goeco@goeco.co.il   |   077-5527000

קוסטה ריקה - שימור צבי ים

בחופיה המרהיבים של קוסטה ריקה תוכלו לתרום לשימור צבי הים ביחד עם מתנדבים מרחבי העולם, וגם לשפר את הספרדית ולהכיר את האזור. התכנית מתקיימת בחוף הקריבי ובחוף הפסיפי של קוסטה ריקה והמשתתפים לוקחים חלק בפעילויות המחקר, הצלת הצבים ממפגעים שונים, שחרור צבי ים באוקיינוס ועוד.$1,200

 

מידע כללי

מיקוםהחוף הפסיפי והחוף הקריבי של קוסטה ריקה
משך התכניתמינימום 3 שבועות כולל שבוע לימוד ספרדית והכנה + שבועיים התנדבות בחופים
נמל תעופהנמל התעופה הבינלאומי בסן חוסה (הגעה ביום ראשון)
אופי ההתנדבותתיוג צבים, הצלת הצבים ממפגעים שונים, סיורי בחופים, העתקת קנים, בניית מדגרות, טיפול בצבונים ועוד
גיל18 - 80
ספרדית נדרש ידע בסיסי בספרדית. ניתן לתגבר את שעורי הספרדית בתוספת תשלום

התוכנית כוללת

מגוריםחדרים משותפים עם מיטות קומתיים
אוכלשתי ארוחות ביום בשבוע ההכשרה, שלוש ארוחות במהלך ההתנדבות
הכשרההכוונה מצוות התכנית לפני תחילת ההתנדבות
תמיכהמישראל בעת הצורך
איסוףאיסוף משדה התעופה, הסעה חזרה ביום העזיבה

לא כולל

לא כולל טיסות, הוצאות אישיות, ביטוח נסיעות, תחבורה ציבורית בזמן השהות בסן חוסה - כשני דולר ליום, תחבורה ציבורית מסן חוסה אל מקום ההתנדבות 40 - 150 דולר הלוך ושוב (תלוי במיקום ההתנדבות), ארוחות צהריים בסן חוסה במהלך שבוע ההכשרה
 

 

מיקום

תודות למגוון הביולוגי העצום שלה, קוסטה ריקה היא אחת מיעדי התיירות האקולוגית הפופולאריים בעולם, בעיקר לטיילים המתעניינים בטבע ובשימור הסביבה.
בקוסטה ריקה, ששטחה רק 51,100 קמ"ר, נמצאים 5% מאוכלוסיות הצמחים ומיני בעלי החיים בעולם כולו. השם "קוסטה ריקה" בספרדית משמעו חוף עשיר. ואכן, מדובר בגן עדן טרופי עם עושר מפליא של חופים, יערות גשם, הרי געש, ציפורים מרהיבות וחיות בר.

 

 

על התכנית

שמורות צבי הים בקוסטה ריקה זקוקות למתנדבים המסייעים במחקר ושימור בפעילויות כגון: סיורים ליליים בחוף, עבודה באיזורי הדגירה כולל מדידת וסימון קינים, תיוג צבים, איסוף הביצים והצלת צבים ממפגעים שונים. בחופי קוסטה ריקה מגוון מינים של צבי ים: צב ים גלדי, צב ים ירוק ועוד. הפעילות מתקיימת ברחבי קוסטה ריקה, בחופים של האוקיינוס השקט ובחופי הים הקריבי.

 

שבוע הכנה

 
השבוע הראשון בתכנית זו מוקדש להכנת המתנדבים בנושאים של שפה ותרבות מקומית. השיעורים כוללים קצת דקדוק ודגש על הגיה  נכונה על מנת לאפשר תקשורת טובה יותר עם הצוות המקומי במהלך ההתנדבות. ההשתתפות בשבוע ההכנה היא חלק בלתי נפרד מההתנדבות. לדוברי ספרדית שוטפת - ניתן אמנם לוותר על שבוע זה, אך הוא מומלץ לכל המתנדבים מכיוון שזו הזדמנות טובה להתאקלם בקוסטה ריקה, להכיר את הסביבה ואת המתנדבים איתם תבלו את שהותכם בתכנית. אם ברצונכם לוותר על שבוע ההכנה, אנא צרו עמנו קשר לפני ההרשמה.
 
ביום שני, בתחילת שבוע ההכנה, ייערך מבדק לקביעת רמת הספרדית על מנת לשבץ את המתנדבים בקורס המתאים לרמתם. המבדק נערך בשעה 8:00.
 
להלן דוגמה ליום אפשרי בשבוע ההכנה:
 
9:00-12:00 שיעורי ספרדית
 
12:00-13:00 הפסקת צהריים
 
13:00-15:00 שיעורי ספרדית
 
15:00-17:00 שיעורי ריקוד
 
או: שיעורי בישול
 
או: תרגול שיחה בספרדית
 

אופי ההתנדבות

פעילות המתנדבים היא פיסית ומאתגרת ועל המתנדבים ללכת שעות רבות ברגל ביום ובלילה בחום ובגשם. 

אופי הפעילות משתנה בהתאם לצרכי תכניתהשימור, ואי היכולת לצפות מראש את הטבע וכוללת:

 • ניטור ומעקב אחר הפעילות באתרי הקינון של הצבים כולל סיורי לילה וסקירות יומיות
 • שילוט בחופים, תפעול ובניית מדגרות
 • איסוף ביצים של צבי ים מהחוף והבאתם למדגרות 
 • איסוף של צבי ים שזה עתה בקעו ושחרורם באוקיינוס
 • פעולות של ייעור מחודש
 • ניקיון חופים
 • סיוע במשימות ניהוליות

מגורים ואוכל

מגורים: הלינה בחדרים משותפים לעד 10 אנשים, המיועדים למתנדבים ולעובדי השמורות. התנאים בסיסיים מאוד, נקיים ונוחים, והם כוללים מקלחות ושירותים משותפים. 
 
אוכל: שלוש ארוחות ביום מוגשות במהלך התכנית, התפריט מקומי וכולל אורז, שעועית, פסטה, בשר, ירקות ושפע של פירות. ניתן לספק מזון צמחוני. שבוע ההכשרה בסן חוסה כולל שתי ארוחות ביום.
 
אינטרנט: באזורי ההתנדבות אין גישה לאינטרנט ומעט קליטה - הקשר החוצה מוגבל מאוד. בסן חוסה ובערים אחרות יש איטנרט קפה.
 

מידע נוסף

בטרם ההשתתפות בתכנית, חשוב לדעת:

 • רוב שומרי החופים וצוות תכניות השימור השונות אינם דוברי אנגלית, על כן נדרשת מהמתנדבים ידיעת ספרדית ברמה בסיסית אותה תרכשו במהלך שבוע לימודי הספרדית בתחילת התכנית
 • המתנדבים נדרשים לעבודה פיזית
 • הפעילות בתכנית מתרחשת בשעות היום ובשעות הלילה
 • סיורי הלילה בחופים נערכים לאורך כל השנה, בכל תנאי מזג האוויר וללא תלות בכמות קני הצבים בחוף
 • מזג האוויר חם, לח וגשום. ישנם חרקים שונים כולל יתושים וזבובי חול
 • הטבע אינו צפוי ואינו מדייק ועל כן הצפייה בצבי הים ובבקיעתם אינה מובטחת למשתתפי התכנית
 • ההתנאים בסיסיים ופשוטים, אזורי הפעילות מרוחקים והתקשורת עם העולם שמחוץ להם מועטה

 

טיפים

התנדבות בתכנית זו היא הזדמנות חד פעמית להכיר וליהנות מהאזורים היפים ביותר של קוסטה ריקה. שחייה, גלישה ושנירקולים הם הבילוי המועדף על המתנדבים בתכנית. לפני ההשתתפות בתכנית או אחריה, תוכלו לקחת חלק בפעילות הרפתקנית או תרבותית כמו ביקורים בכפרים מרוחקים, מסעות ספורט אתגרי עם סנפלינג ואומגות ביערות וראפטינג בנהרות. צוות התכנית ישמח לסייע לכם בתכנון הפעילות בזמן הפנוי.

 

דרישות מינימום

 • מגיל 18 ומעלה
 • יכולת לפעילות פיזית, כולל סיורים של 5-15 ק"מ לאורך החוף, גם בלילה וגם בגשם
 • השתתפות מינימלית של 3 שבועות הכוללים שבוע קורס בספרדית + שבועיים התנדבות בתכנית
 • חיסונים (נא להתייעץ עם מרפאת מטיילים)
 • יכולת סבירה לראות בשעות הלילה ללא תאורה

 

החוויה הייתה חיובית. עיקר הפעילות נעשית בלילה. ביום לפעמים יש פעילות קצרה - לנקות את החוף, לצבוע דברים - תלוי בעונה. אם יש הטלות מתעסקים במדגרה. הפעילויות משתנות. בלילה: עושים פטרול על החוף הלוך ושוב. מסע כומתה כל לילה - משהו כמו 20 ק"מ על החוף. לא מתאים לכל אחד! הייתי בעונת הטלות של צבים מזן מעניין, את הביצים שלו לא שמים במדגרות. אי אפשר לדעת בדיוק למה לצפות, לפעמים רואים צבים ולפעמים לא. גם מזג האוויר הפכפך וירד עליי גשם לפעמים, בלילה. התנאים במקום מאוד בסיסיים - תנאי שדה. מקלחת קרה, שירותים. צריפונים עם מיטות קומתיים. האוכל סבבה - מישהו מכין את האוכל במקום. מבחינתי ה"היילייט" היה להיות שבועיים עם אנשים מרחבי העולם. פעם בכמה ימים מישהו הולך ומישהו בא, הייתה תחלופה גבוהה של האנשים. כל הזמן הייתי עם אנשים. המקום עצמו מדהים - למי שמחפש טבע אני ממליץ. יש ג'ונגל מצד אחד וחוף מצד שני ואפשר לטייל שם כל היום. השמורה מומלצת לטיול. מי שבא בשביל הטבע - על הכיפאק! אפשר להגיע לעיירות באזור גם ברגל (כשעה הליכה), אם צריך אינטרנט או משהו.

ארז, פברואר 2012

 

מרכז אמריקה מכילה בדיוק את מה שחיפשתי ועוד המון מעבר לכל דימיון. היתרונות שבלהתחיל את הטיול בהתנדבות הן בראשונה נחיתה רכה- היכרות עם המנהגים והתרבות של יבשת אחרת כמו כן תחבורה ציבורית, כסף, כללי נימוס ועוד. 
שנית- לימוד השפה- במקרה שלי ספרדית שהיא חשובה עד קריטית בטיול במרכז אמריקה במיוחד אם אני מטיילת לבד. 
בנוסף, היכרות עם עוד מתנדבים מכל העולם, אפשרות להתחבר למטיילים נוספים וגם כחוויה חברתית. 
ביציאה מהמטוס חיכו לנו נהגי מוניות עם השם הפרטי (ועל אף תקלה עם התיק שלי שגרמה לי לצאת אחרונה משדה התעופה, הנהג חיכה לי בסבלנות בחוץ). הגעתי לבית המשפחה שכפי שביקשתי קיבלתי חדר פרטי אצל משפחה שבה התארחו עוד מתארחים- סטודנטים לספרדית מארה"ב וגרמניה, מתנדב בתוכנית אחרת מבולגריה ועוד שתי בנות אמריקאיות שמצטרפות לתוכנית שלי. המשפחה המקסימה קיבלה אותי בקבלת פנים חמה בספרדית כמובן ומהר מאוד הרגשתי בבית. החדר שלי היה מינמלי אבל נעים. למחרת בבוקר יצאנו אני ושתי הבנות בליווי אחד הבנים של האם המארחת עד לבית הספר לספרדית כדי ללמוד את הדרך לשם. שם ריכזו את כל התלמידים החדשים בשיחת פתיחה והסברים על קוסטה ריקה ואיך להתמצא בה וקיבלתנו המון מידע על העיר סן חוזה כולל מפה, לו"ז אוטובוסים והצעות לפעילות בשעות הפנאי. הבית ספר עצמו קטן יפה נקי ומסודר עם שתיה קרה וחמה, מטבחון, אינטרנט אלחוטי וחדר מחשבים, ספרי טיולים, קפיטריה לארוחת צהריים, גינה נחמדה והמון פעילויות שמוצעות מעבר לזמן הלימודים כמו שיעורי ריקוד לטיני, בישול, תרגול ספרדית בשיחה ועוד. התחלקנו ע"פ רמות לכיתות קטנטנות של שלושה-ארבעה תלמידים עם כל מורה דבר שאיפשר כמעט שיעור פרטי ועם זאת אוירה טובה וחברתית, מיותר לציין שהמורים מקצועיים ושמחים לעזור. קיבלנו ספר לימוד והתחלנו בשגרת הלימודים. בתחילת השבוע השני נפרדנו מבית הספר שזיכה אותנו בתעודת סיום נחמדה ומהמשפחות המארחות ונסענו לצידה השני של קוסטה ריקה להתחיל באמת את ההתנדבות! כשהגענו לחוף קמרונל (אחרי דרך קצת ארוכה אך רצופת נופים מרהיבים) קיבלו את פנינו ארבעת המתנדבים הותיקים ואחראי המתנדבים המקומיים. 
מתקן המתנדבים נמצא ממש על חוף קמרונל היפייפה, חוף פראי עם חול שחור מוקף בהרים ירוקים עם שני נחלים שנשפכים לים. חדר מתנדבים גדול עם מיטות קומותיים ומקרר ועוד ארבעה חדרי עליית גג קטנטנים עם מיטה בכל חדר- כל מיטה עטופה בכילת יתושים (שימושית ביותר!). שירותים ומקלחת נפרדים לבנים ובנות עם מים קרים כמובן, מטבחון עם מבשלת מקומית שדואגת לשלוש ארוחות ביום (אוכל מקומי ומצויין) ואפילו חתולה ואיגואנת מחמד בשם באבלס. נכנסנו לשיחת פתיחה והסברים עם נלסון שהוא הביולוג האחראי על השמורה בה אנחנו עתידים לעבוד. השיחה כללה מידע על צבי הים, על תקופות ההטלה ועל העבודה בשמורה. הייתה הזדמנות גם לשאול שאלות ולהבין איך חיינו מתנהלים במקום בשבועיים הקרובים כולל נהלים. העבודה בחוף היא חשובה והיא יכולה להיות כייפית או משעממת- תלוי באווירת המתנדבים. אנחנו התחברנו מהר אחד לשני, שרשנו שירים, שיחקנו משחקים תוך כדי וצחקנו המון. בלילה יש פטרול לילה בו קבוצת המתנדבים מתחלקת לשתי קבוצות סיור על החוף בשעות שונות. כל לילה עושים פטרול לאורך החוף של כמה שעות. זהו החלק השווה ביותר בעיניי בכל התוכנית.
יוצאים קבוצה עם מלווה אחד או עם נלסון, עם מעילי גשם ופנסים ומתחילים ללכת לאורך החוף החשוך. בהתחלה הולכים לאט כי החושך מוחלט ללא אורות של ציויליזציה רק כוכבים ואם יש מזל גם ירח...אחרי כמה דקות העיניים מתחילות להתרגל ומתחילים לזהות צלליות, נצנוץ של הקצף בגלים, קווי מתאר ואחד את השני. ההליכה היא נעימה ומדברים בינתיים אחד עם השני כדי להעביר את הזמן. לפעמים צריך לחצות את הנחל שהפך לנהר בגשם או להיזהר מבולי עץ גדולים וכמובן הגאות והשפל. הטבע במיטבו. מחפשים צבות ים שבאות להטיל ביצים בחוף.
כשמוצאים אחת (בדרך כלל במיומנות רבה של אחד הוותיקים שמזהה את העקבות על החול) מגיעים אליה, בודקים את הסימון ואם יש צורך מסמנים את הצבה, סופרים את הביצים ומודדים את הצבה עצמה (אם יש צורך מעבירים את הביצים למקום בטוח, בעתיד הן יועברו למדגרה שנבנתה) ולבסוף לאחר טקס ההטלה המרגש עוזרים לצבה לחזור לים בעידוד רב. בהחלט חוויה מדהימה.
במהלך תוכנית ההתנדבות מגיעים אנשים חדשים ועוזבים ותיקים ככה שיש הזדמנות להכיר יחסית הרבה אנשים. בעונה הרטובה מן הסתם יש פחות מתנדבים ולפני עונת ההטלה גם סיכויים נמוכים יותר לראות הטלה. המקלחת הקרירה היא חלק מהחוויה וגם בעונה הרטובה חם לכן אין באמת בעיה. 
נלסון נמצא בסביבה אחת לכמה זמן ורוב הזמן ישנם שני אחראים שהם צעירים מקומיים שעובדים במקום וניתן לפנות אליהם לכל בעיה. 
האוכל טוב וטעים, אני צמחונית ובהתחלה הייתה בעיה אך מהר מאוד נמצא לה פיתרון בכל ארוחה- לטבעונים מומלץ להביא תוספות או נשנושים.
יש יתושים במהלך הלילה לכן חובה להביא תכשיר נגד יתושים ולהשתמש בו ברצינות ומכונת הכביסה המקרטעת עשתה את עבודתה אחרי הכל. 
במסגרת התוכניות של גו אקו גם כשהיו בעיות למיניהן תמיד נמצא פתרון ויש לאן לפנות וקשר עם הארץ שזה משרה המון תחושת בטחון בהגעה למקום חדש.
החוויה שלי הייתה מאוד חיובית, במשך שבועיים ביליתי עם אנשים טובים, למדתי המון על קוסטה ריקה ועל שאר האנשים שהגיעו ממקומות שונים בעולם, נהניתי מהלחיות על החוף היפה ומהפטרולים שהם בפני עצמם חוויה מיוחדת של שקט, חושך, פלנגטונים מנצנצים על החוף, ובעלי חיים מופלאים שנקראים צבי ים. 
בסיום ההתנדבות היה לי קשה לעזוב ויצאתי עם חברים טובים מתוכם גם אחת איתה המשכתי בטיול האישי שלי ברחבי מרכז אמריקה.
ממליצה בחום על ההתנדבות הזו ובאופן כללי על התנדבות זוהי חוויה חד פעמית! בואו בראש פתוח וקחו הכל כחוויה. 
נצלו את ההזדמנות להרוויח חוויה מרגשת ומלמדת ולתרום מהכישורים שלכם לטובת אחרים- לא תתחרטו!
 
ליאור, יולי 2013

באופן כללי נהניתי בתוכנית. אני חושבת שבעיקר בזכות העובדה שהגעתי עם ציפיות הגיוניות בנוגע לתנאי המחייה וסוג העבודה. שאר המתנדבים שלא היו מרוצים, תמיד התלוננו על חוסר הגיוון באוכל, הסרטנים במקלחות והעבודה הפיסית הקשה יחסית. אין ספק שהכנה נכונה עשויה לפתור בעיות רבות.

הקבוצה איתה עבדתי הייתה מגוונת ומעניינת, מה שהוסיף רובד חשוב לחיי היום-יום שלנו בפרוייקט ובאופן כללי עצם השהייה במקום שונה לחלוטין מהסביבה שבה אני חיה היווה חוויה מרגשת בפני עצמה.
לדעתי, אם בתחילת הפרוייקט היו מסבירים לנו מה בדיוק אנחנו הולכים לעשות ובמה אותה משימה ספציפית תורמת לשימור צבי-בים, החוויה הייתה יכולה להיות הרבה יותר מהנה ומשמעותית.
 
ענת, אוגוסט 2013

 

 

 

התאחדות הסטודנטים הארצית המועצה הלאומית להתנדבות אונסק''ו רשות הטבע והגנים איסתא