העולם
גיל18 - 90

התוכנית כוללת

מגוריםלינה במרכז קהילתי - תנאים בסיסיים
אוכלמצרכי מזון לשלוש ארוחות ביום
הכשרההכוונה במהלך ההתנדבות
תמיכהמישראל בעת הצורך

לא כולל

לא כולל טיסות, ביטוח נסיעות, ויזה, הוצאות אישיות, הגעה מנמל התעופה אל התכנית ובחזרה( ההסעה לפרוייקט ובחזרה ממנו כוללת טיול לאורכה ולרוחבה של איסלנד בעלות של 160 יורו)
 

 מיקום

חופה המזרחי של איסלנד עוצב רבות על ידי קרחונים רבי עצמה. קו החוף מתהדר בפיורדים צרים וארוכים בעלי מצוקים נישאים, המהווים ניגוד של ממש לחוות השלוות והפוריות של מרכז האי. נמלים טבעיים קטנים שבהם הוקמו כפרי דייג קטנים ושלווים ושבילים ארוכים, הנמשכים עד בלי סוף אל האופק, יוצרים מראה ייחודי ונדיר של שלווה טבעית יפיפייה.
 
 Fjarðabyggð (שפירושו התיישבות ליד הפיורדים) היא התאגדות של כפרים בקצה המזרחי של איסלנד. ההתאחדות כוללת כפרי דייגים קטנטנים היושבים למרגלות הרים מרשימים. באזור זה ניתן לראות תצורות נוף שונות ההופכות את איסלנד לאחת המדינות המיוחדות בעולם: פיורדים ארוכים ומרהיבים ואינסוף שבילי הליכה.
 

אופי ההתנדבות

הפעילות במקום מתמקדת בשיפוצים  וטיפוח מגורי המתנדבים. המשימות מגוונות:
  • צביעה
  • תיקונים קלים
  • עבודות נגרות

השיפוצים מתקיימים בחודשי החורף, לקראת עונת ההתנדבות השוקקת של הקיץ. המתנדבים בחורף זוכים בחוויה מיוחדת - החורף האיסלנדי - המביא עמו הזדמנות לראות את אורות הזוהר הצפוני. לכן, התכנית מתאימה מאוד לחובבי הצילום, שיקבלו הזדמנות נהדרת לתפוס את אורות הזוהר במלוא הדרם. חשוב! על מנת שאורות הזוהר הצפוני ייראו, יש כמה תנאים ספציפיים שחייבים להתקיים, ולכן אין ערובה לכך שייראו בזמן זה או אחר. אנחנו מאוד מקווים לתפוס אותם במהלך שבועיים אלו, אך בסופו של דבר זה נתון בידי הטבע. על מנת לתפוס את האורות בצורה הטובה ביותר, יש צורך בצילום בחשיפה ארוכה, היערכו בהתאם. 

 

מגורים

הלינה במגורים משותפים ובתנאים בסיסיים מאוד. במגורים ישנן מיטות, אך יש להביא שק שינה חם! ישנה גישה חופשית לבריכת שחייה, וכן חיבור לאינטרנט. ישנה אספקה של מצרכי מזון והמתנדבים מבשלים בתורנות - מומלץ להביא מתכונים אהובים מהבית. גם ניקיון המגורים נעשה בתורנות בין המתנדבים.
שימו לב: המרחק בין המקלחות המשותפות בבריכת השחיה לבין המגורים הוא כ-2 קילומטר.
 

טיפים

בשעות הפנאי יהנו המתנדבים מגישה חופשית לבריכת השחייה המחוממת ע"י אנרגיה גיאו-תרמלית שנמצאת בעיירה. במסורת האיסלנדית – רחצה בבריכות חמות טבעיות תופסת מקום חשוב כנקודת מפגש חברתית. רוב הבריכות האיסלנדיות מציעות אזור מקורה ואזור פתוח, וכן ג'קוזי וסאונה. כמו כן, ניתן להצטרף לסיורים מודרכים  לכמה מהאתרים היפים ביותר באזור ולהכיר עוד מתופעות הטבע המאפיינות כל-כך את איסלנד (בתשלום נוסף). 
 
הסעה לתכנית ההתנדבות:  ההסעה לפרוייקט ובחזרה ממנו כוללת טיול לאורכה ולרוחבה של איסלנד בעלות של 160 יורו.
 

דרישות מינימום

  • מגיל 18 ומעלה
  • אנגלית ברמת שיחה
  • מוטיבציה גבוהה, אחריות אישית

 

 
קשה לתאר את חווית ההתנדבות באיסלנד במילים. את הטבע הפראי, את מזל האוויר ההפכפכך, את קבוצת המתנדבים הנדירה, את אורות הצפון. כל אלו הצטרפו יחד למכלול שיצר חוויה שתשאר חרוטה בי לנצח.
 
הפרויקט הוא פשוט - שיפוץ מבנים בפיורדים המזרחיים של איסלנד. במקרה שלנו זה היה שיפוץ בנק ישן והפיכתו להוסטל בכפר דייגים קטן בשם סטודברפיורדור (Stöðvarfjörður) המונה כ-200 (!) תושבים. העבודה היתה קלה, לא דורשת ידע מקצועי מוקדם וכל כלי העבודה והציוד נמצאים שם.
הקבוצה (במקרה שלי כללה נציגות ונציגים מתאילנד, יפן, טאיוואן, קוריאה, צרפת, גרמניה ומקסיקו) הייתה קבוצה של אנשים מצחיקים, פתוחים, שופעי רצון טוב ונכונות לעזור אחד לשני. כל התכונות האלו באו לידי ביטוי בהרבה שיעורי צילום משותפים שנתנו אחד לשני, ארוחות ערב מ-ט-ו-ר-פ-ו-ת שבישלנו כל ערב (מדינה אחרת בכל פעם), והרבה זמן חופשי משותף לטייל, להכיר, לטבול במי הפיורד הקפואים או פשוט להכיר את האיזור.
בדרך מריקיאוויק לכפר הקפנו את איסלנד מצידה הדרומי ועצרנו בנקודות רבות בדרך לחוות ולצלם את הנוף (מפלים, קרחונים, לגונות, חופים ועוד). בימים אחרים נסענו לצפון איסלנד לראות נופים שונים או נסענו לעיירה הקרובה (יחסית) למרחצאות החמים שלהם.
 
גולת הכותרת, כמובן, הייתה אורות הצפון.
היה לנו המזל ויותר מחצי מהלילות שלנו שם בורכו באורות הצפון. בכל ערב התעדכנו בתחזית ויצאנו לצלם, גם בחצות, כל פעם בלוקיישן אחר מחוץ לכפר. קשה להסביר עד כמה החוויה הזו עצומה, לראות סרטים של אור בוהק חוצים את שמי הלילה מקצה אחד לשני ומאירים את העולם בגוונים ירוקים, סגולים ו-וורודים. בשלב מסוים פשוט הפסקנו לצלם ונשכבנו על הקרקע, להתבונן באורות הצפון ולספוג את החוויה פנימה.
 
אני ממליץ בחום (!) לכל מי שמחפש/ת לחוות את הטבע בצורה הכי פראית ופשוטה, תרבות אחרת, להתחבר לאנשים חדשים מכל העולם ולהתחבר לעצמה/ו מחדש - זה המקום!
והכי חשוב - להביא חצובה!
:)
 
אוהד חורי, מרץ 2016

 

התאחדות הסטודנטים הארצית המועצה הלאומית להתנדבות אונסק''ו רשות הטבע והגנים איסתא