goeco@goeco.co.il   |   077-5527000

דרום אפריקה - בית מחסה לחיות בר

אריות ופילים, ברדלסים ונמרים, זברות וחיות בר מרהיבות שנפגעו וזקוקות לעזרה מתגוררות בבית מחסה ייחודי ביוהנסבורג. הפעילות כוללת סיוע לצוות המקצועי בתחזוקת המרכז החשוב ובטיפול בבעלי החיים.$1,500

 

מידע כללי

מיקוםHartebeespoort
משך התכניתשבועיים עד 12 שבועות + (שלושה ימי הדרכה לפני תחילת ההתנדבות)
נמל תעופהנמל התעופה הבינלאומי או.אר טמבו
אופי ההתנדבותפעולות תחזוקה ובנייה, טיפול בבעלי החיים
מספר משתתפיםעד 30 מתנדבים בינלאומיים
גיל18 - 40

התוכנית כוללת

מגוריםמשותפים, עד 2 מתנדבים בחדר
אוכל3 ארוחות ביום
הכשרההנחיה במהלך התכנית
תמיכהתמיכה מישראל בעת הצורך
איסוףמשדה התעופה ביום ההגעה - בימי רביעי

לא כולל

טיסות, ביטוח נסיעות, הוצאות אישיות, ויזה (מידת הצורך).
 

מיקום

בית המחסה ממוקם באזור שנקרא הארטביספרויט בעיירה קטנה בין הרי מגליסברג לסכר הארטביספרויט המפורסם, מוקפת בנוף הררי עוצר נשימה. העיר היא נקודת מוצא מצויינת להרפתקאות ופעילויות רבות. יוהנסבורג שנמצאת כ- 40 דקות נסיעה מבית המחסה היא מטרופולין תוסס, עם מגוון מסעדות, מוזיאונים, ברים ושלל פעילויות נוספות.

 

על התכנית

בית המחסה מספק מקלט לבעלי חיים שהתייתמו או נפצעו ולא יכולים לשרוד לבדם בטבע. חלק מבעלי החיים בבית המחסה הורגלו למגע אנושי ולכן הם לא משולבים בתכניות השבה לטבע ולכן אפשר לבוא עימם במגע (המגע עם בעלי החיים מוגבל ומשתנה בהתאם להנחיות הצוות ומצב בעלי החיים בזמן נתון). באמצעות מחלקת הקולנוע המיוחדת, מצליח בית המחסה לגייס כספים המיועדים לשפר את איכות חייהם של דייריו ולתחזק את המרכז. משתתפים בתכנית עוסקים בתחזוקת בית המחסה ועזרה בטיפול בכמה מחיות הבר המרהיבות ביותר באפריקה.

 

הגעה והדרכה

לפני תחילת ההתנדבות המתנדבים עוברים שני ימי הדרכה ביוהנסבורג. במסגרת ימים אלו כלול גם סיור באתרים מרכזיים בעיר. לאחר ההדרכה תסעו לחווה ע"י הצוות המקומי. ימי ההדרכה אינם כלולים בשבועיים בחווה ועל כן לאורך השהות בחווה נוספים עוד 4 ימים. 

 

אופי ההתנדבות

המשתתפים מסייעים לצוות המקומי בתחזוקת בית המחסה ואזורי המחייה של בעלי החיים. בנוסף ישנן פעילויות הקשורות לבעלי החיים כמו הכנת מזון והאכלה.
 
במקום מתנהלים מספר פרוייקטים מתמשכים (הפרוייקטים משתנים), לדוגמא:
 • מטבח לנשרים: נשרים רבים בדרא"פ מתים בשל אכילת בשר מורעל שחקלאים מקומיים משאירים בשדות על מנת להרתיע בעלי חיים. מטבח הנשרים מציע בשר נקי המפחית באופן דרמטי את מספר מקרי המוות. המתנדבים בונים נקודת תצפית המאפשרות למבקרים לראות את אזור ההאכלה ולשמוע הסברים על העוף המופלא. 
 • שבילי אש: חיות רבות מתות בשריפות המתפשטות על פני דונמים רבים. המתנדבים מסייעים בהקמת שבילי אש וקרחות יער המסייעים בהגנה על בעלי החיים ובית המחסה שלהן במקרה של שריפה. 
 • בניית מתקנים ואזורי מחייה: עזרה בשיפוץ, תחזוקה, ובניה של מתחמים חדשים. קבוצת מתנדבים קודמת בנתה באזור בריכה חדשה לצבועים.
 • תחזוקה כללית: סיורים במרכז, בדיקת תקינות הגדרות, ניכוש צמחים פולשניים, טיפול בשחיקת סלעים, אדמה ועוד.
   

מגורים ואוכל

מגורים: מגורי המתנדבים ממוקמים בתוך בית המחסה. בכל חדר לנים 2-6 מתנדבים. לשרותם יעמוד מטבח מאובזר, סלון רחב ידיים וחצר מקסימה בה ניתן לנוח ולהתבונן בחיות הבר העוברות במרחק נגיעה.
אוכל: 3 ארוחות ביום.
אינטרנט: בשמורה יש אינטרנט שמוצע למתנדבים בתמורה לתשלום סימלי.

 

טיפים

בשעות הפנאי אפשר להשתתף בטיולי פילים וסיורי חיות בר באזור השמורה וכן לבלות בעיירה הארטביספרויט, (ללא עלות נוספת). ניתן לטייל בהרי מגלסיברג, באגם הסמוך או לנסוע ליוהנסבורג ועוד. חלק מהפעילויות המאורגנות הן בתוספת תשלום.

 

דרישות מינימום

 • גיל 18 - 60
 • אנגלית ברמת שיחה
 • אהבה גדולה לחיות
 • מוטיבציה גבוהה ואחריות
 • יכולת הסתגלות ונכונות לעבודה פיזית
 
קודם כל הצוות של "גלן אפריק" מדהים בקטע אחר, נורא מקפידים שם על בטיחות ליד החיות ונורא משתדלים לתת לך להתקרב לחיות כמה שאפשר ולהצטלם איתן והכל, אבל יש כללים מאוד ברורים מה אסור ומה מותר, איך לעמוד ומתי לדבר. היו כמה מקרים שהחיות לא היו במצב רוח לאינטראקציה ואנשים, אז אמרו לנו שאין מה לעשות, אם החיה לא בקטע אז לא נכריח אותה, ומאוד אהבתי את זה.
 
סדר היום שם מאוד קליל, למרות שהעבודה הייתה לי ממש קשה לפעמים, כי זה בעיקר עבודות גינון וניקיון בחום ובשמש, אבל שמים מוזיקה ועובדים ביחד ומעבירים את זה בדרך כלל בכיף. והיו ימים שהיה חם מדי אז אמרו לנו ללכת לבריכה במקום לעבוד. בסך הכל יש בערך 5 שעות עבודה ביום במצטבר. החיות היו מדהימות ואת רואה שבאמת טוב להן שם, והן נורא אוהבות וקשורות לאנשים שעובדים שם, והיה לי ממש חשוב לראות את זה, כי הפחד הכי גדול שהיה לי כשנרשמתי לתכנית הוא שזה מקום שמנצל בע"ח בשביל כסף ולא בשביל זה אני חוסכת ונוסעת עד אפריקה.
 
העבודה והאינטראקציה שהיו לנו עם החיות היו טיולי פילים בבוקר, הליכה עם לביאה או עם נמר בבוקר, אינטראקציה עם נמר בן 10 חודשים, שזה אומר ללטף ולשחק איתו במשך שעה. הייתה לנו עבודה עם החיות כחלק משעות העבודה שלנו, שזה אומר: אינטראקציה עם צ'יטה, להפעיל את הלביאות הצעירות שירוצו ויקפצו ויפעילו את השרירים ולקחת את הטיגריסים לשחות.
ביום הראשון שהגעתי ועשו לי סיור זה היה נראה ממש כמו גן חיות והיה נשמע כאילו בקושי תהיה לי אינטראקציה עם החיות, כי כל דבר שבאמת מעניין עושים פעם אחת בשבוע, אבל אחרי כמה ימים הבנתי שזה יותר ממה שזה נשמע ולפעמים אם יש מקום נותנים לך ללכת לטיול פילים או לאינטראקציה עם הנמר פעמיים בשבוע, ובסך הכל אני מעדיפה ללכת לשחק עם נמר עם עוד 5 אנשים רק פעם אחת בשבוע מאשר ללכת כמה פעמים עם קבוצה גדולה. ומתנדבים שבאים לתקופה של לפחות 3 שבועות כן מכירים את החיות והאופי שלהן שזה מה שחיפשתי. וגם ביחס לזמן שאת עובדת בשבוע זה די הרבה, וכן מרגיש שכל החוויה סובבת סביב חיות. בנוסף יש שם זברות, ג'ירפות גנו, יענים וכל מיני חיות שמסתובבות חופשי מחוץ לאזור המגודר של המגורים, וזה נותן אוירה נורא חופשית ופראית והיה ממש נחמד ללכת לחדר אוכל כשאני מוקפת בזברות, ובאיזשהו שלב זה כבר לגמרי לגיטימי שתהיה לך ג'ירפה מחוץ למגורים. בסופי שבוע היינו נוסעים במשאית הפתוחה עם חציר וצועקים לכל החיות שמסתובבות חופשי והן היו באות לאכול, וזה היה ממש כיף לראות אותן רצות אלינו, ובסוף כל החיות היו מגיעות לאותו מקום ואוכלות ביחד וזה היה ממש מגניב.
 
חוץ מכל עניין החיות נורא דואגים שם להווי ואוירה טובה, יש שם בריכה, שולחן סנוקר ופינג פונג, חדר עם טלוויזיה, מסעדה ובר שהיינו יושבים בו כל ערב. בנוסף, כל יום רביעי עשו לנו שם מסיבה (ומדורה אם לא יורד גשם) וזה היה ממש כיף. אנשים משתכרים ורוקדים וזה נורא מגבש את המתנדבים ועושה אוירה טובה. חוץ מזה כל יום חמישי וראשון ולפעמים גם שבת היו עושים אטרקציות בתוספת תשלום, שמי שרוצה יכול להירשם וללכת וזה גם היה נחמד.
 
האוכל והחדרים היו ברמה ממש גבוהה, היו מנקים לנו את החדרים ומחליפים לנו מצעים פעם בשבוע. (קיבלתי את החדר הכי טוב, בחדרים אחרים היה חם בקטע שאת לא יכולה להישאר שם יותר מ-2 דקות במשך היום), אבל כל יום שני היו יושבים איתנו ושואלים מה אהבנו ולא אהבנו השבוע, ובאמת מתייחסים למה שהיינו אומרים ומשפרים את התנאים כל פעם.
חוץ מזה ממש חשוב לי לציין שיכלתי לפנות אליהם בקבלה בכל בעיה שהייתה לי ועשו הכל כדי לעזור לי, לדוגמא, הייתה לי בעיה בפלאפון וביקשתי לצאת למרכז המסחרי כדי לתקן אותו, בנוסף לזמן שיש לנו שם בשבוע כי לא הספקתי, ודאגו לי להכל ולנהג, ואפילו כשאמרתי שאני יכולה לקחת מונית וללכת בעצמי, אמרו לי שזה לא בטיחותי ושאני צריכה לנסוע עם הנהג של המקום.
יש שם בחור בשם רוון שאחראי על כל הקטע התיירותי שהיה ממש נחמד וממש עזר לי כשנסעתי לקייפטאון, הוא אירגן לי טיסה והוסטל ומונית מהשדה להוסטל ובחזרה.
 
וזהו נראה לי... מקום מהמם שממש שווה להמליץ עליו ואני ממש שמחה שהארכתי ל-7 שבועות וממש מקווה לחזור מתישהו...
 
רונה, דצמבר 2016
 
 
"את ההתנדבות הזאת עשיתי לפני הצבא, ממש לא מזמן, נסעתי לבד. חוויה מדהימה, משהו שלא יוצא לחוות כל יום ובכל מקום, ממליצה בחום להתנדב 3 שבועות+ כי שבועיים לא מספיקים, והחלק הקשה ביותר באמת זה לעזוב את המקום, כבר כל כך מתרגלים אליו, לאנשים ובעיקר לחיות המדהימות. מאחורי כל חיה מסתתר סיפור מדהים. בתחילה קמים בבוקר לנקות את הכלוב של הפילים והסוסים, ובהמשך היום מתחלקים לשתי קבוצות, כל קבוצה עושה פעילות שונה, לדוגמה, חלק עוקרים עשבים שהם רעילים לחיות וחלק עושים עבודה עם החיות, כל יום יש משהו שונה.
 
בהחלט יש עבודה פיזית, אבל הכל קורה מול הנוף המדהים שיש שם. מידי פעם לוקחים את המתנדבים לנסיעות בשמורה ורואים חיות שלא נמצאות ממש באזור של המתנדבים. יש את ימי שני שקוראים להם “shitty Monday” - זה היום שבו מנקים את כל החרא של החיות. כרגיל, כמו כל בוקר, מתחילים עם הסוסים והפילים, ואז עוברים לכלובים של שאר החיות.
 
בונוסים שאני מאוד אהבתי ולא נמאס לי מהם לרגע היו הליכת בוקר עם פילים (זה קורה כמה ימים בשבוע), הליכת בוקר עם לביאה (קורה כל שבועיים) ואינטראקציה עם נמר בן שנה - קוראים לו קודי, הוא מאוד שובב ואוהב לטפס על עצים ומאוד אוהב מגע אדם. מאכילים את החיות פעמיים בשבוע בבשר סוס כשיש (לפעמים מאכילים בתרנגולות), תהיה לכם הזדמנות לחתוך את הסוס אם תרצו ולזרוק אותו לכלוב של החיות, אם אתם לא נגעלים יותר מידי.
 
בנוסף, יש מלא פעילויות שאפשר לעשות שהן מחוץ למסגרת ההתנדבות, כמו רכיבה על טרקטורונים, אומגה מגובה גבוה, ביקור בכפר תרבותי ועוד, וכל זה ניתן לעשות בסופ"ש. 
 
ממליצה בחום, ואני בהחלט הולכת לחזור לשם!"
 
נעה, ינואר 2017
 
 
התאחדות הסטודנטים הארצית המועצה הלאומית להתנדבות אונסק''ו רשות הטבע והגנים איסתא