goeco@goeco.co.il   |   077-5527000

זימבבואה - צילום ושימור חיות בר במפלי ויקטוריה

התכנית לצילום ושימור חיות בר מתקיימת באתרים המרהיבים בזימבבואבה - הפארקים הלאומיים של זמבזי ומפלי ויקטוריה. הצטרפו לצוות של חוקרים ומתנדבים חובבי צילום מרחבי העולם על גדות נהר הזמבזי, לחוויה של טבע ונופים וקחו חלק במאמצי השימור של בעלי החיים הייחודיים של יבשת אפריקה.$1,950

 

מידע כללי

מיקוםהפארקים הלאומיים זמבזי ומפלי ויקטוריה
משך התכניתשבועיים עד 8 שבועות
נמל תעופהנמל התעופה במפלי וויקטוריה
אופי ההתנדבותאיסוף חומרים מחקריים על חיות בר, סיוע בתפעול הפארקים הלאומיים
מספר משתתפיםעד 10 מתנדבים מרחבי העולם
גיל18 - 70

התוכנית כוללת

מגוריםבקתות משותפות בפארק הלאומי ועל גדות הזמבזי
אוכל3 ארוחות ביום
הכשרהקורס בסיסי בצילום
תמיכהתמיכה מישראל בעת הצורך
איסוףאיסוף מנמל התעופה

לא כולל

טיסות, ביטוח נסיעות, ויזה, הוצאות אישיות, ציוד צילום
 

 

מיקום

התכנית לצילום ושימור חיות בר מתקיימת באתרים המרהיבים בזימבבואבה - הפארקים הלאומיים של זמבזי ומפלי ויקטוריה. הצטרפו לצוות של חוקרים ומתנדבים חובבי צילום מרחבי העולם על גדות נהר הזמבזי, לחוויה של טבע ונופים וקחו חלק במאמצי השימור של בעלי החיים הייחודיים של יבשת אפריקה.
 
 

על התכנית

שיתוף פעולה בין ארגונים למען שימור חיות בר ובין רשות הפארקים הלאומיים של זימבבואה הוליד את התכנית המיוחדת הזו, במטרה לסייע במחקר והעלאת מודעות לשימור הסביבה הייחודית לאזורים אלו. בפארק הלאומי של מפלי ויקטוריה צמחייה מגוונת ועבותה, שריד ליער גשם משווני. הפארק הלאומי זמבזי יושב אל גדות נהר הזמבזי והוא בית לבעלי חיים רבים כמו פילים, אנטילופות, אריות ועוד.
 
 

אופי ההתנדבות

במהלך ההשתתפות בתכנית, המתנדבים מסייעים במחקר על בעלי החיים באזור באמצעות צילום. יום הפעילות מתחלק בין פעולות שימור שונות ובין צילום, אבל בדרך כלל יש הזדמנויות לצילום במהלך כל היום. להלן כמה פעילויות לדוגמה (בתלות במזג האוויר ובצרכי המקום):
 
מחקר טורפים גדולים: הפארק הלאומי זמבזי הוא בית לאריות, צ'יטות, זאבים טלואים וצבועים. באמצעות תצפיות וצילומים, תסייעו בהגדלת מאגר הידע המחקרי על בעלי חיים אלה.
מחקר פילים: אוכלוסיית הפילים באזור גדולה מאוד, אך עדיין חסר ידע רב על התנהגותם בשטח. במהלך התכנית תסייעו באיסוף מידע על מיקום וגודל קבוצות הפילים וכן על הרגלי האכילה שלהם כדי לזהות השפעות על צמחיית האזור.
סיוע לצוות הפארק: תחזות הפארקים הלאומיים דורשת עבודה רבה, וצוות הפארקים תמיד זקוק למתנדבים לסיוע בפעולות כמו סילוקי זנים פולשים של צמחייה, יצירת מפות ושילוט למבקרים, סיוע בפרויקטים של מניעת שריפות ועזרה באדמיניסטרציה וקבלת מבקרים.
מחקר חרקים: זהו חלק ממחקר גדול המנסה להראות את יחסי הגומלין בין החרקים בפארק ובין הצמחייה. תוכלו לסייע באיתור וזיהוי חרקים שונים.
חינוך סביבתי: במהלך ההתנדבות תקחו חלק בפעילויות לחינוך סביבתי בקרב תושבי האזור. חינוך סביבתי הוא אבן דרך חשובה בבניית סביבה בריאה יותר.
ליווי גורי אריות: כחלק מההתנסות עם בעלי החיים, תהיה לכם אפשרות ללוות גורי אריות (עד גיל 18 חודשים) כשהם יוצאים אל הטבע. פעילות זו היא חלק מפעילות המרכז להשבת אריות לטבע.
 
יום פעילות טיפוסי:
6:00 - בוקר טוב! לאחר התארגנות, יציאה לצילום נופים ובעלי חיים לאור קרני הבוקר הראשונות.
9:00 - חזרה למגורים לארוחת בוקר.
10:00 - פעילויות שימור או מחקר.
12:00 - הפסקת צהריים. ארוחת צהריים במגורים.
14:00 - סיוע לפקחי הפארקים באיסוף מידע למחקר או פעילויות אחרות.
16:30 - זמן לצילום.
18:30 - ארוחת ערב וזמן פנוי לעריכת תמונות עם שאר המשתתפים בתכנית.
 
 

הכוונה

עם הגעתכם תעברו הכשרה מקיפה הכוללת:
 • קורס צילום טבע בן 3 ימים
 • הצגת מטרות התכנית ופעילות המתנדבים
 • היכרות עם האזור, כולל העיירה ויקטורה פולז
 • סקירת המחקרים ותרומת המתנדבים למאגרי המידע
   

מגורים

מגורים: בזמן שהותכם בתכניות תגורו בבקתות נוחות על גדות נהר הזמבזי. בכל בקתה מתגוררים עד שלושה מתנדבים. יש אפשרות למגורים לזוגות או לקבוצות חברים.
אוכל: 3 ארוחות ביום המוגשות באזור המגורים בדרך כלל. במקרה של דרישות תזונה ספציפיות, יש לעדכן בטרם ההרשמה לתכנית.
כביסה: שרותי כביסה ללא תשלום פעם בשבוע (כביסת בגדים תחתונים באחריות המתנדבים).
אינטרנט: במגורים אין אינטרנט, ניתן להשתמש באינטרנט במקומות שונים בעיירה ויקטוריה פולז.
 
 

טיפים

אזור מפלי ויקטוריה וזמבזי הוא גן עדן לחובבי הטבע. בזמן הפנוי אפשר ליהנות מסיורים בסביבה או פשוט לנוח באזור המגורים אל מול נהר הזמבזי. חובבי האדרנלין יכולים ליהנות מקפיצת בנג'י במפלים - מהמפורסמות בעולם. בעיירה ויקטוריז פולז יש בתי קפה, מסעדות ושירותים נוספים.
 
 

 דרישות מינימום

 • לחובבי צילום (אין צורך בידע מקצועי)
 • כושר גופני 
 • תעודת יושר
 • מעל גיל 18 
 • אנגלית ברמת שיחה
 • מוטיבציה גבוהה ואחריות
 • יכולת הסתגלות ונכונות לפעילות פיזית

 

 
"התנדבתי שלושה שבועות במפלי ויקטוריה שבזימבבואה. תכננתי לנסוע רק לשבועיים, פחדתי לנסוע למקום לא מוכר לבד עם אנשים שלא הכרתי ולכן החלטתי רק על שבועיים. כבר אחרי כמה ימים בתוכנית הבנתי ששבועיים זה לגמרי לא מספיק. האנשים מדהימים וגרמו לי להרגיש בבית, כל יום הוא שונה ומעניין, גם אם עושים את אותה פעילות זה אף פעם לא אותו דבר. כ״כ נהניתי שהחלטתי להאריך את השהות שלי שם.
 
נסעתי להתנדבות בצילום וממליצה לכל מי שמתעניין בתחום לנסוע גם. המדריכה מדהימה ולימדה אותי המון דברים שלא הייתי מצליחה ללמוד בשום קורס. לאותו מקום מגיעים גם מתנדבים עם הקהילה ומתנדבים שבאו לעבוד עם האריות, אז הפעילויות משתנות בין צילומים במקומות שונים (national park), צילום היפופוטמים בנהר, צילום ציפורים ועוד, לבין הצטרפות לשאר המתנדבים עם הקהילה (ביקור בבית יתומים) או הליכה עם האריות :) לרוב המקומות אפשר לקחת את המצלמה איתך בכל אופן, והרבה פעמים נותנים לך לבחור לאן אתה מעדיף ללכת.
 
המקום עצמו ממש אינטימי וביתי. כל ערב יושבים לערוך את התמונות ולאחר מכן אוכלים ארוחת ערב. יש מנקות שדואגות גם לכביסה שלך וטבח שמתחשב בכל אחד והשיגעונות שלו :) פעם בשבוע יוצאים לדרינק בשקיעה בבית מלון עם נוף מדהים של הפארק. בסופי שבוע יש זמן חופשי, אפשר לשבת לנוח בחדר או לצאת ל"עיר" = רחוב אחד עם כמה מסעדות וחנויות מזכרות. יש שם הרבה אטרקציות לתיירים (באנג׳י, אומגה, ראפטינג, צלילה עם תנינים וכמובן ביקור במפלי ויקטוריה). אנחנו אפילו יצאנו לקמפינג בתוך הפארק באחד הסופ"שים!
 
למדתי המון מהנסיעה הזאת, גם בצילום ובכלל קצת פרספקטיבה על החיים כשרואים איך אנשים חיים שם. כל ביקור בבית יתומים או ב-“old people home” גרם לי להסתכל על החיים לגמרי אחרת ולהעריך את הדברים הקטנים. התוכנית הזאת נותנת לך גם הזדמנות ליהנות ולצבור חוויות מטורפות, להכיר חברים וגם את הזכות להעלות חיוך על פניו של ילד בודד בקצה השני של העולם.
 
ממליצה בחום!"
 
 עדי כהן יפה, פברואר 2017
 
התאחדות הסטודנטים הארצית המועצה הלאומית להתנדבות אונסק''ו רשות הטבע והגנים איסתא