goeco@goeco.co.il   |   077-5527000

קניה - שימור אריות וטבע במסאי מארה

הצטרפו למיזם מרתק לשימור אריות וטבע תוך יצירת קשר עם הקהילה המקומית וגישור בין התעשייה התיירותית לתושבי האזור. בתכנית זו תתנסו בפעולות לשימור טבע וסביבה ותיקחו חלק במאמצים המתמשכים לשיקום אוכלוסיית האריות באזור, עם מתנדבים מכל רחבי העולם.$1,900

 

מידע כללי

מיקוםשמורת המסאי מארה, דרום-מערב קניה
משך התכנית2 עד 6 שבועות
נמל תעופהנמל התעופה בניירובי
אופי ההתנדבותניטור אריות, שימור סביבה, חינוך סביבתי
מספר משתתפיםעד 16 מתנדבים מרחבי העולם
גיל18 - 80

התוכנית כוללת

מגוריםחדרים משותפים בלב הסוואנה
אוכל3 ארוחות ביום
הכשרההכשרה והדרכה בעת ההגעה למקום
תמיכהמישראל בעת הצורך
איסוףמנמל התעופה ביום ההגעה
טלפון כרטיס SIM מקומי

לא כולל

טיסות, ביטוח נסיעות, הוצאות אישיות, ויזת כניסה לקניה (כ-50$), דקות שיחה לטלפון/אינטרנט.
 

 

מיקום

שמורת המסאי מארה שבקניה מוכרת כאחד מיעדי הספארי המשובחים בעולם כולו. השמורה מפורסמת בתנועה גדולה של חיות בר העוברות בה במהלך נדידתן, ומהווה בית לאוכלוסיית הטורפים הגדולה ביותר באפריקה, כולל מינים רבים המצויים בסכנת הכחדה. קניה עצמה ממוקמת על קו המשווה בחופה המזרחי של אפריקה ומתגאה במגוון אתני ועושר תרבותי. תכנית זו מתקיימת בנבוישו, הנמצאת מצפון לשמורת הטבע, שם עוסקים מתנדבים ואנשי מקצוע במאמצים לשימור טבע באזור כולו.

 

על התכנית

המשיכה של חיות הבר אל עבר המסאי מארה והנדידה העונתית המפורסמת יוצרת תחרות על משאבי הטבע. הטורפים הנודדים צדים את עדרי הבקר של החקלאים באזור ובאופן כללי התיירות הרבה המגיעה לאזור אינה משתלבת בהרמוניה עם הקהילות מקומיות ואנשי המסאי. מטרת התכנית היא להבטיח את המשך קיום השמורה כאזור בטוח לבעלי חיים מחד, וכמשאב תיירותי המעצים את הקהילות המקומיות מאידך. התכנית כוללת גם פעילויות מחקר שונות וכן סיוע בבית-ספר להכשרת מדריכי מסאי מקומיים לתיירות בת-קיימא. 

 

אופי ההתנדבות

המתנדבים בתכנית לוקחים חלק במספר פעילויות בתחומים של שימור טבע וניטור חיות בר, חינוך סביבתי בבתי ספר, פיתוח ועידוד תיירות מקומית והכשרת מדריכי תיירות מקומיים. המשימות עשויות לכלול:

 • איסוף מידע, מחקר וניטור אריות
 • איסוף מידע, מחקר וניטור פילים
 • מחקר בנושאי חיות הבר בעונת הנדידה (קיץ) 
 • השתתפות בתכניות לימוד סביבתיות והוראת אנגלית בבתי ספר מקומיים 
 • עזרה בבית הספר להכשרת מדריכי תיירות מקומיים - כולל הוראת אנגלית, העברת שיעורי תרבות, עבודות תיקון/בנייה קלות ועוד.

ישנן תקופות בהן בית הספר להכשרת מדריכי תיירות נמצא בחופש/פגרה. בתקופות אלו, רוב הפעילות השבועית היא בנושאים אחרים.

 

מגורים

מגורים: במהלך שהותכם תלונו במגורים בסיסיים ונוחים, בבית הספר למדריכי תיירות, בלב הסוואנה. החדרים משותפים (נפרדים לגברים ולנשים), ובמגורים ישנם גם מטבח, חדר אוכל ושירותי ניקיון וכביסה. השירותים בסיסיים ואספקת המים החמים קיימת אך מועטה. המקום מספק מגבות וכילות כנגד היתושים.

המתנדבים מקבלים כרטיס סים מקומי עבורו ניתן לרכוש דקות שיחה אך יש לזכור שהקליטה בטלפונים סלולאריים באזור אינה רציפה. 

אוכל: המגורים כוללים 3 ארוחות ביום. ארוחת הבוקר נערכת לאחר נסיעת בוקר קצרה או לאחר תחילת הפעילות. ארוחות הצהריים והערב הן ארוחות מלאות שיוכנו עבור המתנדבים. כאשר יוצאים לפעילויות בחוץ, מסופקות ארוחות צהרים ארוזות.

כביסה: שרותי כביסה כלולים אחת לשבוע.

אינטרנט: מתנדבים שמעוניינים בגישה לאינטרנט יכולים להביא מחשב נייד ולרכוש מודם נייד בשדה התעופה בניירובי.

 

טיפים

בזמנכם הפנוי, תוכלו לצאת למגוון פעילויות באזור, פעילויות אלו אינן כלולות בעלות התכנית:

 • הליכות מודרכות בספארי 
 • לילה בסוואנה 
 • מסע אל תוך שמורת המאסאי מארה 
 • ספארי בכדור פורח 
 • מחנה לילה וטיול מודרך בדורובו 
 • ביקור באי לאמו
 • שהות של לילה אחד או שני לילות ב- Basecamp של המאסאי מארה, כולל נסיעות ספארי בשמורה

שימו לב כי פעילויות אלה עשויות להשתנות בהתאם לזמינות. המחירים אינם כוללים את דמי הכניסה לשמורה.

 

דרישות מינימום

 • מעל גיל 18
 • גובה - לפחות 1.55 מטרים
 • תעודת יושר
 • תעודה המאשרת קבלת חיסון קדחת צהובה
 • אנגלית ברמה טובה
 • מוטיבציה ועניין בשימור טבע וסביבה
 • מוטיבציה לפעילות עם ילדים ומבוגרים
 • עצמאות, גמישות ואחריות
 • ביטוח רפואי
 • חיסונים (יש להתייעץ עם מרפאת מטיילים טרם הנסיעה)

 

"מדובר בפרויקט שימור טבע בשמורת נבוישו הסמוכה לשמורת המסאי מארה בקניה. זו שמורה פרטית והרבה פחות מתוירת מהמסאי מארה הסמוכה, ולכן ניתן לסייר בה בחופשיות ולראות שפע בעלי חיים ונופים מדהימים ללא הפרעה מצד תיירים אחרים.
המגורים נמצאים בלב השמורה, בסמוך לביה"ס למדריכים, וכוללים חדרי מגורים (כל חדר משותף לשלושה אנשים) וכן אוהלים, אם מספר המתנדבים עולה על הכמות שניתן לשכן בחדר. ישנו מטבח ואזור משותף בו אוכלים את הארוחות, מזינים נתונים למחשב וסתם יושבים ומפטפטים. השירותים והמקלחות נמצאים במתחם נפרד, כ- 100 מ' מבניני המגורים.
מדי יום היינו יוצאים למשימות שונות: סיור בשמורה וספירת בעלי החיים מכל סוג בשטחים מסוימים כדי לדעת את פיזורם ושכיחותם באזורים השונים, סיורים בעקבות אריות, נמרים, צ'יטות ופילים על מנת לתעד את מספרם, מיקומם ומעשיהם וכן לצלם אותם ולנסות לזהות אותם בשמותיהם מתוך מאגר בע"ח הידועים בשמורה. בנוסף סייענו בחיטוב ענפים ובניית גדרות בעזרת מצ'טות כדי לעזור במניעת סחף אדמה. הפעילות כוללת גם ביקור והדרכה בבי"ס יסודי ובביה"ס למדריכים, אולם כשהייתי שם מוסדות החינוך היו בחופש ולא יצא לנו לעסוק בפעילויות אלה. סה"כ יום טיפוסי כלל פעילויות בבוקר ואחה"צ, כאשר בצהריים ובערב היו זמנים חופשיים לקריאה, הכנסת הנתונים למחשב וסתם בילוי עם שאר המתנדבים. טבח בישל עבורנו שלוש ארוחות ביום, ומדי יום ניתן לקבל שירותי כביסה תמורת סכום של 5 דולר בשבוע.
בסופי שבוע היה לנו זמן חופשי, אותו בדר"כ היינו מבלים בסיורים במסאי מארה, הליכה בשמורה בליווי מדריך ולינה במלון תיירים סמוך בעל תנאים מפנקים... למי שאוהב חיות וטבע זהו קסם של מקום... השמורה עשירה מאוד במגוון של חיות, והמגע איתן הוא על בסיס יומיומי... היינו רואים אריות ופילים על בסיס כמעט יומי. כל סיור הוא הפתעה חדשה בה אינך יודע במה תתקל ומה תראה, וזה אחד מקסמי הפרויקט. כמו כן זו הזדמנות נפלאה להכיר אנשים מתרבויות ומארצות שונות, הן מתנדבים והן אנשים מקומיים. המדריכים ואנשי הצוות היו מקסימים, ניסו לעזור ככל יכולתם והתייחסו אלינו בכבוד ובאדיבות. יחד עם זאת יש לזכור שמדובר באפריקה, בה כל תכנית היא בסיס לשינויים ויש הרבה הפתעות בלו"ז... לכן צריך להיות גמישים ו"לזרום" עם מה שקורה. 
סה"כ חוויה מדהימה ומומלצת לכל אוהבי בעלי החיים".
 
איילת אברהמי, 2016
התאחדות הסטודנטים הארצית המועצה הלאומית להתנדבות אונסק''ו רשות הטבע והגנים איסתא