goeco@goeco.co.il   |   077-5527000

סרי לנקה - פעילות קהילתית וסיוע בבית יתומים

סרי לנקה היא מדינת אי מרהיבה באוקיינוס ההודי. הצטרפו לצוות בינלאומי של מתנדבים באחת מארבע תכניות מרתקות: חינוך בבית ספר יסודי, סיוע בבית יתומים, שיפוץ ובניית מקדשים ותכנית בית החולים. סרי לנקה מציעה למטיילים בה חופים מרהיבים, אתרים היסטוריים מעניינים והיכרות עם התרבות, המנהגים והמאכלים המקומיים.$740

 

מידע כללי

מיקוםקנדי, סרי לנקה
משך התכניתשבועיים עד 8 שבועות
נמל תעופהנמל התעופה הבינלאומי בקולומבו
אופי ההתנדבותהוראה, סיוע ליתומים, בניה ושיקום מקדשים. ניתן לבחור את אופי ההתנדבות לאחר ההרשמה לתכנית (תלוי בזמינות ובעונות השנה)
מספר משתתפיםעד 30 מתנדבים
גיל17 - 70
למשפחות ניתן להצטרף מגיל 6 בליווי הורים

התוכנית כוללת

מגוריםחדרים משותפים בבית מתנדבים
אוכל3 ארוחות ביום במהלך השבוע, 2 ארוחות ביום בסוף השבוע
הכשרההכוונה במהלך ההתנדבות
תמיכהמישראל בעת הצורך
איסוףמנמל התעופה ביום ההגעה למתנדבים שבועיים ומעלה

לא כולל

לא כולל טיסות, ויזה, ביטוח נסיעות, הוצאות אישיות
 

 

מיקום

סרי לנקה היא אי טרופי קטנטן בצורת טיפה באוקיינוס ההודי. בסרי לנקה חיים מעל 20 מיליון תושבים, רובם משתייכים לדת הבודהיסטית ומקדשים רבים פזורים ברחבי האי. התכנית מתקיימת בקנדי, העיר השנייה בגודלה במדינה המושכת אליה טיילים רבים בשל יופייה ונופייה הייחודיים. בעיר אתרים רבים, כולל הגנים הבוטניים, מקדש השן הבודהיסטי המפורסם ועוד.

 

על התכנית

התכנית מנוהלת בתאום עם ארגון בינלאומי בעל נסיון רב בהקמת תכניות סיוע לבתי יתומים ברחבי קנדי. בהתאם לידע ותחומי העניין שלכם, תשתלבו באחת מכמה תכניות קהילתיות שונות: חינוך בבית ספר יסודי, סיוע בבית יתומים, סיוע רפואי, שיפוץ ובניה.  המשתתפים בתכנית ילונו בכפר מקסים שממוקם כ-20 דקות ממרכז העיר קנדי. המשתתפים יהנו משבוע הכרות מהנה שיאפשר להם להיחשף לתרבות בסרי לנקה ולפעילויות בתכנית. בתום השבוע ייצאו לפעילות במסגרות השונות.

יש להנפיק תעודת יושר כדי להשתתף בתכניות בסרי לנקה.

* ניתן להצטרף גם לשבוע יוגה, פילוסופיה ואיורוודה.

 

שבוע היכרות

לפני תחילת הפעילות עצמה, מומלץ להשתתף בשבוע היכרות בעיר קנדי ולחוות נחיתה רכה במדינה החדשה. במהלך שבוע זה, זוכים המתנדבים לסייר בסביבה, לראות אתרים ומקומות מעניינים, להיטמע באוכלוסייה המקומית, ליהנות ממטעמי המטבח המקומי ולהכיר את המנהגים והתרבות המקומיים.

 

אופי ההתנדבות

 

בתכנית זו שלושה מסלולים - המתנדבים משובצים במסלול על פי צרכי הקהילה בזמן ההתנדבות וכן על פי בחירתם לפי תחומי עניין והכשרה.

 

מסלול הוראה

חינוך הוא כלי נהדר לקידום קהילות ולהרחבת אפשרויות התעסוקה. במסלול זה תוכלו לעסוק בלימוד אנגלית ובתחומים נוספים. ההוראה מתקיימת בבתי ספר בקנדי ובמרכז לפעילויות חינוכיות בשעות שלאחר בית הספר. ההתנדבות עם ילדים בגילאי בית הספר היסודי עד תיכון. המסלול זקוק למתנדבים בעלי תשוקה ורצון ללמד, שיעבירו שיעורי ספורט, אנגלית, שפות זרות נוספות, מחשבים ועוד.

* מסלול ההוראה בבתי ספר לא יהיה פעיל במהלך חודש אפריל,  אוגוסט ומסוף חודש נובמבר עד אמצע חודש ינואר.  שאר המסלולים יפעלו באופן רגיל במשך כל השנה.
 

מסלול בית יתומים

הפעילות בבית היתומים כוללת משחק עם הילדים, הוראת אנגלית ויצירת סביבה תומכת, מהנה, שמחה ובטוחה לילדים. בשעות היום, בזמן שהילדים בבית הספר, המתנדבים לוקחים חלק בפעילויות השונות לאחזקת הבית, כולל ניקיונות ובישולים. בחודשים אפריל ודצמבר, כאשר בתי הספר סגורים, מבלים המתנדבים ימים מלאים עם הילדים. 

(ישנו גם מסלול ילדים ומבוגרים עם מוגבלויות)

 

מסלול שיפוץ ובניה

הפעילות משתנה לפי העונות ולפי צרכי הקהילה, וכוללת בין השאר:

 • הקמה, שיפוץ ושיקום מקדשים - הזדמנות ללמוד על שיטות הבניה המסורתיות בסרי לנקה
 • ניקיון, צביעה ושימור הסביבה במקדשים
 • בניית מרכזים קהילתיים לנוער בכפרים
 • ניקיון ושימור סביבה בגני ילדים
 • שיפוץ, צביעה ושימור מבנים רעועים בבתי ספר
 • שיפוץ וצביעת ריהוט וציוד בית הספר

ההשתתפות במסלול זה מתגמלת מאד - התוצאות נראות בשטח בתום תקופת ההתנדבות!

בכל מסלולי ההתנדבות חמישה ימי פעילות בשבוע ויומיים חופשיים בסוף השבוע, לטיולים בסביבה או מנוחה בחוף.
לאחר הרישום, אפשר לבחור באחד מהמסלולים הנ"ל, בהתאם לצרכי המקום. השיבוץ עשוי להשתנות בשל גורמים שאין עליהם שליטה ולכן חשוב לשמור על ראש פתוח.

המסלולים השונים נמצאים במרחק של בין 15 שעה לשעה של נסיעה באוטובוס מקומי ממגורי המתנדבים. זוהי הזדמנות מצוינת להתערות בחיי היומיום באזור ולהכיר אנשים שונים.

 

מגורים ואוכל

מגורים: במהלך התכנית המגורים בבית מתנדבים בכפר יפהפה באזור קנדי, במרחק של 30-60 דקות מקנדי. ניתן גם לשהות בבית משפחה באזור. החדרים משותפים עד 6 אנשים בחדר. שירותים משותפים.

 • ניתן ללון בחדר פרטי בביתן של משפחות מארחות בתוספת תשלום

המתנדבים גרים בבית מתנדבים בכפר אותנטי, ונוסעים באוטובוס לפעילות היומית (נסיעות כלולות במחיר התכנית).

אוכל: במקום מוגשות 3 ארוחות ביום במשך השבוע ושתי ארוחות ביום במהלך סוף השבוע. האוכל מקומי וברובו צמחוני. 

כביסה: שרותי כביסה לא כלולים.

אינטרנט: ניתן לגלוש בבתי קפה בקנדי בתשלום.

 

טיפים

בקנדי היפה מגוון רב של אטרקציות תיירותיות. בשעות הפנאי תוכלו לסייר במקדשים הבודהיסטים המפורסמים כמו מקדש השן או מקדש גאדאלדניה, לטייל בגנים הבוטאניים המרהיבים, לצפות בציורי קיר עתיקים, לראות תכשיטים ומסיכות באזור העתיקות של וורונה, או לתרגל מדיטציה בודהיסטית. מחוץ לקנדי תוכלו ליהנות מכל מה שיש לסרי-לנקה להציע: חופים לבנים, טרקים בין הרים ועמקים וסיורים במפלים עוצרי נשימה.

 

דרישות מינימום

 • גיל מעל 18
 • הנפקת תעודת יושר
 • אנגלית ברמת שיחה
 • עניין בפעילות עם ילדים, מבוגרים, ובתחומי המסלולים השונים
 • מוטיבציה גבוהה ואחריות

 

שחזרתי לארץ וכולם התעניינו איך היה בהתנדבות - אמרתי לכולם שאני לא יודעת איך מתארים כזאת חוויה.
למשך 20 ימים עצרתי את החיים שלי ונסעתי לאחד המקומות היפים בעולם לעשות את אחד המעשים הכי ממלאים שניתן.
האנשים שפגשתי, השיחות שניהלתי, המראות שראיתי, הריחות שהרחתי והטעמים שטעמתי לא השתוו לשום דבר אחר שחוויתי אי פעם.
לחיות באותו בית במשך שבועיים עם אנשים מכל העולם ולהרגיש אחרי כמה ימים כמו מקומי זה חוויה מדהימה.
בית היתומים שהתנדבתי בו היה מקום לא קל לעיכול בהתחלה אבל המקום הכי מקסים לקראת הסוף. ההרגשה שבמגע רך או חיבוק אחד נותן לאדם השני עולם ומלואו זאת תחושה שלא חוויתי כבר הרבה זמן. להבין שאהבה ויחס זה כל מה שהם מבקשים וצריכים ואתה יכול להעניק להם את זה במגע יד, זאת התחושה הכי טובה בעולם.
חזרתי אמנם רק לפני שבוע אך אני כבר עכשיו מבינה שמשהו בי השתנה, ואני מקווה שה'משהו' הזה יישאר לתמיד.
ומה שבטוח - שזאת הייתה ההתנדבות הראשונה, אך בטח לא האחרונה.

מיכל -  ספטמבר 2015

 

הגעתי הביתה שלשום ואחרי מנוחה קצרה חזרתי לשגרה שלי .

קודם כל אני רוצה להודות לכם באופן אישי על הטיפול בכל הפרטים לפני הנסיעה שלי. כפי שאמרתי בעבר, אתם עושים עבודה מצויינת בהכנה של הכל וכדי להבטיח שהכל מוכן ובמקומו. הידיעה שכל ההכנות בידיים שלכם משרה ביטחון ורוגע .
כפי שאתם יודעים היטב, זה היה הביקור השני שלי בסרי לנקה. אני חייבת לומר שהחזרה לשם והחזרה לתכנית של הוראת אנגלית לנזירים צעירים, הפתיעה אפילו אותי. לעולם לא חזרתי לאותו מקום פעמיים, לא משנה כמה אני נהניתי בו. כמו שאנחנו יודעים - העולם גדול והזמן קצר מכדי לטייל בכולו ...
מעבר לאהבה שלי לסרי לנקה, לחיבור שלי לאנשים שהכרתי שם ובנוסף להנאה שאני מקבלת מלימוד אנגלית לנזירים הצעירים – אני חייבת להודות שהפעילות בתכנית התנהלה באופן מושלם. מנהל התכנית - דמיקה, תמיד שאף לשלמות והתנהל במקצועיות מוחלטת. טיילתי בעבר במקומות רבים והשתתפתי בתכניות נוספות של גו-אקו אבל ההתנהלות שלו בתכנית זו היא בזכותו של המנהל המדהים שלה.
משזה נאמר, אני מודה לכם על ההזדמנות הזו. הטיול, הפעילות, והזכות להכיר אנשים מדהימים הם משהו שלעולם לא אשכח.

שוש, פברואר 2014

 
ביום חמישי בערב הגעתי הביתה, אחרי חודשיים מקסימים ומלאי חוויות מגן העדן עלי אדמות.
הייתי בסרי לנקה בפעילות התנדבותית של הוראת אנגלית לילדים.
3 שבועות במנזר בקמפלה שלא רחוקה מהעיר קנדי שם היה הבית המרכזי של הארגון המשמש בית יתומים לקבוצות שונות בגילאים שונים.
הקבוצה שלי היתה בת 12 תלמידים בני 8 - 7.
הארגון שם עוסק בפעילות הומניטרית ואקולוגית עם בני אדם ובעלי חיים שונים. 
בשבוע ה- 4 עברתי לאמבלנגודה שם לימדתי 5 נזירים בודהיסטים בגילאי 9 עד 14.
כשעה וחצי ביום, בשאר היום הייתי חופשייה לטיולים ורחצה בחוף. 
המשכתי לטייל באי במשך שבוע נוסף. ביקרתי בספארי חיות, גן בוטני, חוף יפיפה נוסף בצפון מערב המדינה וזכיתי לקיים מפגשים מיוחדים עם אנשים מקסימים.
נופים משגעים, פירות וירקות בטעם של פעם, צמחים ובעלי חיים חופשיים בטבע, חופים אחד יפה יותר מהשני, אוכל טעים מאד ופגישות עם אנשים נהדרים בכל חלקי הטיול וההתנדבות. 
הפילון בתמונה בן 9 ש' וניתן במתנה למקדש הבודהיסטי, כשנולד, ע"י מי שהיה ראש ממשלה וגר בסביבה.
שם לימדתי את הנזירים הצעירים, אנגלית. מאז שקיבלו אותו הפך להיות פילון מקודש - גם בגלל צבעו השחור הבלתי רגיל, מאז יש לו מטפל פרטי שלוקח אותו יום יום לנהר, ומאכיל אותו. מטפל אחר מכניס אותו יום יום אל תוך המקדש, ומקשט אותו בשרשראות וכו'...
בתמונה אני מאכילה אותו בעוגיות שוקולד ובעוגיות לימון, שנשארו לאחר שכיבדתי את הילדים, שהיה זה השיעור האחרון, לפני הפרידה מהם, הן היו אמורות להישאר לילדים. הם כל כך אוהבים את הפילון, עד כדי כך שויתרו על התוספת למענו. והפילון לא ויתר עד העוגייה האחרונה, ממש הכניס את החדק לשקית. הצלם הוא אחד מתלמידיי הנזירים - בן 13. אני מספרת וכאילו אני שוב נמצאת במקדש באמבלנגודה.
 
 
פרידה, ינואר 2014
 
 
חוויית ההתנדבות הייתה מדהימה ואין ספק שאעשה זאת שוב, ההרגשה שאתה יכול לתת מעצמך, גם אם זו רק תחושת אהבה או שמחה רק לתקופה קצרה, זו הרגשה שאין כמוה.
מעבר לכך אתה זוכה לפגוש אנשים כל העולם פשוטו כמשמעו, שזו חוויה בפני עצמה, להכיר מנהגים ודרכי מחייה שונות.
כל יום מחדש כאשר הגענו לבית יתומות הבנות רצו אלינו לקבלת פנים וקפצו עלינו כאילו חיכו רק לנו,
זאת הרגשה מדהימה לראות שבאמת צריכים אותך ומעריכים אותך.
 
יעל, אוקטובר 2013
 
הנה אוספת את עצמי לכתוב במפורט ...
לקראת הנסיעה- הכנתי על פי אינטואיציה  מתנות והפעלות קטנות למה שיהיה... ידענו בגדול לקראת איזו התנדבות אבל לא ממש סגור... שיננו כל הזמן את האמירה שלכם "להגיע עם ראש פתוח" וזו באמת היתה הגישה... ראש פתוח לחלוטין, וניקוי כל חשיבה ותרבות שאנחנו מכירים-כי הכל היה כ"כ שונה...
דאמיקה, מנהל הפרוייקט, איש מקסים ועסוק מאוד מאוד. יש לו מתאמים(קאורדינטורים)שבימים הראשונים עורכים לנו הכרות עם העיר.. נוסעים למקומות התנדבות..אבל חלקם "מלווים" בלבד. דאמיקה כ"כ עסוק שלעיתים ממש לא היה לנו נעים להפריע לו... שובצנו לעבודת אחה"צ - בית יתומות בנות(מרצוננו והחלטתנו)- חוויה מדהימה!! כמה חבל שלא הבאתי תמונות מהמשפחה שלי כי זה מה שהכי היה להם חשוב... שיחקנו /רקדנו /שרנו /חיבקנו/לימדנו- והקשר היה פשוט נפלא.
בבוקר שובצתי ללמד בפרה- סקול. מעולם לא עבדתי עם גיל כ"כ צעיר אבל השתדללתי לזרום ותרמתי המון. אם הייתי יודעת מראש- הייתי מביאה רעיונות , פעילויות , "כלי עבודה" מכינה את עצמי יותר- וגם הם היו נשכרים!!! 
יאיר- קצת יותר "טייל"-ולמעשה לא מיצה את ההתנדבות בעניין הבוקר... הוא התחיל(מאוחר יותר ממני) עם הנזירים. יום למחרת הגיע למקום והסתבר שנסעו לכמה ימי טיול--ואף אחד לא הודיע לו..ולמחרת עסק בצביעה בבית היתומות - מה שביקש שזה הדבר היחידי שלא יעשה(גופנית לא מתאים לו)אבל יאיר בחור מוסרי ואם צריך לעבוד- אז עובדים...("ושילם" על ביום למחרת בתשישות...).
היינו המתנדבים הכי מבוגרים בשבועיים אלו....הרגשנו קצת אמא ואבא וזה היה נהדר כי הרגשנו שתרמנו גם מסביב..
לנו אצל וולטר- אשי מקסים. בית- בסיסי- לא מתאים לכל אחד.. הגענו עם ראש פתוח ולכן מהר מאוד "שכחנו" צריך סדין למיטה, ולא צריך שיהיה נקי בשום מקום וכו.... הם היו כ"כ אדיבים שכל תנאי הבסיס ופחות מזה נשכחו אבל זה בפרוש לא מתאים לכל אחד(המזרון, המיטות, המקלחת, האוכל..)
אמו של וולטר אושפזה כבר ביום השני שהיינו שם- וביקרנו אצלה פעמיים. 
הם באמת מאוד השתדלו . הבטחנו לשמור על קשר...
 
בסופיש - נסענו עם נהג שארגנו בעצמנו. דמיקה ניסה לעזור אבל היה יקר מדי... ושוב, באמת לא רצינו להפריע לו- כי היה לו הרבה על הראש והמתאמים הצעירים לא תמיד הצליחו לעזור בהכל.
לסיכום - עבורי זו היתה חוויה מכוננת - ומבחינתי ארצה להמשיך להתנדב, להיות שגרירה נאמנה ולהגיע לספר על ההתנדבות, להפיץ את החשיבות (כבר עושה) כדי שגם אנשים בוגרים כמונו יבואו.
 
המון תודה לכם! אין ספק שאנשים מסביבנו שואלים, מתעניינים ופינו מלא- בכל טוב!!!
מחכים להתנדבות הבאה.........
 
גליה, יולי 2013
 
כל יום מחדש כאשר הגענו לבית יתומות הבנות רצו אלינו לקבלת פנים וקפצו עלינו כאילו חיכו רק לנו, זאת הרגשה מדהימה לראות שבאמת צריכים ומעריכים אותך.
לא היה דבר שלא נהנתי ממנו, עבדתי עם ילדים יתומים שצמאים לאהבה ולקשר תומך ומכוון.
חוויית ההתנדבות הייתה מדהימה ואין ספק שאעשה זאת שוב, ההרגשה שאתה יכול לתת מעצמך, גם אם זו רק תחושת אהבה או שמחה רק לתקופה קצרה, זו הרגשה שאין כמוה.
מעבר לכך אתה זוכה לפגוש אנשים כל העולם פשוטו כמשמעו, שזו חוויה בפני עצמה, להכיר מנהגים ודרכי מחייה שונות.
 
יעל, אוקטובר 2013
 
התאחדות הסטודנטים הארצית המועצה הלאומית להתנדבות אונסק''ו רשות הטבע והגנים איסתא